Згідно зі ст. 140 ЦК, ТОВ може бути засноване однією або кількома особами.
У ст. 141 ЦК зазначається, що максимальна кількість учасників ТОВ встановлюється законом, тоді як у ст. 50 Закону України «Про господарські товариства» чітко зафіксовано, що максимальна кількість учасників ТОВ може досягати 100 осіб.
При перевищенні цієї кількості ТОВ підлягає перетворенню на АТ протягом одного року, а після закінчення цього строку – ліквідації у судовому порядку, якщо кількість його учасників не зменшиться до встановленої межі.
ТОВ не може мати єдиним учасником інше господарське товариство, учасником якого є одна особа. Особа може бути учасником лише одного ТОВ, яке має одного учасника.
Якщо ТОВ засновуються кількома особами, ці особи у разі необхідності визначають взаємовідносини між собою щодо створення товариства, укладають договір у письмовій формі, який встановлює порядок заснування товариства, умови здійснення спільної діяльності щодо створення товариства, розмір статутного капіталу, частку у статутному капіталі кожного з учасників, строки та порядок внесення вкладів. Цей договір про заснування ТОВ не є установчим документом, і подання його до органів державної реєстрації не є обов’язковим.
З метою створення ТОВ засновники проводять установчі збори, на яких і приймають рішення щодо його створення, затверджують установчі документи, обирають керівні та контролюючі органи.
Процедура реєстрації ТОВ регламентована Законом України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців».
Згідно зі ст. 24 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців» для державної реєстрації ТОВ подають такі документи:
● заповнену реєстраційну картку на проведення реєстрації юридичної особи;
● копії рішення засновників про створення юридичної особи (протокол установчих зборів);
● два примірники статуту;
● документ, що засвідчує внесення реєстраційного збору за проведення державної реєстрації юридичної особи.
Якщо засновником ТОВ виступає інша юридична особа додатково подається інформація з документами, що підтверджують структуру власності засновників – юридичних осіб, яка дає змогу встановити фізичних осіб – власників істотної участі цих юридичних осіб;