Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Контакти
 


Тлумачний словник
Авто
Автоматизація
Архітектура
Астрономія
Аудит
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Винахідництво
Виробництво
Військова справа
Генетика
Географія
Геологія
Господарство
Держава
Дім
Екологія
Економетрика
Економіка
Електроніка
Журналістика та ЗМІ
Зв'язок
Іноземні мови
Інформатика
Історія
Комп'ютери
Креслення
Кулінарія
Культура
Лексикологія
Література
Логіка
Маркетинг
Математика
Машинобудування
Медицина
Менеджмент
Метали і Зварювання
Механіка
Мистецтво
Музика
Населення
Освіта
Охорона безпеки життя
Охорона Праці
Педагогіка
Політика
Право
Програмування
Промисловість
Психологія
Радіо
Регилия
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Технології
Торгівля
Туризм
Фізика
Фізіологія
Філософія
Фінанси
Хімія
Юриспунденкция






Економічні категорії, та закони. Функції економічної теорії.

Методи пізнання економічних процесів і явищ.

Економічна теорія, як наука, використовує різні методи дослідження. Метод- це спосіб, інструмент або засіб пізнання; це шлях до істини. Кожна наука має свої методи. Економічна теорія не може скористатися методами природних наук.

Метод економічної теоріїскладається з таких елементів: філософські і загальнонаукові принципи, закони діалектики, закони і категорії економічної теорії. Це сукупність прийомів, засобів і принципів, за допомогою яких досліджуються категорії і закони функціонування та розвитку економічних систем. До методів економічної теорії відносять:

- наукову абстракцію;

- економічний аналіз і синтез;

- індукцію і дедукцію;

- економічне моделювання;

- економічний експеримент та ін.

У хаотичному нагромадженні фактів економісти, щоб ліпше зрозуміти дійсність, абстрагуються, тобто спрощують заплутані зв'язки і взаємодії.

Наукова абстракція(лат. аbstractіо - віддалення) означає те, що дослідник відволікається від поверхневих, несуттєвих сторін явища з метою розкриття його внутрішніх і суттєвих зв'язків. Результатом наукового абстрагування є визначення економічних категорій, які виражають суттєві сторони економічних процесів і явищ (ціна, прибуток, попит, пропозиція, ринок та ін.).

Економічний аналіз- це розподіл явища на складники та їх детальне дослідження. Дослідник уявно розчленовує об'єкт вивчання на складові частині і досліджує кожну частину окремо.

Синтез- поєднання розрізнених раніше частин і сторін у цілісність із урахуванням взаємозв'язків між ними. Шляхом синтезу економічна теорія досліджує економічні процесі у розвитку.

Важливу роль в економічному дослідженні відіграють індукціята дедукція.Індукція, як логічний спосіб пізнання, базується на отриманні загальних висновків і положень на вивченні окремих фактів. Дедукція ґрунтується на отриманні окремих конкретних висновків на основі знання загальних положень розвитку цілісної економічної системи.

Економічне моделювання- передбачає спрощення реальності, ігнорування не дуже важливих деталей економічного явища. До основних форм економічного моделювання відносять: графічне, математичне і табличне моделювання.

Експериментвиконує певну роль серед методів економічної теорії. Він передбачає штучне відтворення економічного явища в реальних умовах для його вивчення та подальшого практичного застосування в більших масштабах (економічні реформи).

Економічна категорія- це абстрактне поняття про будь-яке явище або предмет, теоретичне відображення реально існуючих виробничих відносин людей. Наприклад, виробництво, ціна, прибуток, біржа, засоби праці і та ін. Категорія - початкова ступінь пізнання економічних явищ. Найбільш повною мірою розкрити суть економічного явища дозволяє економічний закон.

Економічні закони- внутрішньо необхідні, сталі й істотні зв'язки між протилежними сторонами економічних явищ і процесів. Вони відображають розвиток економічних відносин між людьми, конкретні процеси у їх господарській діяльності. Коли дане економічне явище ліквідується, ліквідується і дія закону.

Економічні закони об'єктивні, тобто не залежать від волі людей, як і закони природи. Ці закони соціальні, суспільні. Але природні закони вічні (закон земного тяжіння тощо), економічні закони історичні, більшість із них має тимчасовий, минущий характер.

Залежно від терміну дії економічні закони поділяються на специфічні і загальні.

Специфічніекономічні закони характерні для конкретного ступеня розвитку продуктивних сил і виробничих відносин. Наприклад, закони розподілу матеріальних благ при рабовласницькому і капіталістичному ладі.

Загальніекономічні закони діють на усіх етапах розвитку суспільства. Наприклад, закон підвищення продуктивності праці, закон економії часу і інші.

У системі суспільних наук економічна теорія займає центральне місце і виконує такі функції: теоретико-пізнавальну, методологічну, практичну, прогностичну і виховну.

Теоретико - пізнавальна функція економічної теорії полягає в тому, щоб розкрити зміст економічних законів та категорій, сутнісні причинно - наслідкові зв'язки економічних явищ і процесів. Тим самим вона збагачує знання людей у сфері економічної діяльності, убезпечує поступальний економічний прогрес суспільства.

