Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Контакти
 


Тлумачний словник
Авто
Автоматизація
Архітектура
Астрономія
Аудит
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Винахідництво
Виробництво
Військова справа
Генетика
Географія
Геологія
Господарство
Держава
Дім
Екологія
Економетрика
Економіка
Електроніка
Журналістика та ЗМІ
Зв'язок
Іноземні мови
Інформатика
Історія
Комп'ютери
Креслення
Кулінарія
Культура
Лексикологія
Література
Логіка
Маркетинг
Математика
Машинобудування
Медицина
Менеджмент
Метали і Зварювання
Механіка
Мистецтво
Музика
Населення
Освіта
Охорона безпеки життя
Охорона Праці
Педагогіка
Політика
Право
Програмування
Промисловість
Психологія
Радіо
Регилия
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Технології
Торгівля
Туризм
Фізика
Фізіологія
Філософія
Фінанси
Хімія
Юриспунденкция






Джерела інформації про наявність та використання національного багатства

Основним джерелом інформації про національне багатство є рахунок капіталу та фінансовий рахунок у системі національних рахунків України. Крім цього, джерелом інформації можуть бути дані статистичної та бухгалтерської звітності.

Інформацію про капіталовкладення підприємств та організацій отримуємо зі статистики капітального будівництва, де в формі № 2-кб — річна "Звіт про введення в дію основних фондів і освоєння капітальних вкладень" оцінка будівель проводиться за фактичною вартістю для забудовника. В цій же формі (№2-кб), починаючи з 1997 року, наводяться дані про вартість невстановленого обладнання, розміщеного на складі забудовника, яке також включається до величини капіталовкладень.

Вартість приросту худоби основного стада визначається на основі звітного балансу основних фондів як сальдо вартості між надходженням та вибуттям худоби.

Дані про витрати на капітальний ремонт наводяться в статистичній звітності за формою № 11 -оф "Звіт про наявність та рух основних фондів, амортизацію (знос)", форма №1-КМП (буд.) "Звіт про виконання підрядних робіт та введення в дію об'єктів житлово-цивільного призначення".

Дані про витрати на геологорозвідувальні роботи, oо виконуються за рахунок державного бюджету та інших джерел отримуються з форми № 1-гр "Звіт про виконання геологорозвідувальних робіт" та форми № 1 -КМ П "Звіт про діяльність кооперативу, малого підприємства".

Дані про витрати на створення програмного забезпечення і баз даних для комп’ютерів отримуються з форми №1–інф. «Звіт про діяльність обчислювальних центрів».

Дані про наявність запасів матеріальних оборотних коштів беруться з річних бухгалтерських звітів підприємств та організацій за формою №1 «Баланс підприємства».

Чисте придбання цінностей відображається даними управління статистики торгівлі за формою №3-торг.


Ефективність використання основних засобів виробництва характеризує показник фондовіддачі, який показує обсяг випущеної продукції на 1 грн вартості основних фондів, таким чином фондовіддача визначається відношенням вартості валової продукції до середньорічної вартості основних фондів:

.

Фондомісткість є оберненою величиною фондовіддачі: .

Якщо підприємства виробляють однорідну продукцію, то при аналізі динаміки середнього рівня фондовіддачі застосовується індекс рівня фондовіддачі змінного складу: .

Абсолютна зміна фондовіддачі визначається як різниця між чисельником і знаменником: .

На зміну цього індексу впливають два фактори: зміна рівнів фондовіддачі на окремих підприємствах та структурні зрушення у вартості основних засобів. Індекс фіксованого складу середнього рівня фондовіддачі обчислюється за формулою:

.

Абсолютна зміна фондовіддачі за рахунок зміни фондовіддачі окремих підприємств визначається як різниця між чисельником і знаменником .

Індекс структурних зрушень середнього рівня фондовіддачі визначається за формулою: .

Абсолютна зміна середнього рівня фондовіддачі за рахунок структурних зрушень у вартості основних засобів визначається як різниця між чисельником і знаменником: .

Мультиплікативна модель взаємозв'язку індексного аналізу: .

Адитивна модель взаємозв'язку індексного аналізу:

Виробництво валової продукції залежить від двох факторів: від наявності основних фондів і від рівня фондовіддачі. Щоб визначити вплив цих факторів, необхідно розрахувати умовну валову продукцію, як добуток фондовіддачі базисного року (f0) і середньорічної вартості основних фондів звітного року( Ф1):

.

Зміна обсягів валової продукції визначається, як різниця між вартістю валової продукції звітного і базисного періодів: .

Утому числі: за рахунок фондовіддачі: ;

за рахунок середньорічної вартості фондів: .

