Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Вимірювання основних параметрів чотириполюсників

 

Усі розглянуті вище характеристики та параметри чотириполюсника можна одержати експериментально прямим вимірюванням й обчисленням.

Для визначення малосигнальних параметрів і побудови ВАХ у ста­тичному режимі складають схему за рис. 2.10, використовуючи вимірю­вальні прилади постійного струму. В малопотужних схемах на вході вми­кають мілівольтметр та мікроамперметр, а на виході — вольтметр і міліам­перметр. Для підвищення точності вимірювань слід ураховувати спад напруги на внутрішньому опорі мікроамперметра. На практиці знімають та будують на

 
 

 


Рис. 2.10. Схема для зняття ВАХ чотири- Рис. 2.11. Схема для зняття
полюсника амплітудних та амплітудно-частотних

характеристик чотириполюсника

міліметровому папері в одній системі координат сім'ї ВАХ при різних значеннях фіксованої напруги (струму).

У системі Y-параметрів для зняття вхідних ВАХ фіксують кілька значень напруги U2, стосовно яких знімають і будують залежність 11 від U1. Якщо характеристика виходить не з початку координат, то слід ре­тельно визначити напругу U0 при якій починає проходити струм I1. Якщо ВАХ нелінійна, то в її криволінійній частині відліки беруть через менший інтервал. Для чотириполюсників з малопотужними транзисторами на практиці обмежуються значеннями U2 = 0 й U2 = 5 В, а значення напруги U1 змінюють до 200…500 мВ. Деякі чотириполюсники, наприклад, які містять польові транзистори, вхідних ВАХ не мають.

Вихідні ВАХ знімають при фіксованих значеннях напруги U1зміною і побудовою залежності струму І2 від U2. Для чотириполюсників з мало­потужними транзисторами зручніше знімати характеристики зміною U2 від максимального значення до нульового, а не навпаки. Це забезпечує менші похибки, що виникають через розігрівання транзистора.

Характеристику прямої передачі чотириполюсника можна побудува­ти, користуючись сім'єю вихідних ВАХ при фіксованій напрузі U2 наприклад при U2 = 5 В. Для експериментальної побудови характеристики прямої передачі фіксують напругу U2 і змінюючи U1, змінюють залежність струму І2 від напруги U1.

Характеристики внутрішньої зворотної передачі чотириполюсника на практиці не будують.

Для визначення малосигнальних параметрів за ВАХ вибирають РТ, положення якої задають значеннями напруг U10 та U20. Потім в околі цієї точки дають кінцеві прирости ΔU1та ΔU2 і визначають відповідні прирости ΔІ1та ΔІ2, після чого обчислення викопують за формулами, наве­деними на рис. 2.7.

Амплітудну характеристику чотириполюсника зручно знімати за схемою (рис. 2.11). Знімаючи АХ, плавно змінюють напругу на вході чоти­риполюсника за допомогою регулятора виходу генератора, не змінюючи його частоту. Спочатку визначають межу Uвх mах, до якої доцільно змінювати вхідну напругу (це можна зробити за допомогою осцилографа, споcтерігаючи спотворення сигналу на виході чотириполюсника, або за допомогою вольтметра, визначивши значення напруг, після яких порушується пропорційність зміни напруг вхідного і вихідного сигналів). Далі розривають весь інтервал О..Uвх піах так, щоб на початку і в кінці вимірювання інтервали між точками були меншими, а в середині більшими.

Рис. 2.12. Схема для зняття ФЧХ чотириполюсника (а) і форма зображення на екрані (б)

Всього досить вибрати 10—12 точок для вимірювання. Щоб запобігти спотворенню сигналу в підсилювачі осцилографа, режим підсилення на його вході слід вибирати так, аби зображення сигналу займало не більш як 3/4 екрана за висотою. За АХ обчислюють коефіцієнт передачі чотириполюсника та його динамічний діапазон.

Амплітудно-частотну характеристику чотириполюсника знімають теж за схемою на рис. 2.11. Тільки в цьому разі напругу на вході підтримують незмінною, а змінюють частоту сигналу. Знімають АЧХ в межах віл (0,2...0,5)fн до (2...3)fв стосовно широкосмугових чотириполюсників або в таких межах діапазону, для яких коефіцієнт передачі зменшується в 10 разів порівняно з коефіцієнтом передачі Ко вузькосмугових чотириполюсників. Досліджуючи частотні властивості чотириполюсників, доцільно в межах вибраного діапазону виконати вимірювання на 15.. .20 контрольних частотах, серед яких обов'язково мають бути частота f0,на якій знімалась АХ, а також частоти fні fв.

