При гнійничкових хворобах шкіри, нежиті, ангіні в хворих органах людини різко збільшується кількість стафілококів, які потрапивши в харчові продукти виділяють небезпечну отруту – ентеротоксин. Стафілококи заражають ковбаси, консерви, молоко, сир, сметану вживання, яких через деякий час викликає стафілококову інтоксикацію. У хворого виникає нудота, збільшується частота пульсу, підвищується температура.
Більш гострі і небезпечні інтоксикації викликає паличка ботулізму, яка зустрічається в ґрунті і воді. При порушенні санітарно-гігієнічних правил і режиму технологічних процесів на підприємстві створюються умови для розмноження паличок ботулізму в м’ясі, фарші, ковбасах, консервах. Ці збудники стійкі до високих температур і засолу. При отруєнні порушується діяльність ЦНС, органів травлення і зору, затрудняється ковтання, в тяжких випадках наступає параліч дихання і смерть.
Працівники повинні дотримуватись особистої гігієни: ретельний догляд за шкірою, руками, за порожниною рота; дотримуватись правил використання спецодягу, взуття і засобів індивідуального захисту, періодично проходити медичні огляди. Робітникам видають особові медичні книжки в яких записують результати лабораторних аналізів і щеплень. Робітники харчових підприємств зобов’язані приймати теплий душ перед роботою і надівають чисту санітарну одежу. При перших ознаках яких-небудь захворювань, а також кишкових захворювань членів сім’ї необхідно повідомити майстра і звернутись до лікаря.
Адміністрація зобов’язана перевіряти чистоту рук працівників харчових працівників, осіб з гнійничковими захворюваннями шкіри до роботи не допускають і переводять на допоміжні роботи. Не допускають до роботи хворих ангіною, кишковими і інвазійними захворюваннями.