Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Короткострокові витрати підприємства.

Варто підкреслити, що характер витрат підприємства змінюється в залежності від виробничого періоду.Економічна теорія вбачає суттєву різницю між короткостроковим періодомі довгостроковим періодом

виробництва.

Короткостроковий період- відрізок часу, протягом якого фірма не встигає змінити свої постійні витрати у відповідь на зміну умов господарювання, а тому реагує лише зміною змінних витрат. ►Довгостроковий період визначається часом, протягом якого підприєм-ство встигає змінити свої постійні витрати, які також стають змінними.

У короткому періоді виробничі можливості фірми завжди фіксовані, незмінні, що визначається незмінністю постійних витрат підприємства, а втривалому періоді - вони плинні, змінюючись, разом із постійними витратами. Короткий період надто; малий, щоб підприємство встигло змінити свої виробничі фактори, але достатній для зміни ступеня інтенсивності їх застосування за рахунок поєднання незмінних (фіксованих) факторів (основних фондів) із змінними факторами (оборотними фондами). У тривалому періоді всі виробничі фактори стають змінними.

Поєднання незмінних (фіксованих) і змінних факторів виробництва у короткому періоді викликає дію закону спадної віддачі ресурсів.

Закон спадної віддачістверджує: послідовне зростання кількості змінних ресурсів у їх поєднанні із незмінними, починаючи з певного моменту, створює все менший приріст продукту врозрахунку на кожну одиницю зростаючого змінного ресурсу (змінних витрат).

При аналізі спадної віддачі ресурсів в короткому періоді застосовують показники сукупного продукту(увесь обсяг виробництва, створений сукупною дією всіх виробничих факторів) і граничного продуктуфірми (добавка до сукупного продукту за рахунок використання додаткової одиниці якогось фактора): Зокрема, виділяють граничний продукт праці(за рахунок застосування додаткової одиниці праці) і граничний продукт капіталу(за рахунок застосування додаткової одиниці основних фондів), а також середній продукт- сукупний продукт фірми в розрахунку на одиницю певного змінного ресурсу. Середній продукт будь-якого змінного фактора є показником його продуктивності.

Отже, середній продукт праці є виразом середньої продуктивності праці(кількість одиниць продукту на одиницю праці), а граничний продукт праці - виразом граничної продуктивності праці(кількість одиниць продукту на додаткову одиницю праці). Якщо змінним ресурсом стає капітал, то визначають середню і граничну продуктивність капіталу.

Дія цього закону прослідковується і через аналіз витрат виробництва в короткому періоді. Особливо це видно на графіках витрат. На першому з них, який розташовано зліва, відображено криві постійних (FC), змінних (VC) і повних (ТС) витрат підприємства, що показують зміну витрат із зростанням обсягу виробництва.

Розташування кривих на графіку визначається тим, що постійні витрати із зростанням випуску продукту залишаються сталими, а повні (загальні) витрати - це сума постійних і змінних. Зміна повних витрат визначається виключно зміною змінних витрат, тому крива ТС повторює форму кривої VC. Їх форма свідчить, що до певного моменту віддача ресурсів була зростаючою,: коли криві ставали все пологішими, а потім почав діяти закон спадної віддачі і криві стали загинатись вгору.

Ще більш наочно це видно на графіку середніх витрат, розміщеному справа. На ньому крива AFC - крива постійних змінних витрат, AVС — середніх змінних витрат, АТС- середніх повних витрат, а МС - граничних витрат. Їх форма: показує, що AFCпостійно зменшуються із зростанням випуску продукту, AVCі АТС(останні є сумою AFCі AVC) спочатку спадають (відповідно, до точок Е1і Е2), що свідчить про зростаючу віддачу змінних ресурсів, а потім наростають, що показує дію закону спадної віддачі змінних факторів виробництва. Форма кривої граничних витрат (МС) є відображенням і наслідком дії закону спадної віддачі, адже граничні витрати зростають (граничний продукт зменшується).

Графіки AVCі АТС мають -U -подібну форму у зв'язку з тим, що спочатку віддача змінних ресурсів була зростаючою (відчувався вплив віддачі постійних витрат), а потім стала спадною (більш помітним став вплив змінних витрат).

Крива МСперетинає криві змінних і повних витрат. Коли вона знаходиться нижче кривої AVC(граничні витрати менші від середніх змінних), це означає, що виробництво однієї додаткової одиниці продукту знижує середні змінні витрати (до точки E1), а після перетину кривих витрати на додаткову одиницю збільшують середні змінні витрати. Така ж залежність повторюється і між граничними витратами (МС) та середніми повними витратами (АТС). Якщо МСдорівнюють АТС (в точці Е2), тоді середні повні витрати найнижчі.

Таким чином, величина граничних витрат "сигналізує" підприємству про ефективність застосування виробничих факторів - вона найвища, коли МСдорівнюють АТС. У цьому випадку повні витрати підприємства на виробництво одиниці продукту будуть найнижчими, а прибуток від кожної одиниці - найбільшим.

► Якщо деякі фактори (витрати) виробництва будуть постійними, а деякі - змінними, що характерно для короткострокового періоду, прибутковість виробництва визначається певним рівнем граничних витрат і певним (рівноважним) обсягом випуску продукту (відповідає точці Егна графіку). Зростання чи зниження обсягу виробництва в порівняння із рівноважним призведе до зменшення прибутку фірми у короткому виробничому періоді.

 


Читайте також:

  1. L2.T4/1.Переміщення твердих речовин по території хімічного підприємства.
  2. Абсолютні та відності показники результатів діяльності підприємства.
  3. Автоматизація водорозподілу на відкритих зрошувальних системах. Методи керування водорозподілом. Вимірювання рівня води. Вимірювання витрати.
  4. Автоматичне регулювання витрати помпових станцій
  5. Альтернативна вартість і незворотні витрати
  6. Амортизація основних фондів підприємства. Методи нарахування амортизації
  7. Амортизація основних фондів підприємства. Методи нарахування амортизації.
  8. Аналіз грошових активів підприємства.
  9. Аналіз інвестиційної діяльності підприємства.
  10. Аналіз комплексних статей витрат: витрат на утримання та експлуатацію устаткуван­ня, цехові, загальногосподарські, поза виробничі витрати.
  11. Аналіз кредиторської заборгованості підприємства.
  12. Аналіз ліквідності і платоспроможності підприємства.




Переглядів: 1358

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Змінні витрати підприємства та його оборотні фонди. | Довгострокові витрати підприємства

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.003 сек.