їх розподілу між авторами, виконавцями та виробниками фонограм (відеограм). Перелік таких організацій колективного управління на- ведений на сайті Державного департаменту інтелектуальної влас- ності Міністерства освіти і науки України. Відповідно до чинного законодавства автори можуть одержати 50% цих коштів, виконавці та виробники фонограм (відеограм) - 25%.
Особисті немайнові права виконавців є чинними безстроко- во. Охорона суміжних майнових прав триває протягом 50 років. Але початок цього строку встановлюється по-різному, залежно від конкретного об'єкта суміжних прав. Так, майнові права виконавців охороняються протягом 50 років, починаючи з 1 січня року, що йде за роком здійснення першого запису виконання. Права виробників фонограм (відеограм) охороняються протягом 50 років, починаючи з 1 січня року, що йде за роком опублікування фонограми (відеогра- ми), а за відсутності такої дати - з 1 січня року, що йде після року їх вироблення. Права організації мовлення діють протягом 50 років, починаючи з 1 січня року, що йде за роком першого публічного спо- віщення передачі (програми) мовлення.
У межах цього строку майнові права, включаючи право на ви- нагороду за використання об'єктів, можуть переходити до спадко- ємців у разі смерті фізичної особи - правовласника або до право- наступників суб'єктів суміжних прав. До спадкоємців виконавців і правонаступників виробників фонограм і відеограм та організацій мовлення переходить право дозволяти чи забороняти використан- ня виконань, фонограм, відеограм, публічні сповіщення.
Після спливу 50-річного строку охорони майнових суміжних прав їх об'єкти можуть використовуватися вільно, але з обов'язковим до- держанням особистих немайнових прав.
Тема 3. Об'єкти та суб'єкти права промислової власності
З.І. Поняття та джерела права промислової власності
Найбільш поширеною формою інтелектуальної діяльності є лі- тературна діяльність, результатом якої є твори науки та художньої літератури. Відносини у цій сфері та охорона об'єктів літературної діяльності регулюються, як вже зазначалося, Законом України «Про авторське право і суміжні права»[14]. До літературних відносять- ся твори белетристичного, наукового або практичного характеру, створені, як правило, у письмовій формі (книги, статті, комп'ютерні програми тощо). Саме такі твори є основними об'єктами авторсько- го права. Окрім того, до об'єктів авторського права відносяться усні твори (лекції, промови), музичні твори і твори образотворчого ми- стецтва, твори архітектури та сценічні обробки творів, а до об'єктів суміжних прав - виконання літературних, драматичних, музичних та інших творів, фонограми і відеограми виконання цих творів та передачі організацій мовлення. Таким чином, творча діяльність, ре- зультати якої підпадають під охорону авторського і суміжних прав, у широкому розумінні охоплюються поняттям «мистецька діяль- ність». Особливістю охорони такої діяльності є те, що авторським правом у творі захищається його форма, а не зміст. А це означає, що коли в опублікованій у відкритих друкованих джерелах науковій статті викладена сутність певного винаходу таким чином, що цим винаходом може скористатися будь-яка особа, то таке використан- ня винаходу не буде порушенням авторського права на твір.
Тому другу значну групу видів інтелектуальної творчої діяльно- сті складає науково-технічна діяльність, на підставі досягнень якої саме і створюються необхідні засоби та знаряддя виробництва. Ця сфера творчої діяльності охоплює науково-дослідну діяльність, що стосується техніки і технологій. Тобто науково-технічна діяль- ність, проектно-конструкторські роботи, винахідницька та раціо- налізаторська діяльність, інші види творчої діяльності спрямовані на створення промислових зразків, нових товарів, послуг тощо. За Паризькою конвенцією про охорону промислової власності всі ре-