Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Загальні відомості

Лекція № 5

Тема: Процеси технічного намагнічування і перемагнічування магнітних матеріалів

Мета:Вивчити процес намагнічування і перемагнічування

Методи:словесний

План:

1 Загальні відомості

2 Процес намагнічування

3 Петля гістерезісу

Матеріально-технічне забезпечення та дидактичні засоби, ТЗН:

Будь-яка речовина, поміщена в магнітне поле, здобуває магнітний момент. Для характеристики намагнічування речовини вводяться величини: В — магнітна індукція (Тл), Н — напруженість магнітного поля (А/м), J — намагніченість (А/м), -km — магнітна сприйнятливість, μ - магнітна проникність, Ф - магнітний потік (Вб).

Намагніченість пов'язана з напруженістю магнітного поля співвідношенням

Магнітна індукція в речовині визначається сумою індукції зовнішніх і власного магнітних полів:

де μ0 = 4π 107 — магнітна постійна; Гн/м.

Поєднуючи ці дві формули одержимо

де μr = km + 1 або μr = B/(μ0 H) — відносна магнітна проникність (надалі для стислості — магнітна проникність)

Діамагнетизмспостерігається у всіх речовинах і пов'язаний з тим, що зовнішнє магнітне поле впливає на орбітальний рух електронів, внаслідок чого індикується магнітний момент, спрямований назустріч зовнішньому полю. Після зняття зовнішнього магнітного поля індукований магнітний момент діамагнетика зникає. Магнітна сприйнятливість діамагнетиків kd (негативна) за абсолютним значенням дуже мала; вона не залежить ні від температури, ні від напруженості магнітного поля.

К діамагнітним речовинам ставляться інертні гази, водень, мідь, цинк, свинець (речовини, що складаються з атомів з повністю заповненими електронними оболонками).

Парамагнітні речовини відрізняються тим, що складаються з атомів з не повністю заповненими оболонками, тобто маючими магнітними моментами. Але такі атоми перебувають один від одного досить далеко, так що взаємодія між ними відсутня. Тому в парамагнетиків магнітні моменти атомів орієнтуються в напрямку зовнішнього магнітного поля й підсилюють його. Магнітна сприйнятливість парамагнетиків позитивна, має невелике значення від 10~5 до 10~2 і не залежить від напруженості зовнішнього магнітного поля, але залежить від температури.

Феромагнітні речовини містять атоми, що володіють магнітним моментом (незаповнені електронні оболонки), однак відстань між ними не така велика, як у парамагнетиках, у результаті чого між атомами виникає взаємодія, що називається обмінними (передбачається, що сусідні атоми обмінюються електронами). У результаті такої взаємодії енергетично вигідним залежно від відстані стає паралельна орієнтація магнітних моментів сусідніх атомів (феромагнетизм) або антипаралельна (антиферомагнетизм).

Під дією обмінних сил паралельна орієнтація магнітних моментів атомів феромагнітної речовини відбувається певних областях, називаних доменами. У межах домена матеріал під час відсутності зовнішнього поля намагнічений до насичення завдяки обмінній взаємодії окремих атомів. Ця взаємодія діє тільки до певної критичної температури, що називається температурою Кюрі. Вище температури Кюрі домени дозволяються й феромагнетик переходить у парамагнітний стан. Феромагнітні речовини легко намагнічуються в слабких магнітних полях. Магнітна проникність і магнітна сприйнятливість феромагнетиків великі (до 106) і сильно залежать від температури, а також від напруженості магнітного поля. Не дуже давно необхідною умовою існування феромагнетизму вважалася наявність кристалічних ґрат, у цей час, однак, відомі аморфні феромагнетики.

Антиферомагнетиками називають матеріали, у яких в час обмінної взаємодії сусідніх атомів відбувається антипаралельна орієнтація їхніх магнітних моментів Тому що магнітні моменти сусідніх атомів взаємно компенсуються, антиферомагнетики не мають магнітний момент, а характеризуються магнітною сприйнятливістю, яка близька до сприйнятливості парамагнетиків. Вище деякої критичної температури, що одержала назву температури Нееля (аналогічна температурі Кюрі), магнітопорядоченість стан антиферомагнетика руйнується й він переходить у парамагнітний стан

До феромагнетиків відносять речовини, у яких обмінна взаємодія здійснюється не безпосередньо між магнітоактивними атомами, як у випадку феромагнетизму, а через немагнітний іон кисню. Таку взаємодію називають непрямим обмінним або зверх обмінним. Це взаємодія в більшості випадків у феромагнітних речовинах приводить до антипаралельної орієнтації магнітних моментів сусідніх іонів (тобто до антиферомагнітного впорядкування). Однак кількість іонів з магнітними моментами, орієнтованими умовно нагору й униз, а також величини їхніх моментів неоднакові. Тому магнітні моменти іонів не повністю компенсуються й феромагнітними речовини мають магнітний момент і мають доменну структуру, що зникає вище температури Кюрі.

Діа-, пари- і антиферомагнітні речовини відносяться до слабомагнітних, феро- і феромагнітних речовин є сильномагнітними.

Як магнітні матеріали технічне застосування в електротехніці знаходять феромагнітні й ферімагнітні речовини.


Читайте також:

  1. II. ЗАГАЛЬНІ ПОЛОЖЕННЯ.
  2. IX. Відомості про військовий облік
  3. IX. Відомості про військовий облік
  4. V Практично всі психічні процеси роблять свій внесок в специфіку організації свідомості та самосвідомості.
  5. Білковий обмін: загальні відомості
  6. Біографічні відомості
  7. Боротьба з проявами національної самосвідомості
  8. Вальниці ковзання. Загальні відомості
  9. Види правосвідомості
  10. Вимір дохідності та загальні підходи до оцінки ефективності управління інвестиційним портфелем.
  11. ВИМОГИ ДО ОБ'ЄМНО-ПЛАНУВАЛЬНИХ РІШЕНЬ ГАРАЖІВ Загальні вимоги
  12. Виникнення і розвиток свідомості у людини.




Переглядів: 664

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Випробуваннях характеристики міцності | Процеси технічного намагнічування й перемагнічування магнітних матеріалів

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.003 сек.