Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Можливості і ризики інформаційного суспільства

Мегаполіси в інформаційному суспільстві

Міста і особливо мегаполіси - знаходяться в центрі виникаючих змін. Глобалізація, інтенсифікація глобальної конкуренції і розвиток ІКТ приводять до серйозних змін в економіці багатьох міст розвинених країн. Випереджальними темпами росте інформаційна індустрія високотехнологічного виробництва, а також індустрія послуг, спорту і відпочинку, що викликає значні зміни на ринку труда і в соціоекономічній динаміці міст. Внаслідок цих змін економічна діяльність, пов'язана з отриманням і обробкою інформації, в цей час грає як ніколи важливу роль в економіці великих західних міст, дозволяючи характеризувати їх як постіндустріальне або "інформаційні". ІКТ сьогодні займають центральне місце в оновленні і реструктуризації всіх видів діяльності, які в сукупності складають суть міста: виробництво продукції, транспорт, системи "продавець–покупець" і їх допоміжні служби, а також індустрія відпочинку і видовищ, ЗМІ, освіта, управління містом, суспільні служби, комунальні послуги, суспільне і культурне життя.

З інформаційним суспільством, що формується в останнє десятиріччя зв'язуються великі очікування. Вважається, що інформаційне суспільство володіє величезним потенціалом для поліпшення якості життя усього людського співтовариства і кожної людини нарізно, різко розширює можливості для малого і середнього підприємництва, для оптимального використання місцевих умов і ресурсів, для розвитку управління, освіти і охорон здоров'я. На цій основі створюються передумови для значного підвищення ефективності виробництва, для економії природних ресурсів і захисту навколишнього середовища, для переходу до стійкого розвитку.

З інформаційним суспільством, що формується в останнє десятиріччя зв'язуються великі очікування. Вважається, що інформаційне суспільство володіє гігантським потенціалом для поліпшення якості життя усього людського співтовариства і кожної людини нарізно, різко розширює можливості для малого і середнього підприємництва, для оптимального використання місцевих умов і ресурсів, для розвитку складних послуг і освіти. Розвиток інформаційного суспільства формує передумови для значного підвищення ефективності виробництва, для економії природних ресурсів і захисту навколишнього середовища, для переходу до стійкого розвитку.

Сьогодні чітко визначився тісний зв'язок між освітою, навчанням і розвитком, тому ключовим чинником для будь-якої галузі, організації або компаніям стає ефективний доступ до освіти і безперервне навчання. У багатьох країнах реальністю стає розгортання масової системи якісного навчання на відстані і освіти, не обмеженого віковими рамками, системи постійного підвищення кваліфікації.

Ще одна можливість, що надається інформаційним суспільством, – якісне поліпшення системи охорони здоров'я. Нові ІКТ роблять широко доступною профілактичну інформацію, створюють основу для отримання будь-яким пацієнтом, де б він ні жив, регулярних лікарських консультацій. Вони перетворюють в реальність "телемедицину", що спирається на національні і світові інформаційні ресурси.

У інформаційному суспільстві звичайним явищем стає "телеробота", яка в стані кардинально вирішити проблему зайнятості, в тому числі для людей з обмеженими фізичними можливостями, що може допомогти рішенню однієї з самих складних соціальних проблем. Крім того, з масовим поширенням телероботи зв'язуються надії на розв'язання такої гострої проблеми великих міст, як перевантаження транспортної системи і забруднення повітря вихлопними газами.

Інформація стає реальним соціальним ресурсом – адже фактично тільки вона здатна допомогти людині пристосуватися до життя в умовах невизначеності, пристосуватися до постійних змін, виробити нові стереотипи поведінки, відповідні новим обставинам.

Використання супутників, "живого" радіо і телебачення для передачі інформації впливає масований чином на формування громадської думка по всьому світу. Поява і вдосконалення мультимедіа, відеоконференційного зв'язку і штучного інтелекту сильно розширюють можливості передачі інформації, а значить, поширення знань і обміну ними.

