Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Основні категорії соціології культури.

Соціологічний підхід до вивчення культури має свою специфіку, яка полягає у дослідженні всіх можливих форм зв'язків культурного й соціального.

У соціології розрізняють культуру в широкому значенні цього словаяк соціальний механізм взаємодії особистості та соціальної спільноти з середовищем проживання й у вузькому розумінні(система цінностей, переконань, зразків і норм поведінки, притаманних певній соціальній групі, спільноті та людству в цілому). Культура розглядається в соціології як складне динамічне утворення, що має соціальну природу і знаходить вияв у соціальних відносинах, скерованих на створення, засвоєння, збере­ження і розповсюдження матеріальних предметів і духовних феноменів.

Нині фіксуються три головні сфери прояву людської культури:

1) ставлення людей до природи (передбачає гармонію зв'язків між люди­ною і природою);

2) ставлення до інших людей (має на меті оптимізацію міжособистісних, міжетнічних, міждержавних відносин, створення культурного клімату взаємин у колективі, сім'ї, в побуті);

3) ставлення людини до самої себе (спрямоване на самопізнання, само­виховання, самовдосконалення, саморозвиток).

Складність і багатовимірність культури зумовлює ускладнення системи соціологічного знання, пов'язаного з куль­турними явищами і процесами, а відповідно і його структури. Українські дослідники цієї проблеми вважають, що доцільно вирізнити три основні рівні соціології культури:

1) теоретична загальна соціологія культури(її завданням є розробка теоретичних моделей суспільного функціонування культури як ці­лого);

2) соціологічна теорія культури та її основних напрямів, таких, як соціологія мистецтва, соціологія дозвілля, етнокультуросоціологія, соціологія освіти, виховання тощо;

3) емпіричні дослідження функціонування культурив різних сферах жит­тєдіяльності суспільства, скеровані на фіксацію специфіки культурних явищ, їхньої динаміки в кількісних і якісних показниках та індика­торах.

Отже, широкі потреби різного типу суспільств у культурі стимулюють розширення поля соціологічних досліджень і зростаючу диференціацію їхніх дисциплін.

Соціологія культури має свою розгалужену си­стему понять і категорій. До них звичайно зараховують зразки поведінки, цінності й норми, в окремих випадках до них додають мову, ідеологію та інші складники.

Переважна більшість соціологів вважає стрижнем і ядром культури систему цінностей і норм. У цьому контексті культура визначається як певна система важливих для людини смислових комплексів — цінностей, які здатні виступати регулятивними принципами індивідуальної та групової поведінки.

Поведінка людей у суспільстві, у конкретній со­ціальній спільноті або групі визначається, насамперед, їхньою орієнтацією на певні цінності. Одні люди є прибічниками колективізму, інші — індивідуалізму, для одних головне в житті — кар'єра, для других — багатство, для третіх — чесність і поряд­ність. Але це не означає, що суспільство або соціальна група не можуть мати спільних соціальних цінностей, які вони висувають, утверджують і захищають, кожний суспільний устрій встановлює, що є цінністю, а що ні.


Читайте також:

  1. Gigabit Ethernet на витій парі категорії 5
  2. II. Основні закономірності ходу і розгалуження судин великого і малого кіл кровообігу
  3. Адвокатура в Україні: основні завдання і функції
  4. Амністія являє собою повне або часткове звільнення від кримінальної відповідальності і покарання певної категорії осіб, винних у вчиненні злочину.
  5. Амортизація основних засобів, основні методи амортизації
  6. Артеріальний пульс, основні параметри
  7. Артефакти культури. Знання, цінності і регулятиви як три основних види смислів культури.
  8. Банківська система та її основні функції
  9. Безпека» і «небезпека» як ключові категорії в безпеці життєдіяльності
  10. Біржові товари і основні види товарних бірж. Принципи товарних бірж.
  11. Братства та їх роль в розвитку української культури.
  12. Будова й основні елементи машини




Переглядів: 2595

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Поняття культури та особливості її дослідження в соціології | Звичаї становлять собою форми регуляції діяльності й стосунків людей, які відтворюються у певному суспільстві, соціальній спільноті й групі і є звичними для їхніх членів.

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.003 сек.