Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



ЛЕКЦІЯ 5.1. ОБЛІК НАЯВНОСТІ Й РУХУ КОШТІВ НА РАХУНКАХ У БАНКУ

Рис. 1.1. Класифікація прийомів бухгалтерського обліку


Аналогія (від грецьк. analogia — відповідність) - прийом, за допо­могою якого одні об'єкти пізнають на основі їх подібності з іншими ґрунтуючись на подібності окремих сторін різних об'єктів, прийом аналогії є основою моделювання, яке застосовують, зокрема, у побудові аналітичного й синтетичного бухгалтерського обліку знарядь і об'єктів праці.

Моделювання (від лат. modulus — міра, зразок) прийом науково­го пізнання, що ґрунтується на заміні об'єкта чи явища, які вивчають па їх аналоги, моделі, котрі мають істотні прикмети оригіналу. У бух­галтерському обліку такими моделями є міжнародні та національні стандарти.

Абстрагування (від лат. abstrahere — відволікати) — прийом, що передбачає перехід від конкретних об'єктів до загальних понять і за­конів розвитку (наприклад, коли перевіряють стан контролю трудо­вої дисципліни в окремих підрозділах підприємства і, абстрагуючись, роблять висновки по підприємству загалом).

Конкретизація (від лат. concretus — густий, твердий) — прийом дослідження об'єктів в усій їх різнобічності, якісній багатогранності значень реального існування (на відміну від абстрактного). При цьо­му досліджують стан об'єктів за певних конкретних умов їх існування та історичного розвитку. Прикладом застосування цього прийому може бути виявлення у процесі обліку непродуктивних витрат за місцями їх утворення — підрозділами підприємства,

На основі загальнонаукових методів дослідження явищ, які відбуваються в господарській діяльності й відбиваються в бухгалтерсько­му обліку, сформувались емпіричні методичні прийоми, що ґрунтуються на досвіді розвитку обліку та його застосування у практичній діяльності людей. Це забезпечує поєднання теорії бухгалтерського обліку як науки та його прикладної частини — обліку капіталу та його використання суб'єктами підприємницької діяльності.

Конкретно-емпіричні методичні прийоми бухгалтерського обліку формувалися на основі загальнонаукових у результаті багатовіково­го розвитку, їх застосовують не як констатацію результатів спостере­ження (наприклад, про перевищення витрат виробництва порівняно з передбаченими нормами); вони не є пізнанням економічних процесів. Бухгалтерський облік лише тоді виконуватиме покладені на нього функції, коли групуватиме інформацію про господарські процеси за ознаками, необхідними для управління виробництвом і маркетингом. сприятиме збільшенню капіталу суб'єктів підприємництва.

Конкретно-емпіричні методичні прийоми бухгалтерського обліку є специфічними для економічної науки. Розрізняють прийоми документалістики, двоїсті, органолептичні та балансово-звітні.

Прийоми документалістики полягають у суцільному безперерв­ному документуванні господарських операцій, які відображаються у бухгалтерському обліку суб'єкта підприємницької діяльності. Первинною процедурою обліково-аналітичного процесу є оформлення господарських операцій юридичне достовірним документом на папері чи іншому носії інформації. Виходячи з контрольних функцій бухгалтерського обліку первинна документація підлягає юридичній на правомочність і достовірність за формою та змістом (із застосуванням прийомів юридичного обґрунтування), взаємному контролю операцій і логічному контролю. За допомогою документації в бухгалтерському обліку відображають обіг капіталу, його вико­ристання, заощадження та збільшення. Крім того, за документацією можна здійснювані первинне спостереження за відображеними госпо­дарськими операціями, у ній закріплюються матеріальна відповідальність працівників за отримані цінності, відображається оплата праці працівників.

Розрахунково-аналітичні прийоми застосовують у бухгалтерському обліку з метою оцінювання господарських операцій в єдиному грошовому вимірнику, а також натуральних, трудових та інших вимірниках об’єктів обліку.

