Неособові форми дієслова (Non-finite forms of the verb)
Неособові дієслова (non-finite forms of the verb) – не змінюються за особами і самостійно не можуть бути присудком речення і не виражають часу дії. До неособових дієслів належать інфінітив (the infinitive), дієприкметник (the participle) і герундій (the gerund).
Інфінітив(the infinitive) – це незмінювана форма дієслова, яка називаючи дію, вказує на відносний час і відповідає на питання що робити? що зробити?: to ask, to understand. Крім простої форми, існує ще п' ять складних форм інфінітива, які не входять до програми з англійської мови середньої школи. Проста ж форма інколи вживається без частки to, наприклад, у словниках, після модальних дієслів, допоміжних дієслів shall, will: Не can speak.I shallgo.
Дієприкметник(the participle) – це форма дієслова, що має властивості дієслова, прикметника і дієприслівника. В англійській мові є два прикметники – дієприкметник теперішнього часу (the present participle або participle I) і дієприкметника минулого часу (the past participle або participle II).
The present participle вживається для вираження дії відносної дії, яка виражена дієсловом-присудком: WatchingTV he sat in the armchair.
Крім того, the present participle використовується для утворення часів групи progressive tenses: We are watchingTV now.
Крім власне дієприкметникової функції (a writtenletter, the article translatedtoday), the past participle вживається для утворення пасивного стану.
Герундій(the gerund) – це форма дієслова із закінченням -ing, що має властивості дієслова й іменника: asking, understanding. В українській мові подібна форма відсутня. З чотирьох існуючих форм герундія ми розглядаємо лише просту:
Readingis my favorite occupation. He is fond of skating.
За формою герундій збігається з дієприкметником теперішнього часу (the present participle) і віддієслівним іменником (the verbal noun).
Герундій, віддієслівний іменник і дієприкметник теперішнього часу мають однакову форму і тому викликають певні труднощі при їх розпізнанні.