Підстави для зміни складу учасників ПТ регламентуються ст. 125 ЦК. Відповідно до положень цієї статті зміни можуть бути у зв'язку з:
1. Виходом учасника ПТ з його складу з власної ініціативи (ст. 126 ЦК, ст. 71 Закону України «Про господарські товариства»).
Учасник ПТ, яке було створене на невизначений строк, може у будь-який момент вийти з товариства, заявивши про це не пізніше ніж за 3 міс. до фактичного виходу з товариства.
Достроковий вихід учасника з ПТ, що засноване на певний строк, допускається лише з поважних причин та за умови, що попередження про це надійшло не пізніше ніж за 6 міс.
Якщо при виході учасника з ПТ це товариство зберігається, то учаснику виплачується вартість його внеску відповідно до балансу, складеного на день виходу. На вимогу учасника та за згодою товариства вклад може бути повернуто повністю або частково в натуральній формі.
Учаснику, який вибув, виплачується належна йому частина прибутку, одержаного товариством у цьому році. Майно, передане учасникам товариства тільки для користування, повертається в натуральній формі без винагороди.
Відмова від права вийти з ПТ є нікчемною.
Також учасник може передати за згодою інших його учасників свою частку у складеному капіталі чи її частину іншому учасникові товариства або третій особі.
У разі передачі частки (її частини) новому учасникові до нього переходять повністю чи у відповідній частині права, що належали учасникові, який передав цю частку (її частину).
При реорганізації юридичної особи, учасника ПТ, або смерті громадянина, учасника ПТ, правонаступник (спадкоємець) має переважне право вступу до товариства за згодою решти учасників.
Правонаступник (спадкоємець) несе відповідальність за борги учасника, що виникли за час діяльності товариства, перед ПТ, а також за борги товариства перед третіми особами.
У разі відмови правонаступника (спадкоємця) від вступу до ПТ або відмови товариства у прийнятті правонаступника (спадкоємця) йому виплачують вартість частки, що належить реорганізованій юридичній особі (спадкоємцю), розмір якої визначається на день реорганізації (смерті) учасника. В цих випадках відповідно зменшується розмір майна товариства, вказаний у засновницькому договорі.