Головними параметрами, які характеризують роботу насосів, є: подача, напір (або тиск), потужність, коефіцієнт корисної дії, вакууметрична висота усмоктування (або кавітаційний запас).
Подачею (продуктивністю) насоса називається кількість рідини яку насос подає за одиницю часу. Відрізняють об’ємну та вагову подачу. Об’ємна подача найчастіше позначається буквою Q і вимірюється в м3/год; або в л/с. Вагова подача вимірюється в Н/с або кН/год.
Напір насоса - це приріст питомої енергії, який насос передає одиниці ваги рідини, яку перекачує. Напір позначається буквою Ні має розмірність ”метри”:
Тиск насоса - це приріст питомої енергії, який насос передає одиниці об’єму рідини, яку перекачує. Тиск позначається буквою Р і має розмірність Па:
Тиск і напір - взаємопов’язані величини: , де: - густина рідини, що перекачується;
g -прискорення сили тяжіння.
Потужність, яку споживає насос, витрачається на створення потрібного (корисного) напору і на покриття усіх втрат енергії, які мають місце в насосі при перетворенні підведеної до нього механічної енергії в енергію рідини. Потужність найчастіше позначається буквою N і вимірюється у ватах та кіловатах. Корисна потужність визначається по формулі:
Коефіцієнт корисної дії (к.к.д.) враховує усі види втрат, які виникають при перетворенні механічної енергії двигуна в енергію рідини. Позначається буквою і визначається як відношення корисної потужності до потужності на валу насоса:
< 1,0
Вакууметричною висотою усмоктування називається величина вакууму, що виникає на вході в насос. Вона вимірюється в метрах стовпа рідини, яка перекачується і дорівнює різниці між атмосферним тиском та тиском на вході в насос: