1. Помилки, пов’язанi з уживанням займенника "ви", що має форму пошанної множини: Ви певен, що це саме так.
2. Уживання мiж iменником i займенником, що на нього вказує, iншого iменника в такому ж родi й числi: Нелегким назвав жереб наставник французьких футболiстiв Еме Жаке, який випав на долю команди.
3. Редагування потребують реченн я, в яких форми особових займенників їх, його, їїу присвiйнiй функції, а також займенники себе, cвійспiввiдносятьсяз кiлькома iменниками, що є причиною виникнення двозначностi,наприклад: Степанець пiсля закінчення конcepвaтopiї 5 poків грав укамерному ансамблi. Його виступи завжди проходили з аншлагом;Вчителька заnроnонувала нам оnисати в домашньому твopi своюквартиру.
4. Зайве вживання присвiйних та зворотного займенникiв: У своєму aтecтaтi я не маю жодної трійки. За все своє життя не чув нiчого смiшнiшого. Наша рiдна держава в цiй ситуації не хоче брати на себе щодо нас певних зобов’язань: плати i все!
5. Уживання вказiвного займенника без iменника чи прикметника, на який згаданий займенник указував би в тексті: За той час, oкрім газетних публiкацiй, був i страйк польських водіїв. Як на мене, у такому немає нічого дивного.
Питання для самоперевірки
1. Загальна стилiстична характеристика займенника.
2. Особливостi використання займенникiв у рiзних функцiональних стилях.
3. Семантичнi та експресивнi вiдтiнки, яких набувають особовi займенники
залежно вiд умов уживання.
4. Можливе виникнення двозначностi за використання зворотного займенника чи присвiйного займенника "свiй" i способи полiпшення тексту.
5. Синонiмiя означальних займенникiв.
6. Перехiд займенникiв у частки, їx значеннєвi вiдтiнки.
7. Випадки помилкового використання займенникiв у текстах