Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Свердловинні відцентрові насоси.

Для підйому води із свердловин застосовують спеціальні артезіанські насоси. Їх головна відзнака - малі габарити в поперечному перерізі. Це необхідно для того, щоб насос можна було опускати в свердловину. Є два типи артезіанських насосних агрегатів: занурювальні і з трансмісійним валом.

Занурювальні насосні агрегати ЭЦВ. Сьогодні це найбільш поширений тип водяних насосів для свердловин. Такі насоси випускаються для свердловин діаметром 100 - 400 мм.

 

Свердловинна насосна установка (малюнок 45) складається із відцентро-вого насоса, занурю-вального електродви-гуна, електрокабеля, водопідіймального трубопроводу, обладнання оголовка свердловини і системи автоматичного управління.

Малюнок 45. Схема установки насоса ЕЦВ. 1 - електродвигун; 2 - насос; 3 - датчик сухого ходу; 4 - цен- труюча втулка; 5 - хомут для кріплення кабелю; 6 - вдопідйомна труба; 7 - обсадна тру-ба; 8 - електрокабель; 9 -оголовок свердло-вини; 10 трьохходовий кран; 11- манометр; 12 -засувка; 13 - шкаф системи управління та автоматики.  

Насоси типу ЭЦВ майже завжди багатоступеневі з робочими колесами відцен-трового або діагональ-ного типу. Для нор-мальної роботи цих насосів їх необхідно занурювати так, щоб при найменшому рівні води в свердловині забезпечувався необхідний підпір. Величина цього підпору, рахуючи від напірного патрубка насоса, для малих насосів повинна бути не менше 1 метра, а для крупних 2 - 6 метрів. Категорично забороняється робота насоса в незануреному положенні. Це викликано тим, що підшипники насоса і весь електродвигун охо-

 

лоджуються водою. Насоси обладнано зворотніми клапанами тарілчатого або кулькового типу.

Насоси типу ЭЦВ випускають у трьох конструктивних виконаннях: 1 - з робочими колесами закритого типу, які зафіксовано на валу. Осьові зусилля сприймаються опорним пристроєм в електродвигуні. 2 - з циліндричними обоймами із труб з дисками для фіксування спрямовуючих апаратів в осьовому напрямі і розділення між ступенями. 3 - з відлитими лопаточними спрямовуючими апаратами. Робочі колеса у них діагонального (напівосьового) типу. Осьові зусилля сприймаються опорним пристроєм електродвигуна.

Занурювальні електродвигуни, якими комплектуються насоси ЭЦВ, - асинхронні, з короткозамкненим ротором, водонаповнені. Обмотки цих двигунів виконані із мідної проволоки в міцній поліетиленовій ізоляції, яка може довго працювати в воді. Відповідальним елементом занурювальних двигунів є пристрій, який сприймає осьове навантаження від ваги ротора і осьове зусилля від насоса. Опорні підшипники виробляють, здебільшого, із текстоліту або лігнофолю. З метою запобігання швидкому зношуванню підшипника вода, яка поступає для змащування, проходить через спеціальний фільтр. Передбачені і інші засоби запобігання швидкому зношуванню підшипників

Головні переваги занурювальних насосів такі: відсутність довгого трансмісійного валу; можливість установки в викривлених свердловинах; простота монтажу і демонтажу насосної установки; можливість установки насоса безпосередньо в колодязі.

До недоліків більшості конструкцій занурювальних насосних агрегатів відносять високі вимоги до якості води, яку вони подають. Особливо чутливі ці агрегати до механічних домішок, вміст яких не повинен перебільшувати 0,01%, тобто 100мг/л.

Зараз розробляються занурювальні електродвигуни, які здатні довгий час працювати в забрудненій воді. Це дозволить ще більше розширити сферу застосування занурювальних свердловинних насосних агрегатів.

Позначення марки занурювальних свердловинних насосів включає букви і цифри. Наприклад, марка 1ЭЦВ8-50-60-У5 розшифровується так: електронасос відцентровий водяний. Цифра вісім позначає мінімальний діаметр свердловини у дюймах. Цифра 50 позначає подачу в м3/годину, цифра 60 - напір в 60 метрах. У5 - кліматичне виконання для помірного клімату і розміщення під водою. Цифра перед буквами позначає номер моделі.

