Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Місце теорії держави і права в системі суспільних наук.

Методи теорії держави і права - це сукупність логічних прийомів і конкретних способів пізнання загальних і основних закономірностей виникнення, розвитку і функціонування держави і права.

Методологія теорії держави і права.

Функції теорії держави і права - основні напрями її теоретичного і практичного призначення, виконувані в суспільстві з метою його прогресивного перетворення.

Функції теорії держави і права.

1. Онтологічна (онтологія - поняття сущого) - виражається в пізнанні і поясненні явищ і процесів державного і правового життя суспільства. Теорія права і держави не тільки вивчає в узагальненій формі державно-правову систему, але і пояснює об'єктивні процеси її розвитку, з'ясовує, які закономірності лежать в основі цих процесів, визначає їх зміст і сутність.

2. Евристична (евристика - мистецтво знаходження істини) - виражається як в глибинному пізнанні основних закономірностей державно-правового життя, так і в з'ясуванні їх тенденцій, відкритті нових закономірностей, збагаченні новими знаннями про розвиток держави і права («нарощування» знань).

3. Прогностична - виражається в передбаченні («погляд в майбутнє») подальшого розвитку права і держави на основі адекватного відображення його об'єктивних закономірностей. Наприклад, визначення шляхів подальшого вдосконалення законодавства і практики його використання. Істинність гіпотез, що висуваються теорією держави і права, перевіряється практикою.

4. Методологічна - виражається у формуванні понятійного апарату системи юридичних наук, створенні універсальної юридичної мови, що забезпечує одноманітність в класифікації і оцінці явищ фахівцями різних галузей права.

5. Ідеологічна - полягає у виробленні фундаментальних ідей про шляхи прогресивного розвитку держави ,які впливають на правову свідомість громадян і суспільства (наприклад, ідея про демократичну соціальну правову державу).

6. Політична - виражається у впливі на формування політичного курсу держави, політичної системи суспільства і в забезпеченні їх науковості.

7. Науково-прикладна - полягає у виробленні рекомендацій для практичного вирішення завдань державно-правового будівництва - підготовці законопроектів і проектів інших нормативно-правових актів, рішень.

Метод не слід змішувати з методикою (сукупністю способів доцільного вивчення явища). Його необхідно розглядати як початкову базисну категорію методології.

Методологія (вчення про методи) - система певних теоретичних принципів, логічних прийомів, способів дослідження предмету науки. Теоретичні принципи - історизм, єдність логічного і історичного. Логічні прийоми - дедуктивний і індуктивний висновок, аналіз і синтез, порівняння, узагальнення. Способи дослідження - інструменти пізнання, які використовуються для встановлення знання про предмет, що вивчається.

Методи науки теорії права і держави розділяються на загальні, конкретні і спеціальні.

Загальним методом теорії права і держави, як і всіх суспільних наук, є метод філософської діалектики (матеріалістичної і ідеалістичної). Він виражається в підході до вивчення держави , заснованому на загальних закономірних зв'язках розвитку буття і свідомості. Наприклад, метод філософської діалектики припускає розгляд права як явища, яке: 1) визначається природою людини і умовами життя суспільства; 2) пов'язано з іншими соціальними явищами, пронизує сферу суспільних відносин - економічних, політичних, духовних і др.; 3) знаходиться в постійному розвитку, якісному оновленні (рабовласницьке, феодальне, буржуазне, неокапіталістичне право).

Загальний метод філософської діалектики розкривається через:

1. Логічний метод сходження від простого до складного, від абстрактного до конкретного. Це метод діалектичної логіки - логіки теоретичного відтворення генезису предмету. Згідно цьому методу пізнання здійснюється в два етапи. На першому етапі пізнання об'єкт сприймається як якесь нероздільне ціле. На другому, за допомогою аналізу, об'єкт пізнається по конкретних частинах. Абстрактне розуміється як однобічність знання, а конкретне - як його повнота, змістовність. Таким чином, відбувається рух від менш змістовного знання до більш змістовного. Наприклад, теорія держави і права починається з аналізу процесу розкладання первіснообщинного устрою і становлення державно-правових явищ. Потім вивчаються все більш складні відносини, що лежать в основі держави і права, причому більш просте явище розглядається раніше тому, що його легко зрозуміти, і воно історично передує складнішому явищу.

2. Метод (принцип) єдності логічного і історичного. Суть історичного методу полягає в тому, що процес розвитку державно-правових явищ відтворюється у всій багатогранності, у всій повноті - зі всіма випадковостями, зигзагами, що спотворюють об'єктивну логіку розвитку; зі всім позитивним, що накопичене історичним досвідом.При логічному дослідженні права і держави важливо відволіктися від всіх випадковостей, окремих фактів, особливостей, неістотного, тобто теоретично відтворити об'єкт в сутнісних, закономірних зв'язках, уявити необхідне - загальне і особливе - в процесі розвитку того або іншого явища. Метод єдності історичного і логічного в теорії права і держави служить методологічною основою дослідження як закономірностей виникнення і розвитку держави і права, так і закономірностей держави і права, що вже існують.

