За видом підведенної енергії насоси можна поділити на теплові, електричні та механічні.
В теплових насосах використовується явище теплового розширення самої перекачуваної рідини, або елементів насоса. Ці елементи можуть бути твердими, рідкими або газоподібними. До теплових можна віднести термосифонні системи опалення, насоси Гемфрі та ін.
До електричних відносять три види насосів: 1-елек-трогідродинамічні (електромагнітні), які діють на принципі взаємодії струму, підведеного до електропровідної перекачуваної рідини, і магнітного поля, через яке ця рідина протікає. 2-електроіскрові в яких енергія передається рідині в результаті локального випарювання і різкого збільшення об’єму рідини в зоні електророзряду. 3 - магнітострикційні - в яких використовується властивість деяких рідин змінювати свій об’єм під дією електромагнітного поля (ця властивість називається магнітострикцією).
Механічні насоси перетворюють механічну енергію твердого, рідкого або газоподібного тіла в механічну енергію рідини. Це найбільш поширена група насосів. В системах водопостачання та каналізації використовуються майже виключно механічні насоси. Тому надалі в курсі лекцій будуть розглядатися насоси тільки цієї групи. Механічні насоси дуже різноманітні. До них належать відцентрові, осьові (пропелерні), поршневі, струминні, вібраційні і багато інших.