Стереотипи та роль їх у житті людини і суспільства
Тема 3. Стереотипи та упередження
Молодіжна субкультура
Молодіжна субкультура - комплекс молодіжної культури якій характерна опозиційність стосовно традиційної культури.
Термін «молодіжна субкультура» з'явився у 60 ті роки XX ст.
Поява її є свідченням того, що молодь набуває свого політичного, ідеологічного економічного статусу в сучасному світі, а отже и відповідальності.
Основними причинами її виникнення є:
* самостійні пошуки молоддю свого місця в житті, намагання самоствердитися
* прагнення молоді бути комусь потрібними корисними;
* самим знайти вірних друзів які в будь-якій ситуації допоможуть.
Визначальним чинником, що характеризує молодіжну субкультуру, є музика. Велику роль відіграє і мода, яка є не лише одягом а й ідеологією і стилем життя.
Є різні молодіжні угруповання: репери, хіні, панки сексуальні меншини, скїнохи, різноманітні релігійні культи тощо. Кожна група має свій власний стиль одягу, зачіски, поведінку навіть власні способи спілкування за допомогою різних знаків, звуків, жестів.
Молодіжні угруповання живуть за своїми законами. Субкультуру, яка перебуває в стані протиріччя з панівною культурою, іноді називають контркультурою. Контркультура - сукупність соціально-культурних настанов які суперечать фундаментальним принципам, що панують у конкретній культурі.
Контркультура виражає свій протест проти традиційних норм мистецтва і пропонує інше розуміння традиційних ідеалів, не традиційних для нашого суспільства.
Стереотипи - судження про риси та поведінку притаманну представникам окремої групи, що не ґрунтуються або недостатньо ґрунтуються на фактах.
Стереотипи виникають у процесі пізнання людиною навколишнього світу.
Будь-який стереотип охоплює лише частину правдивої, істинної інформації, іншу ж частину стереотипу становлять хибні уявлення чи твердження.
Багато стереотипів виникають не від злого умислу, а від нашого бажання спростити дуже складне життя. Найчастіше люди спираються на такі стереотипи:
— за браком часу;
— у разі великої зайнятості та перевтоми,
— в умовах емоційного збудження;
— у незрілі роки, коли ще немає достатнього життєвого досвіду.
Часто відмінності між людьми перебільшують, а спільне недооцінюють.
Відмінність між людьми — це просто якість, що створює унікальність людини і вона не робить людей кращими чи гіршими Стереотипи охоплюють:
• емоційну забарвленість, що є провідною ланкою у його формуванні та функціонуванні;