Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Тема 4. Витрати виробництва і прибуток

План

1. Суть цінової еластичності попиту.

2. Цінова еластичність пропозиції.

 

І. Згідно закону попиту споживачі при зниженні ціни будуть купувати більшу кількість продукції і навпаки. Однак, ступінь реакції споживачів на зміну ціни може бути різною.

Економісти вимірюють ступінь чутливості споживачів до змін ціни продукції, використовуючи концепцію цінової еластичності (вперше у наукову літературу поняття ввів Антуан Курнов 1838 р.).

Для попиту на деякі продукти характерна відносна чутливість споживачів до змін цін. Невеликі зміни у ціні приводять до значних змін у кількості купуємої продукції. Попит на такі продукти прийнято називати еластичним. І навпаки – якщо суттєві зміни у ціні ведуть до незначної кількості покупок, то такий попит – нееластичний.

Р

                 
   
 
 
       
 
 

 


D1 D2

Q

D1 - нееластична

D2 – еластична

 

Ступінь цінової еластичності або нееластичності попиту економісти вимірюють при допомозі коефіцієнта Еd, який вираховується по слідуючій формулі:

Ed =

 

Ed = :

Використання показників процентних змін здійснюється по причині довільного вибору одиниць виміру.

Економісти взяли за правило ігнорувати від'ємний знак, відмічаючи лише абсолютну величину коефіцієнта еластичності.

Попит являється еластичним, якщо дана процентна зміна ціни веде до більшої процентної зміни кількості питаємої продукції. Наприклад, якщо зниження ціни на 2% викликає ріст попиту на 4%, то попит є еластичним.

В усіх випадках, коли попит еластичний коефіцієнт еластичності буде > 1. При нееластичному попиті коефіцієнт еластичності завжди буде < 1 (зниження ціни на 3%, а ріст попиту на 1%). Якщо падіння ціни на 1% викликає зростання продажу на 1%, то цей специфічний випадок називається одиничною еластичністю, так як коефіцієнт еластичності дорівнює 1.

Термін зовсім (абсолютно) нееластичний попит означає крайній випадок, коли зміна ціни не приводить ні до якої зміни кількості питаємої продукції. Наприклад, попит хворих гострою формою діабету на інсулін або наркоманів на героїн (Д1).

У країній ситуації, при якій саме невелике зниження ціни спонукає покупців збільшувати покупки від 0 до межі своїх можливостей, то такий попит є зовсім еластичний (Д2 має місце, коли фірма продає продукцію на чисто конкурентному ринку).

       
 
   
 


Р D1

 

D2

 

Q

У процесі використання формули цінової еластичності виникає одне неприємне ускладнення: при вирахуванні коефіцієнта еластичності попиту виникає проблема базового показника, для підрахунку процентних змін, що використовуються у формулі еластичності.

 

Цінова еластичність попиту, оцінена з допомогою показника загальної виручки і коефіцієнта еластичності.

 

 

К-сть питаємої прод-ції Ціна за одиницю (грн) Загальна виручка (грн) Оцінка по показнику заг.виручки Коеф. т. ел-ті Еd
  еласт. еласт. еласт. нееласт.   1,91 1,11 0,56

 

Для подолання цього ускладнення економісти домовились про робочий компроміс, який полягає у використанні в якості вихідної бази вирахувань середніх із аналізованих рівнів ціни і кількості питаємої продукції, причому коефіцієнт еластичності попиту вираховується так:

 

Ed = :

Дуже простий спосіб перевірки еластичності або нееластичності попиту є оцінка по показнику загальної виручки. Якщо попит еластичний, то зміна ціни приведе до зміни суми загальної виручки у протилежному напрямі і навпаки: якщо попит нееластичний (2-1 грн), ціна і загальна виручка будуть змінюватись у одному напрямку.

Фактори цінової еластичності попиту:

1. Замінюваність. Чим більше хороших замінювачів даного продукту пропонується споживачу, тим еластичнішим буде попит на нього.

2. Питома вага у доході споживача. Чим більше місце займає продукт у бюджеті споживача при інших рівних умовах, тим вищою буде еластичність попиту на нього.

3. Предмети розкошу і предмети необхідності. Попит на предмети необхідності, як правило, є нееластичний, попит на предмети розкошу є, як правло еластичним.

4. Фактор часу. Попит на продукт, як правило, тим еластичний, чим довший період часу для прийняття рішень.

Концепція еластичності попиту має велике практичне значення:

1. Переговори про рівень заробітної плати. Еластичність попиту на продукцію даного підприємства може бути центральним питанням у відносинах між робітниками і менеджерами під час переговорів про рівень заробітної плати.

2. Проблеми великого урожаю в сільському господарстві. Дослідження показують, що попит на більшу частину продукції сільського господарства дуже нееластичний – 0,2 – 0,25. Для сільськогосподарських виробників як соціальної групи, нееластичний характер попиту на їх продукцію означає, що збір дуже великого урожаю може бути небажаний. Збільшення виробництва сільськогосподарської продукції знижує як ціни, так і сумарну виручку сільськогосподарських виробників.

