Тема 14. ЄДИНОНАЧАЛЬНІСТЬ – ОСНОВНИЙ ПРИНЦИП УПРАВЛІННЯ ВІЙСЬКОВИМИ ПІДРОЗДІЛАМИ
Частина 1. Соціально-психологічна характеристика управлінської діяльності
Виконання управлінських функцій обов'язкове, якщо організація збирається досягти успіху. Сьогодні управління в цивільній сфері діяльності розглядається здебільшого через поняття “менеджмент”. Дослідження показують, що управління й менеджмент – це тотожні поняття. “Менеджмент”, як система, діяльності більш придатний для суб’єктів ринкових відносин. Тому це поняття застосовується у сфері економіки, фінансів тощо.
У військовій сфері діяльності такі відносини не набули поширення через бюджетне фінансування та майже відсутність структур з ринковими принципами управління. Тому у військових структурах провідних країн світу застосовується поняття “управління військами, силами” тощо.
В сучасних умовах під сутністю управління розуміється таке:
– вплив на об'єкт із чітко визначеною метою або це механізм досягнення мети;
– керівництво таким специфічним об'єктом управління як люди, тому необхідні знання і урахування не тільки об'єктивних, але й суб'єктивних факторів управління.
– виконання певної сукупності специфічних видів діяльності, що називаються управлінськими функціями (планування, організація, мотивація, контроль);
– процес прийняття і реалізації управлінських рішень;
– це процес переробки і вироблення інформації, процес комунікацій, що зв'язує воєдино всі складові системи управління.
Розгляд сучасних поглядів з питань управління слід продовжити розглядом основних понять, які необхідно з`ясувати. До них відносяться: “методологія”, “управління”.
Під методологією розуміється система принципів і способів організації та побудови теоретичної і практичної діяльності, а також вчення про цю систему – структуру, логічну організацію, методи і засоби діяльності.
Управління у спрощеному розумінні (від англ. мanage - управляти) – це вміння досягати поставлених завдань, використовуючи працю, інтелект і мотиви поведінки інших людей.
Отже, узагальнюючи різноманітні погляди на систему понять, слід визначити, що управління (менеджмент) – це процес планування, організації діяльності, мотивації і контролю, необхідний для формулювання й досягнення завдань організації, а управлінці (менеджери) – це люди, які відповідають за досягнення конкретних результатів зусиллями інших людей, що працюють у групах чи організаціях.