Мал. Розлом Сан-Андреас в Каліфорнії утворився в результаті розсування плит
Стійкі й рухомі ділянки земної кори. Рухи літосферних плит вказують, що на земній поверхні є відносно стійкі й рухомі ділянки. Відносно стійкі ділянки називаються платформами. Це літосферні плити, що лежать в основі материків й океанічних западин. Рухомими ділянками є зони швів між відносно стійкими плитами. Ці зони досить вузькі, але простягаються на тисячі кілометрів. Тому їх називають сейсмічними поясами (з грецької “сейсмос” – коливання). Вони збігаються з місцями глибинних розломів на суходолі і в океанах (в серединно-океанічних хребтах і глибоководних жолобах).
Вчені встановили, що літосферні плити рухаються, принаймні горизонтально, за суворими математичними законами. Знаючи їх сучасне розташування, напрямок і швидкість руху, можна змоделювати за допомогою комп’ютера положення плит у будь-який момент: чи то в минулому, чи в майбутньому. Вважають, наприклад, що через мільйони років Австралія зміститься на північ, Атлантичний і Індійський океани розширяться, а Тихий зменшиться в розмірах.
Отже, літосфера знаходиться в постійному русі. Її рухи – це природні явища, що по-різному виявляються в різних її частинах.
Запитання і завдання
1. Назвіть і покажіть на карті літосферні плити Землі.
2. На якій літосферній плиті ми живемо? З якими плитами вона знаходиться по сусідству? Як вони рухаються одна відносно одної?
3. Які наслідки стику літосферних плит?
4. Що відбувається в місцях розходження літосферних плит?
5. Що доводить вертикальні рухи поверхні Землі?
6. Які зміни можуть викликати опускання земної кори?
7. Яким картографічним способом зображені об’єкти на карті “Будова земної кори”?