Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядівКонтакти
 


Тлумачний словник
Авто
Автоматизація
Архітектура
Астрономія
Аудит
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Винахідництво
Виробництво
Військова справа
Генетика
Географія
Геологія
Господарство
Держава
Дім
Екологія
Економетрика
Економіка
Електроніка
Журналістика та ЗМІ
Зв'язок
Іноземні мови
Інформатика
Історія
Комп'ютери
Креслення
Кулінарія
Культура
Лексикологія
Література
Логіка
Маркетинг
Математика
Машинобудування
Медицина
Менеджмент
Метали і Зварювання
Механіка
Мистецтво
Музика
Населення
Освіта
Охорона безпеки життя
Охорона Праці
Педагогіка
Політика
Право
Програмування
Промисловість
Психологія
Радіо
Регилия
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Технології
Торгівля
Туризм
Фізика
Фізіологія
Філософія
Фінанси
Хімія
Юриспунденкция


Аналіз ліквідності балансу

 

Аналіз ліквідності балансу розпочинають з класифікації активів підприємства за рівнем ліквідності. Для цього активи об’єднують у чотири групи:

А1 Високоліквідні активи. До цієї групи належать активи, які мають абсолютну ліквідність, а саме грошові кошти та їх еквіваленти, а також поточні фінансові інвестиції. В бухгалтерському балансі ці активи відображені в другому розділі активу (коди рядків 220, 230, 240).

А2 Швидколіквідні активи. До них відносять активи, які мають високий рівень ліквідності, проте для їхнього перетворення в гроші все ж необхідний певний, хоч і недовгий, проміжок часу. Цю групу складають векселі одержані, різні види поточної дебіторської заборгованості, які також відображені в другому розділі активу балансу (коди рядків 150 – 210).

А3 Повільноліквідні активи. До цієї групи належать ті оборотні активи, що не ввійшли до попередніх двох груп, а саме: запаси, інші оборотні активи, а також витрати майбутніх періодів (коди рядків бухгалтерського балансу 100 – 140, 250, 270). Низька ліквідність цих активів зумовлена такими аспектами:

- сировину і матеріали швидко реалізувати без втрат у їхній вартості дуже важко, бо сировинний ринок є досить специфічним; знайти ж покупця на незавершене виробництво взагалі практично неможливо;

- з іншого боку виробничі запаси можна залучити у виробничий процес і виготовити з них продукцію. Проте це також вимагає часу;

- процес перетворення готової продукції і товарів у грошові кошти включає в себе як мінімум дві стадії:

1) пошук покупців, який повинен завершитися реалізацією готової продукції чи товарів і отриманням дебіторської заборгованості;

2) погашення дебіторської заборгованості.

А4 Важколіквідні активи. До цієї групи відносять необоротні активи (підсумок першого розділу активу балансу – код рядка 080). Важкість реалізації необоротних активів зумовлена не лише їх специфікою, але й складністю оцінки, оскільки необхідно враховувати рівень їхнього як фізичного, так і морального зносу. Крім того, реалізація багатьох видів необоротних активів супроводжується тривалими процедурами демонтажу, передпродажної підготовки, перереєстрації, отримання дозволів у органів державної влади, що безумовно робить процес реалізації довшим, і як наслідок знижує ліквідність цих активів.

Проводячи класифікацію активів за рівнем ліквідності, необхідно враховувати певні моменти, які важко виявити в ході зовнішнього аналізу:

- наявність в складі майна підприємства неліквідів – активів, котрі взагалі неможливо реалізувати;

- існування простроченої дебіторської заборгованості, яка може перетворитися в безнадійну;

- обтяження майна підприємства (застава, арешт тощо);

- наявність активів, які швидко псуються.

