Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Риунок 6.3 –Геологічний розріз через Карачаганацьке родовище

Рисунок 6.2- Розріз через родовище Вест-Соул

Рисунок 6.1 Геологічний розріз через Кенкіяцьке родовище

 

 

У більшості випадків шток знаходиться у центральній частині підняття, але трапляється, що шток знаходиться у переклінальних частинах. Коли обидві перкліналі ускладнені штоками, виникають між купольні антиклінальні структури, з якими пов’язані родовища між штокових піднять.

Ядро протикання діапіру може мати витягнуту форму, коли підняття солі йде вздовж розлому, або ізотермічну штокоподібну форму, іноді з дашком з одного боку або навколо штоку. Все це призводить до екранування пластів – колекторів та виникнення в них покладів нафти і азу.

В криптодіапірових стуктурах поклади переважно знаходяться в пластах, зібраних в антиклінальну складку, яка знаходиться над діапіром.

З геологічної точки зору це області рівномірного й досить швидкого занурення. Відкладення солі характерно для від’ємних структур геосинклінальних і платформних областей. Прикладом перших є Передуральський і Предкарпатский крайові прогини, других - Днепрово-Донецка, Прикаспійська, Північно-Німецька западини в Європі, область Галф-Кост і Пермський басейн у Північній Америці, басейни Анголи й Габону в Західній Африці, кембрійський басейн у межах сучасного Іркутського амфітеатру в Східному Сибіру. Відкладення кам'яної солі й прояви соляної тектоніки встановлені також на півночі Сибіру (Нордвик), у Туркменії (Репетек), у центральних районах Ірану, в Іраку (район Басри) і б Володіючи в цілому підвищеною потужністю осадових порід (у Прикаспійській западині 10—15, на західному узбережжі Африки 10, у Мексиканській затоці 6—10км), області солянокупольної тектоніки характеризуються особливими перспективами у відношенні нефтогазоносності. Так, передбачається, що область Галф-Кост у мілководній частині й на узбережжі Мексиканської затоки містить приблизно дві треті запасів газу США.

Своє найменування області солянокупольної тектоніки отримали внаслідок своєрідних тектонічних форм, що утворюються при взаємодії солі із що вміщають теригенними породами.

Висота підйому солі зростає зі збільшенням загальної потужності соленосних відкладів. Оскільки остання закономірно зменшується при русі від центра великих западин до периферії, у цьому ж напрямку змінюється й форма куполів. У крайових частинах зустрічаються прості структури, недорозвинені куполи. У зонах лінійних дислокацій фундаменту утворяться витягнуті соляні антикліналі й вали.

Солянокупольні структури класифікують відповідно до ряду ознак, таких як форма соляних масивів, глибина їхнього залягання, тектонічне взаємовідношення з надсольовими відкладами. У міру розширення досліджень залучаються також матеріали, що показують співвідношення структур фундаменту й осадового чохла.

У районах солянокупольної тектоніки виділяють кілька структурних поверхів. Як правило, верхній поверх утворюють слабко дислоковані майже горизонтально залягають відклади. До наступного структурного поверху відносяться сильно дислоковані відклади і соляні куполи, що їх проривають. У будові деяких районів виділяється не одна, а кілька соляних товщ, що володіють своїми особливостями структурного плану. У будові нижнього структурного поверху беруть участь комплекси підсольових відкладів структурний поверх, що його підстилає складений товщею кристалічних порід фундаменту й глибинних шарів земної кори.

Родовища, які пов’язані з соляно-діапіровими структурами, часто зустрічаються в Дніпрово-Донецькій, Прикаспійській та Мексиканській западинах, Рейнському та Північноморському грабенах Передкарпатському (Румунія) і Закарпатському прогинах.

Відомо, що соленосні товщі в нафтогазоносних районах широко розповсюджені і за віком приурочені до геологічних розрізів від давніх відкладів до неогену включно.

Основну роль у нафтогазонакопиченні в зазначених геологічних умовах відіграє тектоніка соляних мас. Поклади нафти розташовуються над соляними штоками і по їх пери­ферії, де формуються пастки різних типів. Крім того, соляні пласти є найкра­щим і практично герметичним флюїдоупором (покришкою), під яким мож­ливе скупчення вуглеводнів.

Практика ведення пошуково-розвідувальних робіт підтверджує перспек­тиви нафтогазоносності підсольових комплексів і важливість проблеми їх освоєння. Близько 60 % світових запасів нафти і газу приурочені до басейнів, у яких розміщуються соленосні відклади. У більшості районів розповсюджен­ня соленосних формацій трапляються газові й газоконденсатні поклади, які знаходяться переважно в лінзах і прошарках колекторів, що залягають у роз­різі самої соленосної товші й характеризуються аномально високими пласто­вими тисками. За останні роки виявлено поклади, які знаходяться під соляними штоками, де породи зібрані в антиклінальні складки родовище Вест-Соул ( рисунок 6.2).

 

1-аргіліти; 2-пісковики;3 –калійна сіль; 4- галіт; 5- ангідрити; 6- вапняки; 7- доломіти; 8-газовий поклад

 

Родовища між штоками вивлено в Прикаспійській западині, наприклад Карачаганацьке (рисунок 6.3).

1- газ; 2- нафта; 3- сіль

 

Освоєння соленосних комплексів насамперед супроводжується трудно­щами сейсмічного картування підсольових відкладів, шо спричинено невід­повідністю надсольового і підсольового структурних планів, наявністю двох-трьох соленосних товщ, складністю проводки свердловин через потужні со­леносні відклади внаслідок пластичності солі, аномально високих пластових тисків, а також частою присутністю в підсольових газових покладах агресив­ного сірководню.

Саме, через складність і розмаїтість геологічних умов у солянокупольних областях зустрічаються поклади нафти й газу, які відносяться до різних типів, що визначає й різноманітність геофізичних методик.

Отже, виходячи із закономірної приуроченості покладів нафти й газу до певних геологічних структур, геофізичні методи в областях солянокупольної тектоніки застосовуються для рішення наступних завдань:

а) пошуки соляних куполів;

б) детальне дослідження форми соляних куполів і зв’язок їх з вміщуючими породами;

в) пошуки й вивчення міжкупольних структур;

г) з'ясування умов залягання підсольових відкладів і пошуки
глибоко похованих структур.

Розглянемо послідовно, якими засобами й з якою ефективністю виконуються ці дослідження.

 


Читайте також:

  1. Акустичний контроль приміщень через засоби телефонного зв'язку
  2. Аналіз ризику через моделювання.
  3. Бізнес через Internet
  4. Біоелектричні явища в тканинах: будова мембран клітини, транспорт речовин через мембрану, потенціал дії та його розповсюдження.
  5. В залежності від мети та характеру угоди, які лежать в основі випуску векселів, а також їх забезпечення розрізняють комерційні, фінансові та фіктивні векселя.
  6. В розрізі окремих груп
  7. В розрізі окремих груп
  8. В чому полягає явище тунелювання через потенціальний бар’єр, наведіть приклади.
  9. В. Розрахунки через Інтернет
  10. Валютна система - це державно-правова форма організації валютних відносин. Слід розрізняти національну, міжнародну (регіональну) та світову валютні системи (ВС).
  11. Ввезення громадянами транспортних засобів із метою транзиту через територію України
  12. Визначення скалярного добутку через координати.




Переглядів: 748

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Структурно-тектонічні особливості геологічної будови родовищ вуглеводнів ускладнених соляним діапиризмом | Раціональний комплекс геолого-геофізичних досліджень родовищ вуглеводнів ускладнених соляним діапиризмом

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.023 сек.