Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Контакти
 


Тлумачний словник
Авто
Автоматизація
Архітектура
Астрономія
Аудит
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Винахідництво
Виробництво
Військова справа
Генетика
Географія
Геологія
Господарство
Держава
Дім
Екологія
Економетрика
Економіка
Електроніка
Журналістика та ЗМІ
Зв'язок
Іноземні мови
Інформатика
Історія
Комп'ютери
Креслення
Кулінарія
Культура
Лексикологія
Література
Логіка
Маркетинг
Математика
Машинобудування
Медицина
Менеджмент
Метали і Зварювання
Механіка
Мистецтво
Музика
Населення
Освіта
Охорона безпеки життя
Охорона Праці
Педагогіка
Політика
Право
Програмування
Промисловість
Психологія
Радіо
Регилия
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Технології
Торгівля
Туризм
Фізика
Фізіологія
Філософія
Фінанси
Хімія
Юриспунденкция






Зовнішні електричні поля органів. Принцип еквівалентного генератора

ЕЛЕКТРИЧНА АКТИВНІСТЬ ОРГАНІВ

БІОФІЗИКА КЛІТИН І ОРГАНІВ

Функціонування живих клітин супроводжується виникненням трансмембранних електричних потенціалів. Клітини, утворивши цілісний орган, формують складну картину його електричної активності. Вона визначається як електричною активністю окремих клітин, так і взаємодією між ними, пристроєм самого органа, неоднорідністю структури цього органа, процесами регуляції в ньому і цілим рядом інших причин.

Електрична активність у великому ступені відображає функціональний стан клітин, тканин і органів. Реєстрація й аналіз електричної активності дозволяють проводити біофізичні і медико-біологічні дослідження з метою вивчення роботи органів і проведення клінічної діагностики.

При переході від клітинного рівня на органний (наступний рівень організації живих систем) виникає задача опису розподілу електричних потенціалів на поверхні цього органа в результаті послідовного порушення окремих його клітин. У процесі життєдіяльності стан органа, а отже, і його електрична активність міняються з часом. Це викликано насамперед поширенням хвиль порушення по нервових і м'язових волокнах. У дослідницьких цілях можна вимірювати різницю потенціалів безпосередньо на поверхні або на внутрішніх структурах досліджуваного органа (серця, мозку й ін.). Однак у клінічній практиці такий прямий вимір різниці потенціалів на органі важко здійснити. Але навіть у випадках, коли вдається виміряти різницю потенціалів безпосередньо на внутрішніх органах, та їх картування й опис змін у часі являє собою важку задачу.

Тому для оцінки функціонального стану органу по його електричній активності використовується принцип еквівалентного генератора. Він полягає в тому, що досліджуваний орган, що складається з безлічі кліток, що збуджуються в різні моменти часу, представляється моделлю єдиного еквівалентного генератора. Вважається, що цей еквівалентний генератор знаходиться усередині організму і створює на поверхні тіла електричне поле, що змінюється відповідно до зміни електричної активності досліджуваного органа.

Термін "еквівалентний" означає, що розподіл потенціалів на поверхні тіла і їхня зміна в часі, породжуваний органом, повинні бути близькі таким, породжуваним гіпотетичним (уявлюваним) генератором. Так, наприклад, у теорії Ейнтховена серце, клітки якого збуджуються в складній послідовності, представляється токовим диполем (еквівалентний генератор). Причому вважається, що зміна потенціалів електричного поля на поверхні грудної клітки, викликуване зміною електричного моменту диполя, таке ж, як і від працюючого серця.

Метод дослідження роботи органів або тканин, заснований на реєстрації в часі потенціалів електричного поля на поверхні тіла, називається електрографією. Два електроди, прикладені до різних крапок на поверхні тіла, реєструють мінливу в часі різниця потенціалів. Тимчасова залежність зміни цієї різниці потенціалів (((t) називається електрограмою.

Назва електрограми вказує на органи (або тканини), функціонування яких приводить до появи реєстрованих змін різниці потенціалів: серця - ЕКГ (електрокардіограма), сітківки ока - ЕРГ (електроретинограма), головного мозку - ЕЕГ (електроенцефалограма), м'язів - ЕМГ (електроміограма), шкіри - ШГР (шкірногальванічна реакція) і ін.

У електрографії існують дві фундаментальні задачі:

1) пряма задача - розрахунок розподілу електричного потенціалу на заданій поверхні тіла по заданих характеристиках еквівалентного генератора;

2) зворотна задача - визначення характеристик еквівалентного генератора (досліджуваного органа) по обмірюваних потенціалах на поверхні тіла.

Зворотна задача - це задача клінічної діагностики: вимірюючи і реєструючи, наприклад, ЕКГ (або ЕЕГ), визначати функціональний стан серця (або мозку).


Читайте також:

  1. B грудини зі здавленням чи пораненням органів.
  2. Аграрна політика як складова економічної політики держави. Сут­ність і принципи аграрної політики
  3. Адаптація організму до зовнішніх факторів середовища.
  4. Адміністративні методи - це сукупність прийомів, впливів, заснованих на використанні об'єктивних організаційних відносин між людьми та загальноорганізаційних принципів управління.
  5. Аналіз зовнішніх ризиків
  6. Аналогія права - вирішення справи або окремого юридичного питання на основі принципів права, загальних засад і значення законодавства.
  7. Антикорупційні принципи
  8. АРХІВНЕ ОПИСУВАННЯ: ПОНЯТТЯ, ВИДИ, ПРИНЦИПИ І МЕТОДИ
  9. Б- не збуджена ділянка мембрани , на яку діють електричні струми збудженої ділянки. Стрілками показано напрям струмів, кружечками – дійсне переміщення іонів.
  10. Б/. Принципи виборчого права.
  11. Багатоконтурні лінійні електричні ланцюги
  12. Базові принципи обліку виробничих витрат і калькулювання собівартості продукції




Переглядів: 2305

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Механізм генерації потенціалу дії кардіоміоциту | Фізичні основи електрокардіографії

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

 

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.004 сек.