Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Принцип дії машин постійного струму

Принцип дії генератора постійного струму(10.8а,б). Основними його частинами є магнітні полюси N – S, які створюють магнітне поле, та якір з обмоткою.

Розглянемо явища, що відбуваються у двох ( з великої кількості) провідників обмотки якоря. Початки цих провідників (1 і 2) наглухо припаяні до мідних ізольованих одне від одного, півкілець І і ІІ, що утворюють колектор. Кінці провідників з заднього торцевого боку якоря з’єднано перемичкою. Колектор обертається разом із якорем, а до нього прилягають дві нерухомі щітки А і В, до яких приєднується струмоприймач.

Первинний двигун обертає якір генератора в напрямі руху годинникової стрілки з частотою n об/хв.. При цьому провідники 1 і 2 перетинають магнітні поля і в них індукується синусоїдна е. р. с., спрямована в провіднику 1 «від нас», а в провіднику 2 - «на нас» (10.8а). Ця е. р. с. створює струм, напрям якого в зовнішньому колі буде від щітки Б до щітки А.

Через півоберта (10.8б) провідники 1 і 2 міняються місцями. Напрям струму в них теж змінюється : в провіднику 1 струм іде «на нас», а в провіднику 2 – «від нас». Однак напрям струму в зовнішньому колі не змінився – він зберігається тим самим, тобто від щітки Б до щітки А. Щітка Б в обох положеннях якоря лишається позитивною, а щітка А негативною. Отже в обмотці якоря діє змінний струм, а в зовнішньому колі – постійний. Випрямлячем струму є колектор.

При будь-якому положенні якоря щітка А завжди лежить на півкільці колектора, з яким з’єднано провідник, що розташований у зоні дії північного полюса, тобто в цьому провіднику завжди струм спрямований «від нас».

Щітка Б завжди лежить на півкільці колектора, з яким з’єднано провідник, що розташований у зоні дії південного полюса, тобто в цьому провіднику завжди струм спрямований «на нас».

Це забезпечує при будь-якому положенні якоря надходження струму з його обмотки до щітки Б і вихід у зовнішнє коло з щітки Б до щітки А, тобто завжди в одному напрямі.

Оскільки робота машин постійного струму ґрунтується на явищах електромагнітної індукції та взаємодії провідника зі струмом і магнітного поля, схема двигуна постійного струму (10.8в) аналогічна щодо внутрішніх з’єднань схемі генератора(10.8а,б), а їх конструкції ідентичні. Різниця між ними полягає в тому, що до затискачів генератора приєднується струмоприймач, а до затискачів двигуна – живильна мережа.

Користуючись правилом лівої руки, можна переконатися втому, що при підведенні напруги до щіток якір двигуна починає повертатися проти напряму руху годинникової стрілки. Рух триватиме доти, поки провідники 1 і 2 не досягнуть нейтральної лінії ОО, яка ділить магнітне поле на дві рівні зони відповідно до дії північного та південного полюсів. Якщо при переході провідників 1 і 2 за ці зони не змінити напрям струму в них, то внаслідок взаємодії провідника 1 з південним полюсом виникає сила, яка прагнутиме повернути якір у напрямі руху годинникової стрілки, а при взаємодії провідника 2 з північним полюсом – сила, яка теж прагнутиме повернути якір у цьому напрямі. Тому якір повертається в початкове положення й описаний процес повториться.

Отже, якір робитиме коливальні рухи. Щоб примусити його обертатися, треба при переході провідниками нейтральної лінії щоразу змінювати в них напрям струму.

Цю функцію виконує колектор. До щітки А завжди подається напруга від «плюсового» провідника мережі, а до щітки Б – від «плюсового». Як випливає з 10.8в, при обертанні якоря з колектором щітка А завжди контактує з тим півкільцем, яке з’єднано з провідником, розташованим в зоні дії північного полюса, а щітка Б – з тим півкільцем, яке розташоване у зоні дії південного полюса. Тому кожний провідник, що потрапляє в зону дії північного полюса, матиме напрям струму «від нас», ати ой провідник, який зазнає дії південного полюса, - «на нас». Це забезпечує сталість напрямів сил взаємодії провідників зі струмом і магнітного поля, а значить, сталість напряму руху якоря, тобто його обертання.

З розгляду принципу дії генератора та двигуна постійного струму зрозуміло, що та сама електрична машина при обертанні її якоря первинним двигуном може працювати як генератор, або, як кажуть, режимі генератора, а коли її якір приєднати до мережі постійного струму – в режимі двигуна.

Це явище, яке називається принципом оборотності машин постійного струму, часто використовується на практиці.

 


Читайте також:

  1. VІІІ. Проблеми та перспективи розвитку машинобудування.
  2. Автоматичне розвантаження по струму.
  3. Аграрна політика як складова економічної політики держави. Сут­ність і принципи аграрної політики
  4. Адміністративні методи - це сукупність прийомів, впливів, заснованих на використанні об'єктивних організаційних відносин між людьми та загальноорганізаційних принципів управління.
  5. Аеродинамічні властивості колісної машини
  6. Активний опір у ланцюзі синусоїдального струму
  7. Аналогія права - вирішення справи або окремого юридичного питання на основі принципів права, загальних засад і значення законодавства.
  8. Аналогові обчислювальні електронні машини.
  9. Антикорупційні принципи
  10. АРХІВНЕ ОПИСУВАННЯ: ПОНЯТТЯ, ВИДИ, ПРИНЦИПИ І МЕТОДИ
  11. Б/. Принципи виборчого права.
  12. БАГАТОКОВШОВІ ЕКСКАВАТОРИ. ВИЙМАЛЬНО-ТРАНСПОРТУЮЧІ МАШИНИ. КОМПЛЕКСИ МАШИН БЕЗПЕРЕРВНОЇ ДІЇ




Переглядів: 2624

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Будова машин постійного струму | Генератори постійного струму, класифікація, характеристики, особливості.

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.003 сек.