Тема 6. Охорона та захист прав інтелектуальної власності
цінних систем міністерств і відомств, диверсії та ін. Крадіжки ін- формаційних ресурсів з баз даних і систем телекомунікації завдають значної економічної та моральної шкоди. Але закрити чи обмежити доступ до мережі Інтернет неможливо, оскільки такі дії порушують права людини на доступ до інформації.
Значні проблеми виникають із визначенням особи правопо- рушника у сфері авторських прав при використанні інформаційних технологій. Правопорушення у віртуальному світі досить часто за- лишаються непоміченими бо вчиняються в режимі он-лайн та за відсутності контролю за правопорядком у кіберпросторі. Твори, які не мають спеціального захисту і були завантажені хоч раз у кібер- просторі, отримують легкий безперешкодний доступ для осіб, які хочуть відтворити, скопіювати, використати у компіляції, змінити твір або іншим чином нашкодити автору та його репутації.
Загрозу порушення авторського права несуть мультимедійні програми, викладені в мережі Інтернет, що дозволяють користувачу самостійно створювати музичні, візуальні твори на основі відцефро- ваних захищених творів. При цьому такі новостворені твори втрача- ють подібність з оригіналом, перестають бути його копією, набува- ють вигляду нового самостійнго твору, на який розповсюджується авторське право. При таких ситуаціях втрачається одна з головних ідей авторського права - творчість. У результаті поєднання твор- чої праці та комп'ютерної програми створюється новий твір. Так, наприклад, фотограф спочатку робить фотографію фотоапаратом, далі він може перевести її у цифрову форму, а потім за допомогою програми фото-шоп перетворити її у новий витвір.
На сьогодні існують значні проблеми в адекватному правовому регулюванні використання нових інформаційних та телекомуні- каційних технологій як у міжнародному, так і в національному за- конодавстві. Також відсутні можливості контролю за кіберпросто- ром через відсутність у нього кордонів та безпосередній характер комунікації - режим он-лайн. Твори науки, літератури, мистецтва можуть бути представлені публіці не тільки безпосередньо - книги, виставки, покази, а й віртуально - через мережу Інтернет.
У мережі Інтернеті розміщено величезну кількість творів без згоди їх власників. Все частіше постає питання про дотримання