Люди сприйнятливі до збудника туляремії. Захворювання частіше зустрічається серед жителів сільської місцевості. Зараження відбувається через воду і продукти, забруднені калом і сечею хворих тварин, при знятті шкур з убитих гризунів, обробці пухової сировини, обслуговуванні хворих тварин. Заражаються люди також при поїданні з немитими руками, вживанні води для пиття, полосканні рота, умиванням із заражених водойм, де живуть криси хворі на туляремію. Зараження наступає при укусі комарами, кліщами, блохами, вошами, які паразитували на хворих тваринах.
У людей хвороба триває від 5-7 – 30 днів. Хвороба проявляється раптовим підвищенням Т до 38-39 °С, головною біллю, біллю в м’язах, озноб. Хворі погано сплять, з’являється піт, особливо вночі. Інколи спостерігається кровотечі, сухий кашель. Форми туляремії у людей: виразково-залозиста виникає при укусах частин тіла зараженими туляремією комарами, кліщами, на місці проникнення збудника утворюється вузлик, потім пухирець, який нагноюється і переходить у виразку з нерівним дном; ангінозно-залозиста – при вживанні сирої води і продуктів, забруднених виділеннями хворих тварин, вражаються мигдалики, супроводжується запаленням лімфовузлів, які мають вигляд пухлин-бубонів. Лімфовузли набрякають, збільшуються і нагноюються, в перші дні вони болючі, з часом болючість зменшується. По мірі накопичення гною в бубоні, шкіра витончується і утворюється свищ, а потім довго незаживаючі виразки. Внутрішня форма характеризується враженням органів дихання або шлунково-кишкового тракту, у хворих висока температура, головна біль. При враженні шлунково-кишкового тракту вражаються лімфатичні вузли збільшується селезінка і печінка. Хворі скаржаться на болі в животі. Ця форма хвороби розвивається при аліментарному зараженні.
Для профілактики необхідно берегти зерносховища від гризунів; в населених пунктах систематично прибирати сміття, гній; в місцях випасання худоби і водоймищ слідкувати за прибиранням трупів гризунів, знищення гризунів на фермах, дотримання правил особистої гігієни.
Хворих тварин не допускають до забою на м’ясо. В районах неблагополучних на туляремію всім працівникам м’ясопереробних підприємств роблять щеплення проти туляремії.