Тема 6. Охорона та захист прав інтелектуальної власності
Розвиток сучасного суспільства, заснованого на використанні величезної кількості найрізноманітнішої інформації, невід'ємний від широкого впровадження в усі сфери життя суспільства електронно- обчислювальної техніки. Вона служить не тільки для зберігання й обробки відповідної інформації на рівні окремих управлінських або господарських одиниць або використання як засобів зв'язку між громадянами, але й широко впроваджується з метою забезпечення внутрішньої і зовнішньої безпеки держави. Розгортання науково- технічної революції зумовлює не тільки корінні прогресивні зміни в складі факторів економічного розвитку України, але й негативні тенденції розвитку злочинного світу, приводить до появи нових форм і видів злочинних посягань. Це яскраво проявляється у тому, що злочинні групи й співтовариства починають активно використо- вувати у своїй діяльності новітні досягнення науки й техніки. Дані процеси, що відбуваються в усьому світі, не можуть не впливати на право інтелектуальної власності.
Історично на розвиток авторського права вплинули: поява дру- карського верстата, радіомовлення, кінематографії, телебачення, розвиток копіювальної техніки та інші винаходи. Головною ідеєю ав- торського права було і залишається те, що автор за використання ре- зультату своєї інтелектуальної праці отримує відповідну винагороду. Сучасне законодавство багатьох країн світу щодо норм інтелекту- альної власності є збалансованим, що дозволяє захищати морально- матеріальні інтереси автора та інтереси всього суспільства.
Бази даних охороняються як збірники, тобто захистові підлягає вихідний текст для компіляції, що визначає внутрішню структуру таблиць та їхні відносини. При цьому згідно зі ст. 19 Закону України «Про авторське право і суміжні права» правова охорона баз даних не поширюється на самі дані або інформацію і не зачіпає будь-якого авторського права, що відноситься до самих даних або інформації, що містяться в базі даних, тобто тих даних і інформації, якими опе- рує ця база. Зазначена інформація, якщо вона є творчим інтелекту- альним продуктом, може сама одержати захист у системі авторських прав. Якщо ж ця інформація пов'язана з виробництвом, технологіч- ним процесом, керуванням, фінансами й іншою діяльністю фізич-