3. Системно-структурний метод, що припускає, що всі державно-правові явища розглядаються як елементи систем. Право, держава, їх структурні підрозділи є відкритими системами, які складаються з систем більш низького порядку і входять в більш широкі системи. Так, первинна клітина права - його норма - є частиною цілісної системи права, система права - частиною правової системи держави. Норму права можна пізнати тільки в тісному логічному зв'язку з іншими нормами. Систему права - у зв'язку з елементами правової системи: законодавством, правосвідомістю, правовою культурою і ін. Частіше за все системно-структурний метод дозволяє осягнути взаємодію держави і права.

Основні конкретні методи теорії держави і права:

1) Формально-догматичний (юридико-технічний) метод передбачає вивчення права як такого, в «чистому вигляді», без зв'язку з економікою, політикою, мораллю і іншими соціальними явищами. Його призначення полягає в аналізі чинного законодавства і практики його використання державними органами, у виявленні зовнішніх, очевидних аспектів правових явищ без проникнення у внутрішні сутнісні сторони і зв'язки. Він здійснюється за допомогою формально-логічних прийомів: аналізу і синтезу, індукції і дедукції, абстракції і інших, які сприяють встановленню зовнішніх ознак правових явищ, їх відмінностей один від одного, виробленню понять і їх визначень в коротких формулах. Прикладами можуть бути поняття «суб'єкт права», «нормативний акт», «гіпотеза», «санкція», «дієздатність», «правоздатність» і ін.

2) Соціологічний метод полягає в дослідженні права не на рівні абстрактних категорій, а на базі конкретних соціальних фактів. Соціологічний метод включає такі способи, як аналіз статистичних даних і різного роду документів, соціально-правовий експеримент, опити населення і т.п. Наприклад, способи аналізу письмових документів (звітів, службових записок і ін.) забезпечують достовірність знань про події, факти, необхідні для дослідника.

3) Статистичний метод використовується для встановлення статистичних даних про предмет вивчення, наприклад, даних про кількість правопорушень, про відсоток економічних злочинів і т.п.

4) Конкретно-історичний метод допомагає вивчити специфіку державно-правового явища конкретного історичного періоду, прослідити динаміку його розвитку, наприклад, особливості соціального регулювання в період первіснообщинного устрою, ранньої державності, сучасної правової держави і ін.

5) Порівняльно-правовий метод полягає у зіставленні юридичних понять, явищ і процесів і виявлення між ними схожості і відмінностей. Порівняння дозволяє класифікувати державно-правові явища, з'ясувати їх історичну послідовність, генетичні зв'язки між ними.

Використання порівняльного методу в правовій сфері привело до формування самостійної науки - порівняльного правознавства (порівняння сучасних правових систем миру), а в державній сфері - порівняльного державознавства.

Спеціальні методи - методи, засновані на досягненнях суспільних і технічних наук:

математичний;

кібернетичний;

психологічний і ін.

Теорія права і держави, маючи свій предмет, функції і метод, займає специфічне місце в системі суспільних (неюридичних) наук.

Розглянемо її співвідношення з філософією, економічною теорією, соціологією, політологією, соціальною психологією.

Філософія і теорія права і держави.Філософія - це наука про загальні закони розвитку природи, суспільства, мислення. Філософія виробляє узагальнену систему поглядів на світ, місце в ньому людини, загальні принципи буття і пізнання, досліджує пізнавальне, ціннісне, соціально-політичне, моральне, естетичне відношення людини до світу. Філософія не обходить своєю увагою державу і право, проте вона визначає їх сутність, природу, призначення і місце в системі соціальних явищ і цим обмежується. Що стосується теорії держави і права, то вона вивчає державу і право багатогранніше, звертаючись при цьому до передових досягнень філософії і використовуючи філософські категорії - сутність, зміст і форма, частина і ціле, можливість і дійсність, система і структура і ін.

Філософія виробляє засоби світоглядної орієнтації людини, дає ключ до розгадки державно-правових явищ. Теорія держави і права озброює філософію матеріалом, що дозволяє робити узагальнення і формулювати загальні принципи соціального прогресу, свободи, а також виробляти загально-методологічні принципи дослідження в області держави і права.

Не випадковим є те, що філософія права як частина загальної філософії поклала початок теорії держави і права, стала методологічною базою юриспруденції завдяки дослідженню глобальних державно-правових категорій (перш за все категорії «право»). Проте філософія права не займається практичним вивченням основних закономірностей держави . Вона не підміняє собою теорію, покликану проводити аналіз емпіричного матеріалу, який укладений в нормах права, що історично склалися, в переплетенні випадкового і необхідного в правовій дійсності, в порівнянні правових систем держав. Філософія права зосереджується на методологічному аспекті пізнання правових явищ і процесів, вивчає їх з філософської точки зору. Можна сказати, що філософія права - це система знань про фундаментальні принципи буття права, про онтологічну природу права, його людської і соціальної сутності. Центральною частиною, фундаментом філософії права є філософія прав людини.

