що дії, які суперечать чесній торговій практиці, були допущені в про- * цесі такого набуття. Угода ТКІР5 також регламентує зобов'язання повноважних органів держав - учасниць СОТ щодо збереження ко- мерційної таємниці, розкритої їм суб'єктами, які виходять на ринок цих держав.
Але важливо усвідомити, що норми Угоди ТК.ІР5 не мають пря- мої дії, вони лише закріплюють стандарти та механізми, які повинні бути введені в законодавство країн - членів СОТ.
6.2. Види захисну прав інтелектуальної власності
Під захистом прав інтелектуальної власності розуміють сукупність заходи?, спрямованих на відновлення та визнання прав інтелектуальної власності у разі їх порушення, заперечення чи неви- знання. У світовій практиці виділяють два види захисту прав інте- лектуальної власності - юрисдикційний і неюрисдикційний.
Юрисдищійний спосіб захисту прав інтелектуальної влас- ності здійснюється судами та іншими уповноваженими на це державними органами. Сутність цього захисту полягає в тому, що суб'єкт права інтелектуальної власності, права якого порушено неправомірними діями, може звернутися за захистом своїх прав до відповідного державного органу, що уповноважений вжити необхід- них заходів для відновлення порушеного права та припинення пра- вопорушення.
Більшість спорів з приводу авторських і суміжних прав та па- тентних прав розглядаються судами загальної компетенції. За зго- дою сторін спір може бути також розглянутий третейським судом. Але у випадку, коли сторонами у спорі виступають юридичні особи, спір розглядається господарським судом.
При цьому захист прав інтелектуальної власності може бути здійснений в адміиістративно-правовому, цивільно-правовому чи кримінально-правовому порядку.
В адміністративному порядку позивач може звернутися не тіль- ки до суду, а й до організації відповідача, творчої спілки або до від- повідного державного органу, наприклад, до антимонопольного комітету.