3. Проблеми автоматизації виробництва і зайнятості населення. Технічний процес призводить до структурного безробіття. Еластичність попиту може забезпечувати таке розширення продажу, що деякі з вивільнених працівників або навіть усі можуть знову бути найняті на фірму.

4. Акцизний збір. Вибираючи який з товарів і послуг обкласти акцизами, уряд приймає до уваги еластичність попиту на них. Акцизні податки встановлюються на такі продукти, попит на які нееластичний. Наприклад, алкогольні напої і тютюнові вироби.

5. Проблеми злочинності. Наприклад попит наркоманів на героїн дуже нееластичний і це створює певні проблеми для боротьби за дотримання законності. Таким чином, прагнення правоохоронних органів поставити під контроль розповсюдження наркоманії може привести до зростання кількості злочинів, скоєних наркоманами.

ІІ. Питання концепція цінової еластичності може бути застосована також і до пропозиції. Якщо виробники чутливі до змін цін, пропозиція еластична і навпаки.

Р Еs<1

Es=1

Es>1

 

 

Q

 

Формула еластичності підходить і для визначення ступеня еластичності або нееластичності пропозиції. Єдина необхідна зміна полягає у заміні процентної зміни кількості питаємої продукції зміну кількості пропонуємої продукції.

 

Ed = :

Еластичність пропозиції залежить від багатьох факторів:

- від диференціації індивідуальних витрат на різних підприємствах;

- наявності вільної робочої сили;

- швидкості переливу капіталу з однієї галузі в іншу.

Найважливішим фактором, який впливає на еластичність пропозиції є кількість часу, що мають у розпорядженні виробники для того, щоб відреагувати на дану зміну ціни продукту. Чим триваліший час, тим більша еластичність пропозиції.

Аналізуючи вплив фактору часу на еластичність пропозиції, економісти проводять відмінність між найкоротшим ринковим періодом, короткостроковий і довгочасний періодами (А.Маршал -1890 р. “Принципи політекономії”).

1. Найкоротший ринковий період настільки малий, що виробники, не встигають відреагувати на зміну попиту і ціни. Крива пропозиції тут буде зовсім нееластичною.

 

 
 


Р S

 

 

Р2

D2

 

Р1

D1

Q

2. Короткостроковий період. В межах цього періоду виробничі потужності окремих виробників і всієї галузі залишаються незмінними, однак підприємства мають достатньо часу, щоб використати свої потужності більш або менш інтенсивно. Наприклад, фермер на слідуючий рік буде використовувати більш інтенсивні методи вирощування томатів (при високій ціні на них), більше праці, добрив, пестицидів для отримання урожаю.

Р S

 

                       
         
 
   


Р2 D2

 

               
       
 


Р1 D1

 

 

Q1 Q2 Q

 

3. Довгочасний період достатньо тривалий для того, щоб фірми устигли прийняти всі бажані заходи по пристосуванню своїх ресурсів до вимог ситуації, що змінилася. Наприклад, фермер має можливість придбати додаткову ділянку землі, а також закупити більше машин і обладнання. Такі зміни означають ще більш активну реакцію з боку пропозиції, тобто ще більш еластичну криву пропозиції.

 
 


Р

 
 


D2 S

 

Р2 D1

                     
         
 
   


Р1

 

 

Q1 Q2 Q

 

При еластичній пропозиції не існує показника сумарного доходу (загальна виручка). Залежність між ціною і кількістю пропонованої продукції є прямою, тобто крива пропозиції являє собою висхідну лінію, тому незалежно від ступеня еластичності або нееластичності ціна і сумарний доход завжди змінюються в одному і тому ж напрямку.

 


Читайте також:

  1. D) оснащення виробництва обладнанням, пристроями, інструментом, засобами контролю.
  2. V. Підриємницький дохід і прибуток
  3. Абстрактна модель оптимального планування виробництва
  4. Автоматизація виробництва
  5. Автоматизація водорозподілу на відкритих зрошувальних системах. Методи керування водорозподілом. Вимірювання рівня води. Вимірювання витрати.
  6. Автоматичне регулювання витрати помпових станцій
  7. Альтернативна вартість і незворотні витрати
  8. Альтернативні можливості виробництва масла і тракторів
  9. Альтернативні можливості виробництва масла та гармат.
  10. Альтернативні можливості виробництва масла та гармат.
  11. АНАЛІЗ ВИРОБНИЦТВА ТА РЕАЛІЗАЦІЇ ПРОДУКЦІЇ
  12. Аналіз відхилень від нормативів та їх впливу на прибуток




Переглядів: 551

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Тема 3. Цінова еластичність попиту і пропозиції. | Зовнішні витрати являють собою плату за ресурси постачальникам, які не належать до числа володарів даної фірми (заробітна плата, рентні платежі, відсотки, інші).

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.021 сек.