Найважливішою особливістю інформаційного суспільства є перенесення акценту у виробництві з використання матеріалів на виробництво інформації і надання послуг, що спричиняє за собою значне зниження видобутку і переробки сировини і витрати енергії. Переважний розвиток "третинного" сектора економіки - надання послуг - приводить до істотної зміни питомої ваги галузей економіки в формуванні валового національного продукту.

Усвідомлюючи всі переваги інформаційного суспільства, не можна, однак, не визнати, що воно несе з собою не тільки нові рішення і можливості, але і нові проблеми і ризики.

Одним з об'єктивних процесів, з якими вимушений вважатися сучасний світ, є глобалізація, породжена вибуховим розвитком ІКТ, створенням планетарних мереж, тріумфом ринкової економіки, лібералізацією міжнародної торгівлі, розвитком транспорту. Так чи інакше все це приводить до розмивання національних і політичних кордонів і до прискорення темпів індустріалізації і уніфікації культур – частково за рахунок утворення глобальних конгломератів в області інформації, телекомунікацій і дозвілля.

Все більше поширення "екранної" культури, неминучість зіткнення з віртуальною реальністю, в якій важко помітні ілюзія і дійсність, створюють деякі психологічні (і навіть психічні) проблеми. По мірі зростання обсягу інформації людям стає важче орієнтуватися в її змісті, захищати себе від її надлишку.

У умовах існування відкритих, легко доступних і інформаційних мереж, що легко наповнюються виникає проблема обмеження інформації, що вважається соціально і економічно небезпечної, проблема безпеки персональних і інших видів даних, проблема дотримання авторських прав і прав виробників електронної інформації.

Розвиток і широке використання ІКТ привів до появи ще одного вимірювання бідності, так званої "інформаційній бідності". Це поняття відображає зростання соціальної диференціації населення за новим принципом – принципу можливостей доступу до сучасним ІКТ, коли лише частина населення отримує доступ до нових технологій і інформаційних ресурсів і може реалізувати цю перевагу.

Завдяки прискоренню процесу технологічної інновації, залученню індустріального капіталу і конкуренції нова мережева технологія і інфраструктура стають набагато дешевшою, а тому доступніше для все більшого числа людей. Що ж до доступу до поширюваної по них інформації, то це залишається однією з самих складних проблем. Вартість інформаційних послуг може на багато років стати чинником, що посилює розрив між тими, хто може і хто не може собі дозволити отримувати і розповсюджувати інформацію.

Розв'язання цих і інших проблем становлення інформаційного суспільства вимагає серйозних зусиль фахівців самих різних профілів. При цьому необхідно враховувати, що методи протидії всім перерахованим і іншим небезпекам інформаційного віку лежать не в області відгородження себе від глобального інформаційного суспільства, а в сфері розвитку власної повноцінної участі в його формуванні.


Читайте також:

  1. IV. Виклад інформаційного матеріалу
  2. IV. Виклад інформаційного матеріалу
  3. Адаптація законодавства України до законодавства ЄС - один із важливих інструментів створення в Україні нової правової системи та громадянського суспільства
  4. Адаптація законодавства України до законодавства ЄС - один із важливих інструментів створення в Україні нової правової системи та громадянського суспільства
  5. Альтернативні можливості виробництва масла і тракторів
  6. Альтернативні можливості виробництва масла та гармат.
  7. Альтернативні можливості виробництва масла та гармат.
  8. Атрибути громадянського суспільства
  9. Аудиторські ризики
  10. Аудиторські ризики, пов’язані з використанням комп’ютерних інформаційних систем
  11. Банківські ризики та їх характеристика
  12. Батьки мають право обирати форми та методи виховання, крім тих, які суперечать закону, моральним засадам суспільства.




Переглядів: 1079

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Суть інформаційного суспільства | Цілі переходу до інформаційного суспільства

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.003 сек.