У заглибному відцентровому насосі для видобутку нафти під час роботи осьові зусилля від робочих коліс передаються на направляючі апарати і на корпус насоса.
При цьому на вал насоса діє осьова сила від перепаду тиску на торець вала і осьова сила, яка діє на робочі колеса, що прихвачені до вала через наявність у пластовій рідині корозійно-активних елементів та механічних домішок. Для сприйняття осьових сил, які діють на вал, в конструкції насоса передбачені осьові опори.
Осьові зусилля в такому насосі сприймаються осьовою опорою вала самого насоса або осьовою опорою гідрозахисту. У секції або модуль-секції насоса звичайного виконання використовується упорний підшипник або гідродинамічна п’ята. Упорний підшипник складається із кільця з сегментами на обох площинах, яке встановлене між двома гладкими шайбами.
Гідродинамічна п’ята виконана із радіальними канав-
ками, скосом і плоскою частиною на поверхні тертя до підп’ятника. Вона зазвичай виготовляється із бельтінга (технічної тканини з великими комірками), який просочений графітом з гумою і завулканізованого у пресформі.
Радіальний підшипник ЕВН сприймає радіальні навантаження, які виникають при роботі насоса. Радіальний підшипник складається із опорної втулки з вкладишем, які є нерухомими деталями і втулки, яка обертається разом з валом. У кожній модуль-секції насоса звичайного виконання вал має два радіальних підшипники – верхній і нижній, а в модуль- секціях насосів зносостійкого виконання крім перелічених радіальних підшипників використовуються проміжні радіальні опори.