Перше навколосвітнє плавання.Коли з’ясувалося, що відкриті Х. Колумбом землі не мають нічого спільного з Індією, Іспанія спорядила наступну експедицію. Її знову очолив іноземець – португалець Фернан Магеллан. Кінцева мета плавання була досить практичною – дійти до Островів Прянощів (Молуккських), що поблизу берегів Південно-Східної Азії. Магеллан, як і Колумб, хотів досягти їх новим – західним – шляхом.
Експедиція вирушила з Європи в 1519 р.. Обігнувши Південну Америку, належало віднайти прохід з Атлантичного океану в інший. Магеллану коштувало великих зусиль розшукати протоку. Пізніше її назвуть його ім’ям – Магеллановою. Майже чотири місяці кораблі пливли по нескінченній воді найбільшого на Землі океану. Він був спокійним, обійшлося без жодної бурі. Тому Магеллан назвав його Тихим. Натомість плавання без харчів і води було дуже виснажливим.
Довгоочікувана земля – Філіппінські острови – біля берегів Азії не стала для моряків щасливим перепочинком. Там Магеллан і багато його товаришів загинули в сутичці з тубільцями. Завершив експедицію соратник Магеллана Хуан Елькано. Він пройшов Індійський океан, обігнув Африку з півдня і повернувся до Іспанії в 1522 р. Втрати були великими: з 5 каравел залишилася тільки одна з красномовною назвою “Вікторія” (“Перемога”), з 265 чоловік додому повернулися лише 18. Так майже за 3 роки (1080 днів) було здійснено перше навколосвітнє плавання. Це стало визначною подією ХVІ ст. Експедиція, що вирушила на захід, повернулася зі сходу. Європейці вперше перетнули Тихий океан. Було встановлено, що всі океани сполучаються між собою, утворюючи Світовий океан. Змінилися уявлення про розподіл води і суходолу на поверхні Землі: з’ясувалося, що вода займає більшу частину. Навколосвітня подорож практично довела, що Земля – куля, подібна до тієї, яку змайстрував Мартін Бехайм.