(іберійсько-кавказькі мови, баскська, ескімосько-алеутські, північноіндіанські, австралійські мови).
Активний типхарактеризується протиставленням дієслів активної дії і дієслів стану. Назви суб’єктів мають показники активності / неактивності дії.
Класний типхарактеризується тим, що в ньому протиставлені дієслова ситуації і дієслова якості. Ці дієслова функціонують як предикати речень, що будуються за різними моделями.
4. Ареальна класифікація мов світу. Мовні союзи.
Ареальна класифікація мов – це тип класифікації мов світу, що здійснюється за набутими в результаті міжмовних контактів спільними ознаками.
Мовний союз – тип об'єднання мов, що характеризуються подібними ознаками,набутими в результаті тривалого й інтенсивного контактного розвитку в межах єдиного географічного простору. Поволзький (Волзько-Камський) мовний союз:мови фіно-угорської сім'ї: марійська, удмуртська - і тюркської сім'ї: башкирська, татарська, чуваська;Балканський мовний союз:албанська, болгарська, македонська, новогрецька, румунська, сербська, хорватська;Центрально-Азійський (Гімалайський) мовний союз(індоєвропейська сім'я: мови іранської, індійської груп – та мови дравидської і тибетсько-китайської сімей).
Балканський мовний союз (албанська, болгарська, македонська, новогрецька, румунська, сербська, хорватська)
Поволзький (Волзько-Камський) мовний союз (фіно-угорська сім'я: марійська, удмуртська – і тюркська сім'я: башкирська, татарська, чуваська)
Центрально-Азійський (Гімалайський) мовний союз(індоєвропейська сім'я: мови іранської, індійської груп – та мови дравидської і тибетсько-китайської сімей)