ВК створюється його засновниками на добровільних засадах. Засновниками кооперативу можуть бути громадяни України, іноземці та особи без громадянства. Рішення про створення кооперативу приймається його установчими зборами.
Рішення установчих зборів оформляється протоколом, який підписують головуючий та секретар зборів. У протоколі зазначаються особи, які брали участь в установчих зборах – прізвище, ім'я та по батькові, паспортні дані (для осіб без громадянства, які постійно проживають в Україні, – дані документа, який його замінює); дані про фізичну особу засвідчуються її особистим підписом.
Чисельність членів кооперативу не може бути меншою ніж три особи (ч. 1 ст. 97 ГК України), яким виповнилося по 16 років ( ч. 1 ст. 98 ГК України).
Членами кооперативу можуть бути громадяни України, іноземці та особи без громадянства, які внесли вступний внесок та пай у розмірах, визначених статутом кооперативу, і додержуються вимог статуту.
Згідно із ч. 2 ст. 165 ЦК України член ВК зобов’язаний внести до дня державної реєстрації кооперативу не менше 10 % пайового внеску, а частину, що залишилася, – протягом року з дня його державної реєстрації, якщо інший строк не встановлений статутом кооперативу.
ВК вважається створеним і набуває статусу юридичної особи з дня його державної реєстрації згідно з вимогами Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців».
Кооператив зобов’язаний вести облік своїх членів та видати кожному з них посвідчення про членство.
Громадяни можуть бути одночасно членами виробничих кооперативів, а також членами кооперативів інших типів (споживчих, житлових тощо).
Вступ до ВК здійснюється на підставі письмової заяви громадянина. Рішення правління (голови) кооперативу про прийняття у члени кооперативу підлягає затвердженню загальними зборами. Порядок прийняття такого рішення та його затвердження визначається статутом кооперативу.