Серед факторів зовнішнього середовища в процесі праці світло займає одне з перших місць. 90% всієї інформації про довкілля людина одержує через органи зору.
Втомлюваність очей залежить від напруженості процесів, що супроводжує зорове сприйняття. До таких процесів відносяться:
Адаптація – пристосування ока до зміни умов освітлення (рівня освітленості).
Акомодація – пристосування ока до зрозумілого бачення предметів, що знаходяться на неоднаковій відстані за рахунок зміни кривизни кришталика.
Конвергенція – здатність ока при розгляданні близьких предметів, займати положення, при якому осі обох очей перетинаються на предметі.
При поганому освітленні людина швидко втомлюється, працює менш продуктивно, зростає потенційна небезпека помилкових дій і нещасних випадків. Згідно статистичних даних до 5% травм виникає за недостатнього і нераціонального освітлення, а 20% воно сприяло виникненню травм. Погане світло може призвести до професійних захворювань, до таких як робоча мнопія (короткозорість) спазм акомодації.
Для створення оптимальних умов зорової роботи потрібно враховувати кількість та якість освітлення, і кольорове оточення. При світлому пофарбуванні інтер’єру кількість відбитого світла збільшується на 20-40%, різкість тіней зменшується, покращується рівномірність освітлення.
Надмірна яскравість джерел світла та оточуючих предметів може призвести до засліплення працівника. Нерівномірність освітлення, неоднакова яскравість оточуючих предметів призводить до переадаптації та швидкого стомлення. Поверхні необхідно фарбувати в кольори середньої світлості, коефіцієнт відбивання 0,3-0,6, матову або напівматову поверхня.