Останнім часом завдяки тісному зв'язку логіки і теорії держави і права, оформилася як самостійна наука логіка права. Її досягнення широко використовуються в теорії права.

Економічна теорія і теорія держави і права.Економічна теорія вивчає систему виробничих відносин, організацію господарського життя, поведінку індивідів і інститутів, що займаються виробництвом, обміном і споживанням товарів і послуг. Теорія держави і права використовує положення і висновки економічної теорії, у тому числі такі її категорії, як виробничі відносини, продуктивні сили, власність, статутний капітал і ін. Якщо предмет економічної теорії охоплює закономірності економічних явищ, то предмет теорії права і держави - закономірності правових і державних явищ. Між цими науками існує тісна взаємодія, взаємопроникнення, взаємовплив. Економічні відносини вимагають адекватних собі державно-правових інститутів. Інститути держави і права, виникаючи у відповідь на економічні потреби, самі виступають важливим чинником формування соціально-економічних відносин.

Соціологія і теорія держави і права.Соціологія - наука про суспільство в цілому і окремих його структурах, соціальних групах, про соціальні процеси, закономірності індивідуальної і групової поведінки. Об'єктом соціологічного дослідження є всі соціальні явища, у тому числі державно-правові. Будучи засобом пізнання держави і права, соціологія завдяки цьому поглиблює свій власний предмет. Теорія держави і права використовує результати соціологічних експериментів для підвищення соціальної ефективності норм права, способів вдосконалення державного апарату, пізнання причин і умов правопорушень, вивчення рівнів правосвідомості, соціальної структури і ін. На стику цих наук утворилася соціологія права як наука про соціальні умови існування, розвитку і дії права.

Політологія і теорія держави і права.Політологія досліджує політику - діяльність і відносини по здійсненню влади в суспільстві, а також закономірності функціонування і розвитку політики і політичної влади, політичних інтересів, відносин, свідомості, діяльності. Об'єкт політології - політичне життя суспільства в різних проявах, діяльність держави і його органів, політичних партій, політичних і суспільних організацій, поведінки людей і т.п. Питань права політологія торкається менше (тільки при вивченні методів досягнення влади праву відводиться першорядне місце), а питання держави, співвідношення цивільного суспільства і держави, особи і держави в ній займають значне місце. Проте їх вивчення відбувається з погляду політичного, а не юридичного. Теорія держави і права покликана досліджувати державу як правове явище.

Політологія певним чином, як і філософія, озброює теорію права і держави матеріалом, який дозволяє різносторонньо вивчити питання про місце держави і права в політичній сфері і політичних процесах, про взаємодію держави з іншими політичними інститутами. У свою чергу, політологія користується теоретико-юридичними досягненнями у вивченні проблем держави.

На стику теорії права і держави і політології формується наука політології права як система знань про державну правову політику, про напрями політичного розвитку держави і права, заснованого на об'єктивних закономірностях цього розвитку.

Соціальна психологія і теорія держави і права.Соціальна психологія (психологія - від греч. «psyche» - душа, «logos» - навчання) вивчає закономірності, механізми і факти психічного життя людини, соціальної групи, суспільства. Її увага зосереджена на закономірностях поведінки людей, обумовленою їх участю в соціальних групах. Досягнення соціальної психології враховуються теорією держави і права при вивченні правосвідомості, ефективності дії права на поведінку людей і т.п. Соціальна психологія допомагає теорії держави і права узагальнювати результати практичної діяльності державно-правових інститутів (перш за все інститутів управління), поведінки посадовців і громадян за допомогою виявлення соціально-психологічних механізмів. На стику соціальної психології і права успішно розвивається правова психологія, яка вивчає психічні закономірності практичної юридичної діяльності.


Читайте також:

  1. IV-й період Римської держави ( ІІІ – V ст. н. е. ) – пізня Римська імперія
  2. IV. Обов'язки і права керівника та заступника керівника подорожі
  3. А .Маршалл - основоположник неокласичної теорії.
  4. А/. Фізичні особи як суб’єкти цивільного права.
  5. Автоматизоване робоче місце метролога
  6. Автомобільний пасажирський транспорт – важлива складова єдиної транспортної системи держави
  7. Автономна Республіка Крим, регіональні та місцеві органи державної влади.
  8. Аграрна політика як складова економічної політики держави. Сут­ність і принципи аграрної політики
  9. Аграрна реформа 1861 р. Скасування кріпостного права в надніпрянській Україны.
  10. Аграрна реформа 1861 р. Скасування кріпостного права в надніпрянській Україны.
  11. Аграрне право як галузь права, його історичні витоки та особливості.
  12. Адміністративне право як галузь права




Переглядів: 736

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Предмет теорії держави і права. | Місце теорії держави і права в системі юридичних наук.

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.019 сек.