Люди часто заражаються лістеріозом аліментарним і аерогенним шляхом, а також через ушкоджену шкіру.
Лістеріоз у людей проходить гостро, надгостро, хронічно, а інколи скрито. Інкубаційний період триває 3-7 діб. У людей частіше відмічають ангінозно-септичну форму, яка супроводжується підвищенням температури, головними болями, ангіною, м’язовими і суглобними болями. При нервовій формі захворювання спостерігають паралічі в результаті враження нервової тканини (менінгіт, менігоенцефаліт). Захворювання людей лістеріозом призводить до смерті. Інколи вражається шкіра у вигляді висипів, захворювання очей, висока температура.
Основними профілактичними заходами є дотримання особистої гігієни і не допускати контакту дітей з хворими домашніми тваринами, вживання молочних продуктів, які не були перевірені ветеринарно-санітарною службою. Необхідно вести боротьбу з гризунами.
При боротьбі з лістеріозом необхідно дотримуватись правил утримання, годівлі тварин, умов зберігання кормів; боротьба з гризунами, кровосисними комахами, кліщами; контроль за якістю концентрованих і грубих кормів, особливо силосу. При виникненні лістеріозу господарство оголошують неблагополучним і проводять карантинні заходи. Всіх тварин клінічно досліджують, проводять термометрію. Хворих з ознаками враження ЦНС направляють на забій. Голову і вражені внутрішні органи від хворих тварин піддають технічній утилізації. Тушу знезаражують високою температурою або переробляють на варені ковбаси або консерви. При забої і обробленні туш від хворих тварин суворо дотримуються правил особистої гігієни. Дезінфекцію проводять гарячим водним 5% розчином карболової кислоти, 10% свіжо гашеним вапном, 3% розчином їдкого натру, хлорним вапном з активністю хлору 2%.
Ветеринарні і медичні спеціалісти мають проводити санітарно-просвітницьку та профілактичну роботу серед населення, працівників тваринницьких господарств, а також осіб, що займаються заготівлею, зберіганням, переробкою та реалізацією сировини.