Розвиток виробництва і зростання національного багатства пов'язані з науково-технічним прогресом. Впровадження високопродуктивних технологій і новітньої техніки значно зменшує питому вагу ручної праці, скорочує витрати на виробництво, підвищує продуктивність праці і економічну ефективність виробництва.

Для аналізу ефективності використання оборотних коштів застосовується ряд показників.

Середні залишки оборотних коштів у моментному ряду динаміки обчислюються за формулою середньої хронологічної:

Кількість оборотів оборотних коштів визначається відношенням вартості реалізованої продукції (Р) на середній залишок оборотних коштів: .

Цей показник характеризує швидкість обертання оборотних коштів.

Середня тривалість одного обороту визначається відношенням календарної кількості днів у році на швидкість обертання оборотних коштів: .

Індекс швидкості обертання оборотних коштів визначається відношенням показника швидкості обертання оборотних коштів звітного періоду до такого ж показника базисного періоду: .

Індекс тривалості одного обороту оборотних коштів визначається за формулою

.

Сума вивільнення коштів за рахунок зменшення часу оборотності оборотних коштів визначається за формулою: ,

де: Р— це вартість реалізованої продукції;

Д—тривалість періоду;

(t1, t0 —тривалість одного обороту в звітному і базисному періодах.

Ефективність застосування прогресивної техніки характеризується такими показниками:

3) зниження собівартості від використання нової техніки:

де: z1 — собівартість одиниці продукції без застосування нової техніки;

zмех— собівартість одиниці продукції при застосуванні нової техніки; qмех — обсяг продукції при застосуванні нової техніки;

4) ефективність використання нової техніки обчислюється відношенням економії витрат до витрат на модернізацію: ,

де: К— витрати на модернізацію (капіталовкладення);

3) окупність витрат на модернізацію визначається відношенням суми капіталовкладень до економічної ефективності: ;

4) економія витрат праці при використанні новітньої техніки:

,

де: t1, tмех —витрати праці на одиницю продукції до і після впровадження нової техніки; qмех– обсяг виробництва на новій техніці;

5) відносне вивільнення чисельності промислово-виробничого персоналу:

Де: Тф – фонд робочого часу одного робітника за рік (період).


Статистика вивчає обсяг і структуру національного багатства, його динаміку, розміщення по території та відтворення національного багатства. Обсяг національного багатства оцінюють в поточних цінах. У системі національних рахунків обсяг національного багатства на початок року називають запасами. Інформація про запаси використовується для розробки національної економічної політики.

Розвиток кожної країни незалежно від її суспільного ладу пов'язаний із наявністю і станом земельного фонду. Тому статистика вивчає склад та структуру земельного фонду, трансформацію і рекультивацію земель, зміну якостей земельних ресурсів.

Земельні ресурси є територіальним базисом для більшості видів економічної діяльності, а для сільського господарства - і засобом виробництва. Таким чином, земля - це основа існування людей, які проживають на ній. Земля дає багатство і розмаїття смаків, барв, пахощів і звуків рідної природи. Земельний фонд країни характеризується територією в межах її кордонів, включаючи внутрішні води. Якість землі буває різна і залежить від природних процесів і господарської діяльності людини. Україна має найбагатші в світі природні ґрунти, які характеризуються високою природною родючістю.

Земельний фонд України на 01.01.2003 року

Таблиця 1

Види угідь Площа, тис. га. Структура, %
Усього земель 60354,8
Землі сільськогосподарського призначення 43022,3 71,3
Ліси та лісовкриті площі 10438,9 17,3
Забудовані землі 2463,0 4,1
Землі під водою 2421,0 4,0
Відкриті заболочені землі 951,8 1,6
Інші землі 1057,8 1,7

 

Загальна земельна площа України - це площа поверхні суші разом з внутрішніми водами, які знаходяться в межах державного кордону. В складі загальної земельної площі найбільшу питому вагу займають землі сільськогосподарського призначення (71,3 %). В середньому на одну особу наявного населення України припадає 0,89га земель сільськогосподарського призначення, що в 3,5 разу більше, ніжу Німеччині.

Господарська діяльність людини може поліпшити якість ґрунтів шляхом впровадження раціональної системи землеробства, а може і погіршити якість землі шляхом забруднення навколишнього середовища. Тому земля має різну економічну оцінку, і зниження цього показника свідчить про величину втрат і зниження народногосподарського ефекту.

Статистика вивчає площу порушених земель, відпрацьованих земель та відновлення земель у вигляді рекультивації. Рекультивація земель — це комплекс робіт пов'язаний з відновленням продуктивності та господарської цінності земель і поліпшенням навколишнього середовища. Крім цього, для покращення якості грунтів проводяться меліоративні заходи, пов'язані з вапнуванням кислих грунтів та гіпсуванням солонців.

