Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Верховна Рада України

Єдиним органом законодавчої влади в Україні є парламент - Верховна Рада України.

Верховна Рада України складається з 450 народних депутатів України, які обираються на основі загального, рівного і прямого виборчого права шляхом таємного голосування строком на 5 років (ст. 76 Конституції України).

Народним депутатом України може бути громадянин України, який на день виборів досяг 21 року, має право голосу і проживає на території України протягом останніх п’яти років.

Народний депутат України - уповноважений представник українського народу у Верховній Раді України, обраний відповідно до закону, здійснює свої повноваження на постійній основі. Правовий статус народного депутата України встановлюєть­ся положеннями Конституції України, Законом Украї­ни «Про статус народного депутата України» від 27 листопада 1992 р., Регламентом Верховної Ради України.

Статус народного депутата України передбачає несумісність з іншими видами діяльності. Народний депутат не повинен мати інший представницький мандат або одночасно бути на державній службі (ст. 78 Конституції України), займатися будь-якою оплачуваною роботою, крім викладацької, наукової й творчої діяльності, а також медичної практики. Народний депутат володіє депутатською недоторканністю (на­родні депутати України не можуть бути без їх письмової зго­ди або згоди Верховної Ради України притягнені до криміна­льної відповідальності, затримані, заарештовані або піддані заходам адміністративного стягнення, що накладається в су­довому порядку).

Повноваження починаються з моменту складання народним депутатом присяги, текст якої визначається ст. 79 Конституції України, а припиняються одночасно з припиненням повнова­жень Верховної Ради України. Повноваження народного депу­тата можуть бути припинені й достроково: за рішенням Верхов­ної Ради, Президента України або за рішенням суду.

Рішення про дострокове припинення повноважень народного депутата приймається в разі (ст. 81 Конституції України):

1) складання повноважень за його особистою заявою;

2) набрання законної сили обвинувальним вироком щодо нього;

3) визнання його судом недієздатним або безвісно відсутнім;

4) припинення його громадянства або виїзду на постійне проживання за межі України;

5) смерті.

Повноваження народного депутата України припиняються достроково також у разі дострокового припинення відповідно до Конституції України повноважень Верховної Ради України. Президент України має право достроково припинити повноваження Верховної Ради України, якщо протягом тридцяти днів однієї чергової сесії пленарні засідання не можуть розпочатися.

Відповідно до Конституції України, Верховна Рада України може здійснювати свої повноваження лише тоді, коли обрано не менше двох третин від її консти­туційного складу (тобто не менше 300 народних депутатів). Працює вона посесійно, тобто не постійно. На першу сесію збираються не пізніше ніж на 30-ий день після офіційного оголошення результатів виборів. Відкриває перше засідання Верховної Ради найстарший за віком народний депутат України (ст. 82 Конституції України).

Верховна Рада України здійснює низку функцій і наділена для цього відповідними повноваженнями.

Представницька (політична) функція означає, що тільки ВРУ є органом всенародного представництва, політичного волевиявлення україн­ського народу.

Законодавча функція полягає в тому, що Верховна Рада України має прерогативу в галузі правотворчості, приймає закони з питань, що потребують законодавчого регулювання.

Установча функція означає, що Верховна Рада бере участь у формуванні інших органів влади.

Контрольна функція Верховної Ради України проявляється в здійсненні парламентського контролю за діяльністю вищих виконавчих органів державної влади, перш за все Кабінету Міністрів України.

Конституційні повноваження Верховної Ради України мож­на систематизувати відповідно до її функцій за групами:

1. Законодавчу компетенцію складають такі повноваження Верховної Ради:

а) внесення змін до Конституції України, крім розділу І, розділу III і розділу XIII;

б) призначення всеукраїнського референдуму з питань про зміну території України; прийняття законів; затвердження Державного бюджету України та внесення до нього змін;

в) визначення засад внутрішньої й зовнішньої політики;

г) затвердження загальнодержавних програм економічного, науково-технічного, соціального, національно-культурного розвитку, охорони довкілля;

д) надання згоди на обов’язковість міжнародних договорів України та їх денонсації.

