Принцип матеріального і морального стимулювання праці
Принцип цілісності системи менеджменту
Принцип єдності цілей
Принцип плановості
Принцип постійного вдосконалення процесів і методів менеджменту
Принцип оптимальності
Принцип наукової обґрунтованості
Дотримання його передбачає :
Побудову систему менеджменту в кожному окремому випадку на основі попереднього наукового аналізу;
Дотримання у процесі менеджменту вимог економічних законів та закономірностей менеджменту;
Володіння менеджерів теорією менеджменту
Вимагає вибору найкращого варіанта рішення, побудови організаційної структури, дотримання оптимального співвідношення між результатами і затратами тощо. Порівняння його з принципом ефективності дає підстави для висновку, що максимальне не рівнозначне оптимальному, оптимум – це завжди найприйнятніший варіант для певних умов. Тому принцип оптимальності динамічніший ніж принцип ефективності.
Процеси і методи менеджменту, які довели свою ефективність на певному етапі розвитку організації, можуть виявитись недостатньо чи зовсім неефективними на іншому. Тому потрібно дотримуватись вимог принципу постійного вдосконалення процесів і методів менеджменту.
Ринок і план є двома протилежностями, якщо планування здійснюється централізовано і скасовує економічну свободу виробників. За ринку планування є однією з найважливіших запорук успіху і зниження ступеня ризику господарюючих суб’єктів. Планування визначає мету, якої прагне досягти організація, стратегія, строки її досягнення, ресурси тощо. Підлягає йому й управлінська діяльність: прийняття рішень, терміни їх виконання; зміни організаційних форм і структур; необхідні трудові ресурси тощо.
Вимагає поєднання в менеджменті цілей організації, її структурних підрозділів і окремих працівників. Ціле встановлення є однією з основних функцій менеджменту, з реалізації якої розпочинається його процес.
Один із аспектів цього принципу вимагає, щоб вищі керівники не посилали повідомлення в обхід підлеглих, намагаючись вийти безпосередньо на виконавців, оскільки цілісність організації залежить від взаєморозуміння між вищими і низовими керівниками.
(з теми: мотивація)
Цей принцип вимагає включення в кожну структуру механізмів, пристроїв і чинників навколишнього середовища, які повинні допомагати передбачити зміни в реагувати на них. Організація з негнучкою структурою управління ризикує не справитися з проблемами, які виникають у зв’язку з економічними, технічними, біологічними, політичними і соціальними змінами.