Мал. Маршрут плавання Васко да Гами (1497-1498 рр.)
Відкриття Америки. Сусідня з Португалією Іспанія також намагалася знайти морські шляхи до Індії. Італійський мореплавець Христофор Колумб, який перебував на службі в короля Іспанії, переконаний у кулястості Землі, вважав, що, рухаючись на захід через Атлантичний океан, можна досягти Індії зі сходу – з другого боку Землі.
У 1492 р. експедиція Х. Колумба вирушила з Іспанії. За місяць мореплавці перетнули Атлантичний океан і досягли островів Центральної Америки. Х. Колумб був переконаний, що дістався до східного краю Азії і Індія зовсім близько. Не вагаючись, він назвав нововідкриті острови Вест-Індськими (Західно-Індійськими), а тубільців (місцеве населення) – індіанцями. Проте в розрахунки Колумба вкралася помилка. Ні його знання, ні карти тих часів не давали можливості навіть уявити, що в просторах Атлантичного океану могли критися величезні материки.
Ще тричі потому (1492–1504 рр.) вирушав Х. Колумб з експедиціями до відкритих ним земель. Він відкрив багато островіві північне узбережжя Південної Америки. До кінця своїх днів мореплавець думав, що відвідав Азію. 12 жовтня 1492 р., коли Колумб вперше досяг невідомих берегів, вважають днем народження Америки.
Є відомості, що за 500 років до Колумба в Америці побували вікінги – жителі Північної Європи, які брали участь у морських походах. У Х ст. Ерік Рудий відкрив острів Гренландія. Через кілька років потому одне з невеликих суден під проводом його сина – Лейфа Еріксона – досягло східних берегів Північної Америки. Але про відкриття вікінгів, за винятком деяких північних народів, ніхто не знав.