Двоїсті прийоми передбачають відображення структури капіталу та його використання у процесі обігу під час здійснення господарської діяльності, тобто подвійне відображення господарських операцій у системі бухгалтерського обліку. Для цього застосовують прийоми класифікації системи рахунків бухгалтерського обліку господарської діяльності та їх групуванням за економічно однорідним змістом і призначенням. Прийоми аналітичного та синтетичного групування даних обліку застосовують для деталізації та узагальнення інформації про господарську діяльність з метою активного впливу на неї через систему управління.

Органолептичні (від грецьк. organon – знаряддя, інструмент) прийоми застосовують для контролю правильності даних обліку цінностей, здійснення інвентаризації, контрольних вимірів робіт вибірковими та суцільними спостереженнями господарських операцій, коштів, матеріальних цінностей. У бухгалтерському обліку ці прийоми застосовують у разі передавання грошей або матеріальних цінностей від однієї матеріально відповідальної особи до іншої, приймання товарів від постачальників та в деяких інших випадках (наприклад, у разі стихійного лиха чи пожежі).

Балансово-звітні прийоми передбачають узагальнення даних бухгалтерського обліку на певну дату для підбиття підсумків фінансово-господарської діяльності, обчислення податків, розрахунками із бюджетом, оплати праці працівників, тощо. При цьому здійснюють синтезування даних обліку в Головній книзі, балансове відображення стану капіталу не звітну дату (його наявності і розміщення), звітне узагальнення господарської діяльності. Сукупність методичних прийомів визначається інформаційними, контрольними та загальноекономічними функціями бухгалтерського об­ліку в мікро- та макроекономіці, а також національним законодавством і нормативно-правовим регулюванням органів державного управ­ління економікою.

Основними елементами методу бухгалтерського обліку е документація, інвентаризація, подвійний запис, оцінка, калькуляція, баланс і звітність. Практичне використання кожного з них зумовлюється від­повідними положеннями, інструкціями, вказівками, розробленими га затвердженими державними органами.

Документація — відображення господарських операцій на блан­ках документів або технічних носіях (наприклад, магнітних або оп­тичних дисках).

Інвентаризація — перевірка фактичної наявності товарно-матері­альних цінностей і грошових коштів за допомогою перерахування. зважування та вимірювання.

Подвійний запис — тотожне відображення господарських операцій двічі: у дебеті та кредиті одного чи кількох рахунків.

Оцінка — відображення об'єктів бухгалтерського обліку в єдино­му грошовому вимірнику з метою узагальнення їх по підприємству загалом.

Калькуляція (від лат. саісиїаііо — підраховування) - обчислення собівартості одиниці продукції, виконаних робіт та послуг, а також таблиця, зведення результатів такого обчислення.

Бухгалтерський баланс — звіт про фінансовий стан підприємства, який відображає його активи, зобов'язання та власний капітал на певну дату.

Бухгалтерська звітність — система взаємопов'язаних і взаємозумовлених показників, що відображають господарсько-фінансову діяльність підприємства на певний період. Контрольні питання:

1. Що таке господарський облік? Його складові.

2. Яке значення в господарському обліку маг бухгалтерський облік?
3. Перелічіть об'єкти бухгалтерського обліку.

4. Що є предметом бухгалтерського обліку?

5. За якими ознаками групують засоби підприємства?
6. Що є методом бухгалтерського обліку?

 

1. Порядок ведення касових операцій.

2. Облік операцій на рахунках в банку.

3. Типові порушення та зловживання з грошовими коштами.


Читайте також:

  1. IX. Відомості про військовий облік
  2. IX. Відомості про військовий облік
  3. Автоматизовані форми та системи обліку.
  4. Активний бюджетний дефіцитхарактеризу­ється спрямуванням коштів на інвестування еко­номіки, що сприяє зростанню ВВП.
  5. Акції та їх облік
  6. Акції та їх облік
  7. Алгоритм із застосуванням річної облікової ставки d.
  8. Алгоритм формування статутного фонду банку
  9. Аналіз активів банку
  10. Аналіз відносних показників прибутковості (рентабельності) роботи банку
  11. Аналіз грошових коштів
  12. Аналіз грошових коштів підприємства




Переглядів: 513

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
МЕТОД БУХГАЛТЕРСЬКОГО ОБЛІКУ | ПОРЯДОК ВЕДЕННЯ КАСОВИХ ОПЕРАЦІЙ

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.009 сек.