Методологічна функція економічної теорії полягає у тому, що вона служить основою використання загальнонаукових та філософських принципів, законів і категорій діалектики для більшості конкретних економічних дисциплін (економіка підприємства, світова економіка та ін.). На основі положень економічної теорії спеціальні економічні науки розробляють систему методів і правил практичного використання економічних категорій та законів у тій чи іншій конкретній сфері господарської діяльності.

У розробці наукових основ передбачення перспектив соціально-економічного розвитку в майбутньому виявляється прогностична функція економічної теорії. Наукові висновки економічної теорії становлять теоретичну основу вироблення економічної політики держави, проведення економічних реформ.

Економічна теорія виконує виховну функцію. В умовах ринкової економіки кожний громадян мусить знати логіку економічного розвитку, формувати свою економічну поведінку, економічну культуру, економічне мислення.

Економічну теорію називають універсальною граматикою суспільної науки. Вона використовує універсальні аналітичні категорії для всіх структурних складових цієї науки, які відображають універсальні властивості і відношення об'єктивної дійсності, загальні закономірності її розвитку.

Найважливішими економічними категоріями є ресурси, витрати, дохід, товар, прибуток, ріст, спад, інвестиції, заощадження тощо.

В економіці, як і у житті, крізь хаос і нагромадження випадковостей проторує собі шлях закономірність розвитку. Економічними процесами управляють у суспільстві економічні закони. В роботі "Філософія права" Гегель визначає закон як "стійкий, необхідний, причинно зумовлений, постійний, суттєвий, постійно повторюваний, кількісний і якісний взаємозв'язок явищ і процесів". Це визначення повністю поширюється і на економічний закон як на стійкий, суттєвий, внутрішній, причинно наслідковий зв'язок між економічними явищами і процесами.

Економічні закони - внутрішньо-необхідні, сталі й суттєві зв'язки між протилежними сторонами , властивостями, ступенями розвитку явищ і процесів економічного життя, при яких відбувається зародження, функціонування і перехід даної суперечності в її розвинутіші форми.

Економічні закони як і закони природи мають об'єктивний характер, тобто не залежать від волі і свідомості людей. Це соціальні або суспільні закони, які мають певні відмінності від законів природи. Однією з них є. змінність економічних законів під впливом історичних факторів. Економічні закони - це закони розвитку суспільного життя людей, закони господарської діяльності, а закони природи вічні. Відкриття і застосування законів природи проходить спокійно, а економічні закони зустрічають сильну протидію відмираючих сил суспільства.

В системі економічних законів виділяють чотири їх типи:

1) загальні економічні закони;

2) особливі закони;

3) специфічні закони;

4) стадійні.

Загальні економічні закони - властиві для всіх суспільних способів виробництва, коли процеси взаємодії людини з природою, взаємозв'язок між різними елементами в процесі праці однакові для всіх суспільних форм. До них належать закон зростання потреб, закон економії часу, закон підвищення продуктивності праці, закон обмеження ресурсів тощо.

Особливі закони діють у декількох суспільних способах виробництва і пов'язані перш за все з розвитком товарно-грошових відносин. До них належать, закон попиту і пропозиції тощо.

Специфічні закони - діють лише у межах одною суспільною способу виробництва. Це основний економічний закон, який виражає найглибинніші зв'язки між продуктивними силами та виробничими відносинами; закон народонаселення; закон конкуренції

Стадійні закони - діють лише на одній із стадій суспільного способу виробництва. До такого закону можна віднести закон виникнення монополії внаслідок концентрації виробництва.

Лише створені умови, які забезпечуватимуть дію кожного економічного закону сприятимуть гармонійному розвиткові суспільства.

Економічні закони охоплюють глибинні, приховані зв’язки економічних явищ, які відображаються у ряді економічних категорій. Економічні категорії с узагальненим абстрактним (теоретичним) виразом об'єктивно існуючих економічних відносин, процесів і явиш (прибуток, вартість, ціна, зарплата, обмін, гроші, ринок і т. ін.).


Таким чином вивчення економічної науки дає можливість зрозуміти проблеми, які турбують кожну людину і окремі домашні господарства; допомагає урядам забезпечити економічне зростання і підвищити якість життя, уникаючи водночас спаду й інфляції, аналізувати різні моделі економічного розвитку.

 

 


Читайте також:

  1. V. Економічні цикли.
  2. А .Маршалл - основоположник неокласичної теорії.
  3. АГД як галузь економічної науки
  4. Аграрна політика як складова економічної політики держави. Сут­ність і принципи аграрної політики
  5. Адвокатура в Україні: основні завдання і функції
  6. Адміністративні, економічні й інституційні методи.
  7. Аксіоматичний метод у математиці та суть аксіоматичної побудови теорії.
  8. Актуальні проблеми економічної безпеки України.
  9. Акціонерна власність в економічній системі
  10. Алгоритм знаходження ДДНФ (ДКНФ) для даної булевої функції
  11. Але відмінні від значення функції в точці або значення не існує, то точка називається точкою усувного розриву функції .
  12. Аналіз економічної ефективності капітальних вкладень




Переглядів: 3305

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Еволюція поглядів на предмет економічної теорії. | Сутність і основні структурні елементи економічної системи.

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

 

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.004 сек.