ТЕМА 6. Основні риси товарного виробництва та його еволюція
Змішана економічна система Великобританії.
Соціальне ринкове господарство Німеччини.
Шведська модель
Американська модель
Змішана система
Залежно від ступеня втручання держави в економіку та ролі приватного сектору розрізняють різні моделі змішаної економіки. Розглянемо деякі з них.
Національні моделі розвитку економіки з певним припущенням можна звести до двох основних: ліберальної та соціально-орієнтованої.
1 Загальні економічні форми виробництва
2 Сутність натурального господарства та його прояви у сучасному господарстві
3 Розвиток товарної форми виробництва
4 Товар та його властивості
5 Закон вартості: функції і риси
6 Теорії вартості
ІФорма суспільного виробництва – це тип організації господарської діяльності людей, реальне функціонування суспільного виробництва.
ІІ.Натуральна форма виробництва характерна для докапіталістичних суспільств і відповідає такому рівню розвитку продуктивних сил і економічних відносин, які зумовлюють надзвичайно низький і одноманітний рівень власних і суспільних потреб. Прямі натуральні зв’язки призводять до використання вироблюваного продукту всередині суб’єкта господарювання, самими виробниками. Національна економіка при цьому складається з маси відокремлених господарств (сімей, общин, помість тощо).
ІІІОб’єктивною умовою і матеріальною основою виникнення та розвитку товарної форми суспільного виробництва є суспільний поділ праці. Це пояснюється тим, що спеціалізація виробників та виготовлення окремих видів продукції, зумовлює об’єктивну необхідність обміну своїх продуктів на продукти інших виробників.
Схематично властивості товару, двоїстий характер праці, втіленої у товарі й суперечність товарного виробництва представлено на рис. 1.