Грошовий обіг є найскладнішою і найтаємничішою сферою. Тому дати відповідь на винесене у заголовок теми питання буде непросто.
“Функціонування грошей та кредитної системи, — зауважував видатний економіст, лауреат Нобелівської премії Фрідріх Август фон Хайєк, — так само, як мова і мораль, являють собою випадки спонтанного порядку, що найгірше піддається спробам адекватного теоретичного пояснення...” Намагаючись пояснити, як держава впливає на цей спонтанний порядок, ми, звичайно, спрощуватимемо дійсність. Тому ця тема рясніє схемами, в яких відображені лише найголовніші зв’язки.
Після вивчення теми ви дізнаєтеся:
· що таке ринок грошей та від чого залежить попит і пропозиція на цьому ринку;
· які типові принципи покладені в основу побудови банківської системи та що є особливого у банківських системах деяких розвинутих країн;
· як пропонують регулювати грошову сферу представники різних напрямів економічної думки;
· в якому стані перебуває грошово-кредитна система сучасної України.
Грошовоюназивають політику,головна мета якої — здійснювати управління грошовою масою, впливаючи через неї на такі параметри економіки, як сукупний попит, рівень цін, курс національної валюти тощо.
Обсяг грошової маси формується з врахуванням попиту на гроші та їх пропозиції. У свою чергу, попит і пропозиція залежать від низки чинників. Провідна роль у цьому регулюванні належить центральному (національному) банку країни. Чинники попиту на гроші та їх пропозиції в економіці зображені на схемі.