Однією з переваг ТОВ є легкість зміни статутного капіталу, що передбачає внесення змін до установчих документів товариства та здійснення реєстрації цих змін в органах державної реєстрації.
Процедура зменшення статутного капіталу ТОВ
Згідно із ч. 3 ст. 144 ЦК України рішення про зменшення статутного капіталу товариства надсилається поштовим відправленням усім кредиторам товариства не пізніше триденного строку з дня його прийняття.
Згідно із ч. 4 ст. 144 ЦК України, якщо після закінчення другого чи кожного наступного фінансового року вартість чистих активів ТОВ виявиться меншою від статутного капіталу, товариство зобов'язане оголосити про зменшення свого статутного капіталу і зареєструвати відповідні зміни до статуту в установленому порядку, якщо учасники не прийняли рішення про внесення додаткових вкладів. Якщо вартість чистих активів товариства стає меншою від визначеного законом мінімального розміру статутного капіталу, товариство підлягає ліквідації.
Згідно із ч. 5 ст. 144 ЦК України зменшення статутного капіталу ТОВ допускається після повідомлення в порядку, встановленому Законом, усіх його кредиторів. У цьому разі кредитори мають право вимагати дострокового припинення або виконання відповідних зобов'язань товариства та відшкодування їм збитків.
Процедура збільшення статутного капіталу ТОВ
У разі збільшення статутного капіталу учасники ТОВ повинні зробити додаткові внески у порядку і в розмірах, визначених загальними зборами учасників ТОВ. Збільшення статутного капіталу ТОВ допускається після внесення усіма його учасниками вкладів у повному обсязі.
Згідно зі ст. 87 ГК у господарських товариствах (до яких належить і ТОВ) створюють резервний (страховий) фонд у розмірі, встановленому установчими документами, але не менш як 15 % статутного капіталу, а також інші фонди, передбачені законодавством України або установчими документами товариства. Розмір щорічних відрахувань до резервного (страхового) фонду передбачається установчими документами, але не може бути меншим 5 % суми прибутку товариства. Проте безпосередньої згадки про необхідність створення цього фонду в ТОВ немає ні в ЦК, ні в Законі України «Про господарські товариства», отже можна припустити, що створення резервного фонду це право, а не обов’язок засновників.