Після цього проводять класифікацію джерел формування господарських засобів підприємства за термінами погашення, внаслідок чого виділяють чотири групи пасивів:

П1 Найбільш термінові (негайні) пасиви. До цієї групи пасивів належать зобов’язання, які повинні бути погашені найближчим часом, а саме, це поточна кредиторська заборгованість перед постачальниками, з оплати праці перед персоналом підприємства, з податків перед державним бюджетом, зі страхових внесків перед фондами соціального страхування та з інших розрахунків. Терміни ліквідації цих зобов’язань є жорстко визначеними договорами постачання, трудовими і колективними угодами, а також законами України. Цими ж документами передбачена і адміністративно-фінансова, а в окремих випадках навіть кримінальна відповідальність за недотримання термінів погашення зобов’язань. Тому вчасне погашення цих заборгованостей є першочерговим питанням управління фінансами будь-якого підприємства. Заборгованості групи П1 в бухгалтерському балансі відображені в четвертому розділі пасиву (код рядків 530 – 610).

П2 Короткострокові пасиви. До них відносять зобов’язання, які повинні бути погашені протягом дванадцяти календарних місяців з дати балансу, а саме короткострокові кредити банків, поточна заборгованість за довгостроковими зобов’язаннями і векселі видані (коди рядків бухгалтерського балансу 500 – 520).

П3 Довгострокові пасиви.До цієї групи належать довгострокові зобов’язання підприємства, тобто ті, що мають бути погашені не раніше дванадцяти календарних місяців з дати балансу (підсумок третього розділу пасиву бухгалтерського балансу, код рядка 480).

П4 Постійні пасиви. До них відносять пасиви, без яких неможливе створення й існування будь-якого підприємства. Це власний капітал, забезпечення майбутніх витрат і платежів і доходи майбутніх періодів (підсумки першого, другого і п’ятого розділів пасиву бухгалтерського балансу, коди рядків 380, 430, 630).

Для встановлення чи є баланс підприємства ліквідним, необхідно зіставити активи підприємства, згруповані за рівнем ліквідності, з його пасивами, згрупованими за термінами погашення. Якщо зобов’язання підприємства покриваються його активами, терміни перетворення в гроші яких відповідають термінам погашення цих зобов’язань, то баланс вважають ліквідним. Про абсолютну ліквідність балансу свідчить система нерівностей (4.1):

(4.1)

Виконання перших двох нерівностей свідчить про поточну платоспроможність підприємства. Крім того, поточну платоспроможність можна проаналізувати за допомогою формули (4.2):

, (4.2)

де Пп – поточна платоспроможність;

ФІдук – довгострокові фінансові інвестиції, які обліковуються за методом участі в капіталі;

ФІді – інші довгострокові фінансові інвестиції;

ФІп – поточні фінансові інвестиції;

ГКн – грошові кошти та їх еквіваленти в національній валюті;

ГКі – грошові кошти та їх еквіваленти в іноземній валюті;

ПЗ – поточні зобов’язання.

Якщо розраховане за формулою (4.2) значення поточної платоспроможності додатне, то підприємство вважається платоспроможним, в протилежному випадку – неплатоспроможним.

Перевищення групи активів А3 з групою пасивів П3 свідчить про перспективну платоспроможність підприємства.

Для проведення аналізу ліквідності балансу доцільно застосувати аналітичну таблицю (табл. 4.1.).

Таблиця 4.1


Читайте також:

 1. ABC-XYZ аналіз
 2. II. Багатофакторний дискримінантний аналіз.
 3. SWOT-аналіз у туризмі
 4. SWOT-аналіз.
 5. Tема 4. Фації та формації в історико-геологічному аналізі
 6. V. Нюховий аналізатор
 7. АВС (XYZ)-аналіз
 8. Автомати­зовані інформаційні систе­ми для техніч­ного аналізу товар­них, фондових та валют­них ринків.
 9. Актив і пасив балансу складаються також з певних розділів.
 10. Активи, що реалізуються повільно (А3) – це статті 2-го розділу активу балансу, які включають запаси та інші оборотні активи (рядки 100 до 140 включно, а також рядок 250).
 11. Алгоритм однофакторного дисперсійного аналізу за Фішером. Приклад
 12. Альтернативна вартість та її використання у проектному аналізі
Переглядів: 4906

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Поняття ліквідності та платоспроможності, їх види | Комплексна оцінка платоспроможності за допомогою відносних фінансових показників

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

 

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.004 сек.