Динаміка рекультивації земель та проведення меліоративних заходів в Україні за 1996-2002 роки, тис. га

Таблиця 2

Показники 1996р. 1997р. 1998р. 1999р. 2000р. 2001р. 2002р.
Порушено земель 3,3 1,9 2,3 2,4 1,9 2,2 1,5
Відпрацьовано земель 5,9 2,2 2,8 2,7 2,8 2,6 3,6
Рекультивовано земель 6,8 3,1 3,3 4,1 3,7 2,6 2,8
Проведено вапнування 139,1 34,7 32,7 23,0 23,9 26,7 21,5
Проведено гіпсування 1,8 7,3 4,0 1,7 5,1 3,6 5,0

Дані таблиці свідчать про зменшення обсягів меліоративних заходів з поліпшенню земель в Україні. Так, площа рекультивованих земель зменшилися в 2,4 разу, вапнування кислих ґрунтів зменшилось в 6,5 разу проти 1996 року. За досліджуваний період збільшилась у 2,5 разу площа земель, на якій проведено гіпсування.

Лісові ресурси тісно пов'язані з земельними ресурсами і з життям людей. Ліси підтримують кисневий і вуглеводневий баланси землі, впливають на кліматичні умови різних зон, на запаси вологи в ґрунті, повноводдя рік та озер. Але статистика лісового господарства розглядає ліси як економічний ресурс і проводить облік лісів залежно від їх народногосподарського значення, місцезнаходження і природоохоронних функцій.

Водні ресурси включають запаси підземних і поверхневих вод, таких як ріки, озера, ставки, канали і водосховища. Статистика водних ресурсів вивчає водозабезпечення окремих регіонів і водоспоживання, обсяги стоків і їх забрудненість, а також заходи з охорони і збереження водних ресурсів.

Споживання свіжої води включає використання води для задоволення потреб населення і виробництва. Статистика досліджує обсяги використання свіжої води в цілому та для окремих потреб, а також обсяги скидів забруднених вод. Крім цього, обліковується обсяг оборотної та повторно використаної води та потужність очисних споруд. Ці показники досліджуються в динаміці за регіонами і в цілому по Україні.

Динаміка водопостачання в Україні за 1996-2002 роки, млн м3

Таблиця 3

Показники 1996р. 1997р. 1998р. 1999р. 2000р. 2001р. 2002р.
Спожито свіжої води
У т.ч. для виробництва
для господарсько питних потреб
Скинуто зворотних вод
Обсяг оборотної та послідовно використаної води
Потужність очисних споруд

Споживання свіжої води для виробничих та господарських потреб за період з 1996 року 2002 рік значно скоротилося, що пояснюється скороченням обсягів виробництва, а звідси і зменшенням споживання води. Цим пояснюється і зменшення відведених (скинутих вод). Досліджуваний період характеризується зменшенням потужності очисних споруд, що може мати негативні наслідки в майбутньому.

Умови життя людей залежать також від якості атмосферного повітря, тому статистика фіксує викиди шкідливих речовин в атмосферне повітря як у цілому по Україні так і за регіонами. При цьому фіксуються викиди в атмосферу стаціонарними джерелами забруднення і автотранспортом.

За останні роки викиди шкідливих речовин в атмосферу зменшилися на 4%, що обумовлено зменшенням забруднення стаціонарними джерелами, у той же час збільшилося забруднення атмосферного повітря викидами автотранспорту на 28 %, що пояснюється збільшенням парку автомобільного транспорту.

Динаміка забруднення та охорона атмосферного повітря за 1996-2002 роки, млн. т

Таблиця 4

Показники 1996р. 1997р. 1998р. 1999р. 2000р. 2001р. 2002р.
Викиди шкідливих речовин
У т. ч. стаціонарними джерелами забруднення
автотранспортом

Природні ресурси відносяться до невідтворюваних матеріальних благ, тому їх використання повинно бути раціональним і обмеженим.


 


Читайте також:

  1. А джерелами фінансування державні капітальні вкладення поділяються на централізовані та децентралізовані.
  2. А. Розрахунки з використанням дистанційного банкінгу.
  3. А. Це наявність в однієї людини кількох ліній клітин з різним набором хромосом.
  4. Акти Конституційного Суду України в системі національного законодавства.
  5. Акти Конституційного суду України в системі національного законодавства.
  6. Активність особистості та її джерела, спрямованість особистості
  7. Алфавітний підхід до вимірювання кількості інформації.
  8. Альтернативна вартість та її використання у проектному аналізі
  9. Альтернативні джерела формування підприємницького капіталу
  10. Аналіз використання капіталу.
  11. Аналіз використання матеріальних ресурсів
  12. Аналіз використання матеріальних ресурсів.




Переглядів: 1069

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Оцінка основних фондів. | Читання твору та його види.

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

 

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.008 сек.