Напруги та частоти сигналів у дослідах слід вибирати такі, щоб ре­зультати вимірюваньбуло зручно обробляти усно і подавати у вигляді графіків. Наприклад, для зручності побудови нормованої АЧХ слід напругу на вході чотириполюсника встановлювати таку, щоб на середніх частотах напруга сигналу на виході була кратною 10n В, де n = 0, 1, 2, ...,і знаходилась у межах лінійної частини АХ, а для визначення коефіцієнта передачі Ко зручно вибирати напругу сигналу на вході, кратною 10n В. Частоти сигналів треба вибирати так, щоб вони виражалися не більш як двома значущими цифрами з нулями. АЧХ широкосмугових чотириполюсників доцільно будувати в логарифмічному масштабі.

Фазочастотну характеристику чотириполюсника доцільно знімати одночасно з АЧХ, результати вимірювань зводити в одну таблицю і подавати на одному графіку. Для вимірювання фазових зсувів можна використати, наприклад, метод фігур Ліссажу, для чого осцилограф перево­дять у режим очікування запуску і вмикають за схемою, показаною на рис. 2.12, а, одержуючи еліпс, зображений на рис. 12.2, б. Вимірявши в міліметрах значення х та X, знаходять фазовий зсув ер за формулою

 

(2.18)

Для дослідження ПХ чотириполюсника треба в схемі, зображеній на рис. 2.12, а, генератор гармонічних коливань замінити на генератор імпульсів й одержати на екрані

Рис. 2.13. Схема для вимірювання вхідного і вихідного опорів чотириполюсника

 

стійке зображення прямокутного імпуль­су — таке, як показано на рис. 2.9. Для підвищення точності вимірювання після спостереження всього імпульсу перемиканням тривалості розгортки змінити її масштаб так, щоб на всьому екрані був передній фронт імпульсу. Потім змінити тривалість розгортки, підсилення осцилографа і положення імпульсу на екрані так, щоб можна було б спостерігати тільки вершину імпульсу.

Для визначення вхідного та вихідного опорів чотириполюсника безпо­середнє вимірювання струмів і напруг майже не застосовують, оскільки вимірювати струми, особливо на середніх та високих частотах, дуже не­зручно. Тому для визначення цих параметрів використовують опосеред­ковані способи, що ґрунтуються на властивостях послідовного і паралель­ного з'єднань опорів. Вимірювання виконують на середніх частотах за схемою, зображеною на рис. 2.13, після чого обчисленням визначають тільки активні складові вхідного та вихідного опорів чотириполюсника.

Для визначення опору Rвх вимірюють напруги на виході генератора іна вході чотириполюсника Uвх. Тоді

 

 

(2.19)

Якщо

, (2.20)

то .

 

Умова (2.20) відповідає найбільшій точності вимірювань, тому слід вибирати значення близьким до теоретично розрахованого значення Rвх.

Для обчислення Rвих вимірюють напругу на виході чотириполюсника без навантаження (напругу холостого ходу Uх) та напругу з навантаженням (Uн).Тоді

 

. (2.21)

Якщо

, (2.22)

то .

Як і в попередньому випадку треба вибирати значення Ян близьким до теоретично розрахованого значення Rвих.

 


Читайте також:

  1. I. Доповнення до параграфу про точкову оцінку параметрів розподілу
  2. Автоматизація водорозподілу на відкритих зрошувальних системах. Методи керування водорозподілом. Вимірювання рівня води. Вимірювання витрати.
  3. Алфавітний підхід до вимірювання кількості інформації.
  4. Амортизація основних засобів
  5. Амортизація основних засобів
  6. Амортизація основних засобів
  7. Амортизація основних засобів і нематеріальних активів.
  8. Амортизація основних засобів, основні методи амортизації
  9. Амортизація основних засобів.
  10. Амортизація основних фондів
  11. Амортизація основних фондів
  12. Амортизація основних фондів підприємства. Методи нарахування амортизації




Переглядів: 863

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Чотириполюсника | З'єднання чотириполюсників

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.043 сек.