Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Поняття держави, її ознаки

Держава - досить складне суспільне явище. В широкому ро­зумінні держава - це форма організації суспільства, яка вини­кає на певному етапі його розвитку. У вужчому розумінні дер­жава - це механізм здійснення публічної влади у суспільстві, механізм управління суспільством.

В юридичній науці не існує загальноприйнятого визначення держави. Так, на думку М.В. Цвіка, держава є організацією політичної влади, що існує на певній соціальній базі, виступає як офіційний представник усього суспільства і забезпечує за допомогою спеціального апарату реалізацію своєї політики.

Держава, як справедливо зазначає О.Ф. Скакун, «це суверенна політико-територіальна організація суспільства, що володіє владою, яка здійснюється державним апаратом на основі юридичних норм, котрі забезпечують захист і узгодження суспільних, групових, індивідуальних інтересів зі спиранням, у разі потреби, на легальний примус».

М.С. Кельман визначає державу як політико-територіальну, суверенну організацію політичної влади більшості населення або частини суспільства, що має спеціальний апарат управління й примусу, здатну надавати своїм велінням загальнообов’язкового характеру, здійснює керівництво та управління загальносуспільними справами і виступає як суб’єкт міжнародних відносин.

У найбільш загальному ви­гляді в юридичній науці існує визначення держави, як особливої організації політичної влади домінуючої частини населення у соціально неоднорід­ному суспільстві, за допомогою якої забезпечується його цілісність і безпека та здійснюється управління суспільством в інтересах цієї домінуючої частини.

До основних ознак держави належать:

- відокремлення публічної влади від суспільства, наявність професіоналів-управлінців. Публічна влада здійснюється професійно, а суб’єкт та об’єкт влади не збігаються. Публічна влада означає, що в державі існують ті, хто керує (монарх, президент, парламент, уряд, чиновництво) і заробляє цим гроші, й ті, хто підкорюються (решта). Ті, хто керує, - суб’єкт влади. Ті, хто підкорюються, - об’єкт влади (або підконтрольний суб’єкт);

- суверенітет, тобто верховенство державної влади на певній території у вирішенні питань внутрішньої та зовнішньої політики. Суверенітет буває зовніш­нім і внутрішнім. Зовнішній суверенітет - верховенство дер­жави у вирішенні питань зовнішньої політики, незалежно від внутрішніх сил (партій, рухів, класів тощо). Внутрішній суверенітет - верховенство держави у вирішенні питань внутрішньої політики, незалежно від зовнішніх сил (інших держав, міжнаро­дних організацій тощо). Винятки з внутрішнього суверенітету становлять питання охорони прав людини. Це пояснюється тим, що порушення прав людини не є внутрішньою справою держа­ви;

- територія, в межах якої діють закони і повноваження держави;

- виключне право на видання законів і норм, обов’язкових для всього населення;

- наявність системи податків і зборів з населення (податки необхідні для матеріального забезпечення державної політики та утримання державного апарату);

- монополія на легальне (відкрите) використання сили при­мусу. З цією метою держава має армію, поліцію, службу безпе­ки й ін.


Читайте також:

  1. II. Поняття соціального процесу.
  2. V. Поняття та ознаки (характеристики) злочинності
  3. А/. Поняття про судовий процес.
  4. Адміністративне правопорушення як підстава юридичної відповідальності: ознаки і елементи.
  5. Адміністративне правопорушення, його ознаки та склад
  6. Адміністративний проступок: поняття, ознаки, види.
  7. Адміністративні правовідносини: поняття, ознаки,
  8. Адміністративні провадження: поняття, класифікація, стадії
  9. Адміністративно-командна система, її ознаки та механізм функціонування.
  10. Аксіоми. Теореми. Ознаки.
  11. Акти застосування юридичних норм: поняття, ознаки, види.
  12. Аналіз однієї ознаки




Переглядів: 565

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Тема 1. ОСНОВИ ТЕОРІЇ ДЕРЖАВИ І ПРАВА | Символи держави

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.012 сек.