Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Контакти
 


Тлумачний словник
Авто
Автоматизація
Архітектура
Астрономія
Аудит
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Винахідництво
Виробництво
Військова справа
Генетика
Географія
Геологія
Господарство
Держава
Дім
Екологія
Економетрика
Економіка
Електроніка
Журналістика та ЗМІ
Зв'язок
Іноземні мови
Інформатика
Історія
Комп'ютери
Креслення
Кулінарія
Культура
Лексикологія
Література
Логіка
Маркетинг
Математика
Машинобудування
Медицина
Менеджмент
Метали і Зварювання
Механіка
Мистецтво
Музика
Населення
Освіта
Охорона безпеки життя
Охорона Праці
Педагогіка
Політика
Право
Програмування
Промисловість
Психологія
Радіо
Регилия
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Технології
Торгівля
Туризм
Фізика
Фізіологія
Філософія
Фінанси
Хімія
Юриспунденкция






Баланс енергій у видобувній свердловині і класифікація видобувних свердловин за способом їх експлуатації

 

Залежно від способу піднімання видобутої нафти у видобувних свердловинах на поверхню розрізняють такі способи їх експлуатації: фонтанний, газліфтний і насосні.

Піднімання флюїдів у стовбурі конкретної свердловини може відбуватися або за рахунок пластової енергії (Епл), або за рахунок пластової (Епл) і штучно підведеної з поверхні у цю свердловину (Еш) енергій.

На вибій свердловини надходять із пласта флюїди, які володіють потенціальною енергією, зумовленою діянням сил гідродинамічного тиску (див. вище). У стовбурі свердловини енергія витрачається на подолання сили ваги гідродинамічного стовпа суміші (Ест), сил тертя вздовж шляху (Ет), місцевого (Ем) і інерційного (Еін) опорів, які пов’язані з рухом, а також на транспортування продукції свердовини від гирла до пункту збирання і підготовки (Етран). Звідси рівняння балансу енергій у діючій видобувній свердловині можна записати у вигляді:

. (1.17)

Аналіз результатів лабораторних і свердловинних досліджень переконує, що в загальному балансі енергія Ем на подолання місцевих опорів становить дуже малу величину, тому нею нехтують. Тоді рівняння балансу енергій буде

. (1.18)

За Ешт = 0 у свердловині рідина і газ піднімаються стовбуром від вибою на поверхню лише під діянням пластової енергії, якою володіє нафтовий поклад. Такий спосіб її експлуатації називають фонтанним, причому фонтанування свердловини можливе як за рахунок енергії рідини Ер, так і за рахунок енергії стисненого газу Ег. Тому фонтанний спосіб є найекономічнішим. Як природний спосіб, він притаманний лише щойно відкритим, енергетично ще не виснаженим родовищам. Якщо в покладі підтримується пластовий тиск нагнітанням води чи газу, то вдається значно продовжити тривалість періоду фонтанування свердловин.

За Ешт > 0 і Епл ³ 0 спосіб експлуатації свердловини називають механізованим. Тобто, коли свердловини не можуть фонтанувати, їх переводять на механізовані способи видобування нафти: газліфтний або насосні, які характеризуються штучним введенням безпосередньо у видобувну свердловину додаткової енергії.

У разі газліфтного способу видобування нафти (чи, інакше, газліфта) у свердловину для піднімання рідини на поверхню подають стиснений газ (вуглеводневий – природний, нафтовий газ; повітря), тобто подають енергію розширення стисненого газу. Якщо стиснений газ нагнітають за допомогою компресорів, то спосіб експлуатації називають компресорним газліфтним, а в інших випадках – безкомпресорним.

У насосних свердловинах піднімання рідини на поверхню здіснюється за допомогою насосів, які опускають у свердловину – штангових свердловинних насосів (ШСН) і занурених електровідцентрових насосів (ЕВН).

На промислах випробовують чи в малій мірі застосовують також інші способи експлуатації свердловин із використанням електрогвинтових (ЕГН), гідропоршневих (ГПН), електродіафрагмових (ЕДН), струминних (СН) насосів і т. інш.

Способи експлуатації свердловин, періоди їх застосування обґрунтовуються в технологічних проектних документах на розробку родовища і реалізуються нафтогазовидобувними підприємствами згідно з планами геолого-технічних заходів і технологічним режимом.

Таким чином, видобувні свердловини на нафтових родовищах за способом їх експлуатації класифікують на свердловини:

1) фонтанні – видобувані флюїди (нафта, нафтовий газ і пластова вода) піднімаються у стовбурі свердловини із вибою на поверхню тільки за рахунок природної пластової енергії;

2) газліфтні – видобувані флюїди піднімаються на поверхню за рахунок додатково введеної безпосередньо у видобувну свердловину енергії стиснутого газу (природної пластової енергії вистачає тільки для піднімання їх на певну висоту, але меншу від глибини свердловини), а залежно від виду джерела газопостачання і природи запомповуваного газу серед них виділяють групи свердловин: а) компресорні; б) безкомпресорні; в) ерліфтні (англ. air - lift, від air – повітря і lift – піднімання);

3) насосні – видобувані флюїди піднімаються на поверхню за рахунок додатково введеної безпосередньо у видобувну свердловину потенціальної і кінетичної енергій, які створюються насосом, опущеним у свердловину під рівень рідини в ній, а залежно від типу насоса і його приводу виокремлюють серед них свердловини: а) штангово-насосні (насоси
поршневого типу); б) електровідцентровонасосні; в) гідропоршненасосні;
г) електрогвинтовонасосні; д) електродіафрагмовонасосні (мембраннонасосні); е) струминнонасосні і т. д.

Газліфтні і насосні свердловини ще об’єднують в одну групу механізованих свердловин, тобто із застосуванням певних механізмів для їх експлуатації, на відміну від фонтанних свердловин.

Механізована експлуатація свердловин звичайно оцінюється із пізними стадіями розробки нафтових родовищ чи видобування нафти (див. вище), які характеризуються пониженими пластовими тисками і підвищеним видобутком пластової води. Але через високу активність робіт у глибоких водах шельфів і в районах, де є потреба в будівництві складних за конструкцією свердловин, виникла необхідність у прискореному видобуванні нафти механізованими способами при низьких витратах. На шельфі і в районах із трудними умовами для діяльності нафтових підприємств (компаній) способи механізованого видобування дають змогу прискорити обіг грошових коштів, швидше отримати прибуток і допомагає підрядним видобувним підприємствам (компаніям-операторам) підвищувати доходи навіть по природно фонтануючих свердловинах.


Читайте також:

  1. II. Класифікація видатків та кредитування бюджету.
  2. II. Укладання господарських договорів способом оферти та її акцепту
  3. III. Бухгалтерський баланс
  4. V. Класифікація і внесення поправок
  5. V. Класифікація рахунків
  6. А. Структурно-функціональна класифікація нирок залежно від ступеню злиття окремих нирочок у компактний орган.
  7. Автоматизація помпових станцій підкачування і перекачування. Охорона праці під час експлуатації систем автоматизації.
  8. Адміністративні провадження: поняття, класифікація, стадії
  9. Актив і пасив балансу складаються також з певних розділів.
  10. Активи, що реалізуються повільно (А3) – це статті 2-го розділу активу балансу, які включають запаси та інші оборотні активи (рядки 100 до 140 включно, а також рядок 250).
  11. Аналіз ліквідності балансу
  12. Аналіз програм на етапі їх експлуатації




Переглядів: 1331

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Технології видобування нафти | Загальні вимоги до обладнання свердловин і облаштування родовища

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

 

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.004 сек.