Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Конституція 1923 року

Анексія Бессарабії й Буковини

 

У січні 1918 р. Румунія розпочала інтервенцію в Бесса­рабії, де перед тим було встановлено радянську владу. Селянський з'їзд, що зібрався в умовах румунської окупа­ції в Кишиневі, одностайно висловився за радянську вла­ду. Румунський уряд уклав угоду з радянським урядом (березень 1918 р.), за умовами якої румунська влада була зобов'язана залишити протягом двох місяців територію Бессарабії й не вживати жодних дій проти Радянської Росії. Однак у квітні 1918 р., скориставшись з окупації України австро-німецькими військами після підписання Брестського миру, Румунія відмовилася від виконання щойно підписаної угоди й анексувала Бессарабію. Румун­ська окупаційна влада інсценувала "волевиявлення" насе­лення про приєднання до Румунії за умови надання тери­торіальної автономії. В листопаді 1918 р. до складу Румунії було введено й Буковину, що належала перед тим до австрійської частини монархії Габсбургів. Національні збори румун, що переважали в Південній Буковині, висловилися за приєднання до Румунії. Навпаки, населення Північної Буковини, що головним чином складалося з українців, за рішенням народного віча у Чернівцях від 26 листопада 1918 р. висловилося за возз'єднання з Україною. Румунські війська, заручившись підтримкою Антанти, окупували Північну Буковину, ігноруючи волевиявлення її насе­лення.

 

 

Політичні реформи 20-х років, спрямовані на закріплення панування правлячих класів в країні, були спробою стабілізації суспільства в умовах певного пожвавлення еко­номіки. Найбільш важливою з них було створення нової конституції (березень 1923 р.). Подібно до багатьох кон­ституцій інших країн, румунська декларувала демократич­ні права для всіх жителів Румунії незалежно від їхнього етнічного походження, мови або віросповідання, проголо­шувала національну й соціальну рівність, формально га­рантувала свободу праці та основні громадянські свободи. Законодавча влада згідно з Конституцією 1923 р. формаль­но належала двопалатному парламенту (палата депутатів і сенат). Однак влада парламенту була обмежена правом короля санкціонувати закони й накладати на них дворазо­ве вето. Виконавча влада повністю належала королю, що мав право призначати та усувати міністрів, розпускати невгодний йому парламент, а також повністю або частково переглядати текст самої конституції. Король Румунії, та­ким чином, мав значну владу в країні.

Втім, зміни сталися й при королівському дворі. Напри­кінці 1925 р. націонал-лібералам вдалося домогтися по­збавлення принца Кароля прав на престол, використавши негаразди у його родинних справах. 1927 р., після смерті престарілого короля Фердинанда, главою держави було проголошено 6-річного сина Кароля Міхая, а регентську раду очолив брат прем'єр-міністра В. Братіану. Румунія продовжувала залишатися монархією.

 


Читайте також:

  1. Гетьман Пилип Орлик. Конституція 1710 р. – видатна пам’ятка суспільно-політичної думки України XVIII ст.
  2. За структурою Конституція України складається з Преамбули та 15 розділів.
  3. Загальне і особливе в конституціях зарубіжних країн.
  4. Конституційний процес в Україні в добу незалежності. Конституція України 1996 р.
  5. Конституція
  6. Конституція 1937
  7. Конституція 1949 р.
  8. КОНСТИТУЦІЯ ПИЛИПА ОРЛИКА
  9. КОНСТИТУЦІЯ УКРАЇНИ
  10. Конституція України
  11. Конституція України




Переглядів: 3225

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Становище країни після Першої світової війни | Внутріашьополітичне становище в Румунії

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.002 сек.