2. Установчу компетенцію складають повноваження з фор­мування органів державної влади і державних установ, призна­чення, затвердження або обрання посадових осіб тощо. До них, зокрема, можна віднести:

а) повноваження щодо призначення виборів органів публічної влади (призначення виборів Президента України, позачергових виборів до Верховної Ради АРК, чергових та позачергових виборів до органів місцевого самоврядування);

б) повноваження щодо надання згоди на призначення Президентом України передбачених Конституцією України посадових осіб (Прем’єр-міністра України, Голови Антимонопольного комітету України, Голови Фонду державного майна України, Голови Державного комітету телебачення і радіомовлення України та Генерального прокурора України);

в) повноваження щодо призначення на посаду і звільнення з посади відповідних посадових осіб на власний розсуд (Голови та інших членів Рахункової палати, половини складу Ради Національного банку України, половини складу Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення, Уповноваженого з прав людини, третини складу Конституційного Суду України);

г) повноваження щодо призначення на посаду за поданням Президента України (Голови національного банку України, членів Центральної виборчої комісії України);

д) повноваження з обрання посадових осіб (обрання суддів безстроково).

3. Контрольну компетенцію становлять повноваження Вер­ховної Ради, що забезпечують реалізацію контрольної функції парламенту. Згідно з п. 33 ст. 85 Конституції України Верховна Рада здійснює парламентський контроль у межах, визначених Конституцією, об’єктом якого є Президент, виконавча влада, пред­ставницький орган Верховної Ради АРК, органи місцевого само­врядування тощо. Відповідно можна виділити контрольні пов­новаження стосовно до:

а) Президента України - заслуховування щорічних та позачергових послань Президента України про внутрішнє і зовнішнє становище України; усунення Президента України з поста в порядку особливої процедури (імпічменту); прийняття рішення про направлення запиту до Президента України на вимогу народного депутата України, групи народних депутатів чи комітету Верховної Ради України, попередньо підтриманого не менше ніж однією третиною від конституційного складу Верховної Ради України;

б) Кабінету Міністрів України - розгляд і прийняття рішення щодо схвалення Програми діяльності Кабінету Міністрів України; здійснення контролю за діяльністю Кабінету Міністрів України відповідно до Конституції України; розгляд питання про відповідальність Кабінету Міністрів України та прийняття резолюції недовіри Кабінетові Міністрів України більшістю від конституційного складу Верховної Ради України;

в) Верховної Ради АРК - дострокове припинення повноважень Верховної Ради АРК за наявності висновку Конституційного Суду України про порушення нею Конституції або законів України.

4. Повноваження в галузі зовнішньої політики, оборони та безпеки передбачають права Верховної Ради: оголошувати за поданням Президента України стан війни й укладати мир; схва­лювати рішення Президента України про використання Зброй­них сил України та інших військових формувань у разі зброй­ної агресії проти України; затверджувати загальну структуру, чисельність, визначати функції Збройних сил України, Служби безпеки України, інших, утворених відповідно до законів Украї­ни, військових формувань, а також Міністерства внутрішніх справ України; схвалювати рішення про надання військової допомоги іншим державам, про направлення підрозділів Збройних сил України до іншої держави чи про допуск підрозділів збройних сил інших держав на територію України; затверджувати протя­гом двох днів з моменту звернення Президента України указів про введення воєнного чи надзвичайного стану в Україні або в окремих її місцевостях; про загальну або часткову мобілізацію; про оголошення окремих місцевостей зонами надзвичайної еко­логічної ситуації.

5. Повноваження із самоорганізації роботи Верховної Ради передбачають: обрання Голови Верховної Ради України, першо­го заступника і заступника Голови Верховної Ради України та їх відкликання; затвердження переліку комітетів Верховної Ради й обрання голів цих комітетів; створення тимчасових спеціаль­них та тимчасових слідчих комісій; призначення на посаду і звільнення з посади керівника апарату Верховної Ради Украї­ни; затвердження кошторису Верховної Ради України та струк­туру її апарату.


Читайте також:

  1. V. Постанови Пленуму Верховного Суду України
  2. VI. Накази Генерального прокурора України
  3. А/. Верховна Рада України.
  4. АГРАРНЕ ПРАВО УКРАЇНИ
  5. Аграрні закони України
  6. Адаптація законодавства України до законодавства ЄС - один із важливих інструментів створення в Україні нової правової системи та громадянського суспільства
  7. Адаптація законодавства України до законодавства ЄС - один із важливих інструментів створення в Україні нової правової системи та громадянського суспільства
  8. Адвокатура України.
  9. Адміністративно-правовий статус Кабінету Міністрів України
  10. Адміністративно-територіальний устрій України
  11. Адміністрація Президента України
  12. Адреси бібліотек України




Переглядів: 426

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Повноваження органів державної влади України | Президент України

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.016 сек.