Свердловинні насоси з трансмісійним валом. Свердловинні насосні агрегати з трансмісійним валом - це агрегати з занурювальними насосами, двигуни яких розміщені на поверхні землі, або в підземних камерах. Вони мають три головні вузли: насос, який розміщують нижче динамічного рівня води в свердловині, електродвигун, який розміщують над свердловиною і трансмісійний вал, який з’єднує двигун з насосом. Схема установки свердловинного насоса з трансмісійним валом зображена на малюнку 47.

Для води найбільш поширені насоси типу АТН (артезіанський турбінний насос) і А (артезіанський). Вони призначені для підйому із свердловин неагресивної води з вмістом твердих домішок до 0,5%.

Трансмісійний вал (довжиною до 100 метрів) розміщують в напірній водопідйомній трубі з необхідною кількістю спрямовуючих підшипників. Вертикальні осьові навантаження від валу сприймають опорні підшипники, які розміщені у насосів типу А під електродвигуном, а у

насосів типу АТН- в електродвигуні.

    Малюнок 47. Схема установки свердловинного насоса з трансмісійним валом. 1-обсадна труба; 2-сітка; 3-насос (три секціїї); 4, 5, 6 - секції водопідйомної труби; 7 - трубка підведення чистої води до під-шипників; 8 - опорний корпус; 9 - трубка підведення чистої води до сальника; 10 - злив охолоджу-ючої води із масляної ванни підшипника - п’яти; 11-трубка-показчик рівня масла; 12-плита електродвигуна; 13електродвигун.  

 

 

 

 

Підшипники трансмісій-ного валу змащуються або очищеною водою під тиском 0,1 МПа (1 атмос-фера), або тією водою, яку качає насос. Конструкцію свердловинного насоса типу А дивися на малюнку 48.

  Малюнок 48. Конструкція одноколесного насоса типу А. 1- приймальна сітка; 2 - усмоктувальний патрубок; 3 - гайка; 4 - захисно-ущільню- юче кільце; 5-робоче колесо; 6 - корпус насоса; 7 - шпонка; 8, 14 - втулки; 9, 15-антифриз-ні вставки; 10, 16 - футляри; 11- вал; 12, 18, 19 - секції водопідйомної труби; 13 - хрестовина; 17 - муфта валу; 20 - трубка підведення чистої води для змащування під-шипників;21 -опорний корпус; 22 - плита електродвигуна; 23 - електродвигун.  

Артезіанські насоси із трансмісійним валом випускають із закритими і з відкритими робочими колесами. Насоси з закритими колесами мають більш високий К.К.Д., але вони не пристосовані для роботи на воді із значною домішкою піску. При зупинці насоса пісок, який буде випадати із води в напірному трубопроводі, може заклинити робочі колеса в спрямовуючих апаратах.

Насоси з відкритими робочими колесами можуть працювати і при високому вмісті піску в воді. Подачу таких насосів можна регулювати, змінюючи зазор між робочими колесами і спрямовуючими апаратами.

Напірний трубопровід, по якому вода підіймається від насоса, складається із окремих секцій стандартної довжини. Трансмісійний вал, який проходить всередині труби, обертається в резинових підшипниках, які закріплено в чавунних опорних хрестовинах. Окремі секції валу з’єднуються між собою муфтами. Перевагою свердловинних насосних агрегатів з трансмісійним валом є можливість догляду за роботою електродвигуна і можливість заміни двигуна без демонтажу усієї установки.

До недоліків цих агрегатів відносять, насамперед, необхідність довгого трансмісійного валу, складність монтажу і демонтажу агрегата, неможливість його розміщення у викривлених свердловинах, а також, велика металоємкість. З цих причин свердловинні насоси з трансмісійним валом зараз застосовують все менше і менше. Їх замінюють більш прогресивні занурювальні агрегати.


Читайте також:

  1. Арматура та вимірювальні прилади, якими обладнуються відцентрові насоси
  2. Багатоступеневі горизонтальні насоси.
  3. Вертикальні відцентрові насоси для води.
  4. Вихрові насоси.
  5. Вихрові насоси.
  6. Відцентрові насоси
  7. Водокільцеві вакуумні насоси.
  8. Гвинтові насоси.
  9. Гідроструминні насоси.
  10. Грунтові, піскові та шламові насоси.
  11. Діагональні насоси.
  12. Діафрагмові насоси.




Переглядів: 1235

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Насоси для хімічно активних рідин. | 

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.004 сек.