Поняття інформаційної технології нерозривно зв'язане з тим специфічним середовищем, в якому вона реалізується, тобто з технічним і програмним забезпеченням. Передусім це стосується програмного забезпечення персональних комп'ютерів, оскільки саме воно значною мірою визначає способи взаємодії користувача з інформаційною системою
Усе програмне забезпечення персональних комп'ютерів можна поділити на два класи:
- системне програмне забезпечення;
- прикладні системи (пакети прикладних програм).
У свою чергу, серед системного програмного забезпечення можна виділити:
- операційні системи та сервісні програми;
• операційні оболонки;
• мережні операційні системи;
• мови та системи програмування.
Операційні системи доповнюють апаратні засоби комп'ютера, даючи змогу прикладним програмам звертатися до зовнішніх пристроїв, а людині — користувачеві комп'ютера — управляти роботою машини. Ядро операційної системи доповнюється набором сервісних програм, які служать для різних цілей. Так, з їхньою допомогою виконуються попередня розмітка диска, встановлення параметрів зовнішніх пристроїв, тестування оперативної пам'яті та інших пристроїв.
Операційні оболонки призначені для створення інтерфейсу, який спрощує користувачеві процес спілкування з операційною системою. Вони звільняють його від необхідності запам'ятовувати команди операційної системи та вводити їх з клавіатури.
Мережні операційні системи забезпечують доступ до ресурсів, що знаходяться за межами локального комп'ютера.
Мови та системи програмування — це категорія програмних засобів, за допомогою яких створюються всі інші програми. Більша частина цих засобів призначена для програмістів.
Прикладні системи, або пакети прикладних програм, становлять категорію програмних засобів, призначених для вирішення повсякденних задач користувачів.