Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Літній вік, або старість

Подібно до інших періодів життєвого циклу, початок літнього віку в різних суспільствах визначається по-різному. У доиндустриальных суспільствах тривалість життя, як правило, невелика, і літній вік починається раніше. Приміром, один очевидець повідомляв, що люди племені аравак з Гайани (Південна Америка) рідко живуть більше 50 років і у чоловіків від 30 до 40 років і жінок навіть молодшого віку "усе тіло, за винятком живота, починає зіщулюватися, жирові відкладення зникають і шкіра звисає потворними складками". Літературні пам'ятники також вказують на те, що в епоху європейського Відродження старими вважалися чоловіки у віці за 40 років. Нині в багатьох західних країнах виникає нове ділення на "молодих літніх" і "старих літніх". "Молоді літні" - це люди, що вийшли на пенсію раніше прийнятого віку, вони бадьорі, повні енергії, отримують задоволення від часу, що звільнився, маючи можливість займатися громадською діяльністю і самореалізуватися в новій сфері. До категорії "старих літніх" відносяться люди похилого віку, у тому числі що страждають різними погіршеннями здоров'я і хворобами.

Суспільства розрізняються по тому, наскільки шанобливо вони відносяться до старості. У багатьох аграрних суспільствах, включаючи імператорський Китай, літні люди користувалися особливою шаною і пошаною. У жителів Північної Бірми довге життя шанувалося за привілей, що дарував тим, хто вів праведне життя в попередній інкарнації. Люди виявляли пошану до літніх тим, що прагнули не наступати на їх тінь. Молоді жінки штучно "старили" свою зовнішність, оскільки шана і привілеї були пов'язані з віком. По контрасту з цими культурними нормами в західних країнах і в сучасній Росії самим привілейованим віком вважається молодість. Ми обмежили число соціальних ролей, доступних для літніх, і виявляємо їм мало поваги. Дійсно, чим старше стають люди, особливо якщо вони досягають похилого віку, тим більше поширюються на них недоброзичливі стереотипи, укорінені в російському суспільстві. Людей похилого віку вважають істотами докучливими, вередливими, образливими і хворобливими.

Літній вік спричиняє за собою розлучення з деякими соціальними ролями. Передусім і найголовніше - літніх чекає вихід на пенсію. За традицією вважалося, що вихід на пенсію має негативні наслідки для літніх людей, оскільки статус працюючої людини означає статус господаря своєї долі - основну точку опори для дорослої особи. Життя людини на пенсії розглядається як практично безцільна, оскільки основне і першочергове завдання пенсіонера - вирішити, чим заповнити довгий і безглуздий день. У Росії не існує успішної соціалізації людей літнього віку. Соціальних норм, які б визначали життєві цілі літніх, дуже мало, і вони дуже розмиті. Справа ускладнюється ще тим, що у літніх занадто мало мотиви для того, щоб примиритися зі своєю "безглуздою роллю" - соціальним статусом, позбавленим всякій значущості в суспільстві. Навіть якщо б чіткі норми, що визначають поведінку людини літнього віку, і існували, занадто мало люди побажали б наслідувати подібні норми, що виключають їх з числа претендентів на участь в громадському житті і отримання винагород.

Останніми роками негативний погляд на життя пенсіонерів піддається критичному перегляду. Схоже на те, що міняється само відношення до роботи і виходу на пенсію. Крім того, дослідження показують, що на пенсії людина понад усе страждає від нестачі грошей, а у тому випадку, коли люди мають гарантований і достатній для задоволення їх потреб дохід, вони не проти вийти на пенсію раніше. Загалом, коли люди здорові і мають достатній дохід, пенсія не здається ним чимось жахливим. Багато літніх також стикаються з втратою ще однієї ролі - статусу заміжньої або одруженої людини. Соціологічні дослідження показують, що чим вище рівень освіти і соціально-економічний клас жінки, тим більше дезорганізуються її особа і життя після смерті чоловіка. Проте після того, як мине термін трауру, у цих жінок з'являється більше можливостей організувати своє життя по-новому. В цілому негативні довгострокові наслідки вдівства витікають швидше з соціально-економічних позбавлень, чим з факту вдівства самого по собі.

Смерть

Усвідомлення смерті, що насувається, вимагає від індивіда пристосування до нового визначення власної суті. Поняття "вмираючий" припускає щось більше, ніж просто протікання якихось біохімічних процесів. Воно спричиняє за собою прийняття соціального статусу, при якому соціальні структури не просто супроводжують, але і формують досвід зіткнення із смертю. Варто порівняти, приміром, різницю в соціальних значеннях, що приписуються 20-річному індивідові, якому, за визначенням лікарів, залишилося жити 5 років, і що зберегло хороший стан здоров'я 80-річному індивідові. Так само лікарняний персонал вкладає різне завзяття в догляд за пацієнтами виходячи з їх неоднакової соціальної цінності, що мається на увазі. Дослідження в одній лікарні показали, що різні соціальні критерії спонукали лікарів і сестри пристрасно боротися за життя маленької дитини і внутрішньо прийняти як належне смерть літньої жінки. І нарешті, хоча смерть є біологічне явище, воно придбаває соціальну реальність через посредство таких традиційних ритуалів, як прощання з покійним і похорони.

Зміни в медичній технології і соціальних умовах привели до того, що тепер смерть пов'язана з дещо іншим досвідом, чим раніше. Смерть в сучасному суспільстві часто опиняється тривалішим процесом, пов'язаним з формальними бюрократичними процедурами. Всього декілька поколінь назад більшість людей помирали удома, і сім'я брала відповідальність за ритуал прощання з покійним і підготовку до похоронів на себе. Останнім часом смерть стала оточуватися заборонами, які здебільшого покликані приховувати вмираючих від "сторонніх" очей. В наші дні смертельно хворих людей доглядає персонал будинку для престарілих або лікарні. У морзі готують тіло до похоронів і організовують церемонію похоронів або кремації останків. В результаті жителеві розвинених країн майже не доводиться стикатися із смертю. Вмираючі і мертві ізольовані від живих і віддані в руки фахівців, для яких контакт із смертю перетворився на повсякденне і безособове заняття.

Інституціональний контроль за вмираючими обмежив індивідуальну автономію. Особисті потреби і бажання частенько підміняються організаційними. На ділі підхід сучасних організацій до догляду за смертельно хворими людьми залишає бажати кращого. Опитування громадської думки показують, що люди віддають перевагу швидкому переходу від життя до смерті. Проте переконання в тому, що "чим швидше людина отмучается, тим краще для нього", суперечить біомедичній технології, що змінилася, забезпечує пацієнтам "щонайдовший шлях" до смерті. Багато людей дуже бояться виявитися в змозі між життям і смертю і тягнути так зване рослинне існування винятково за рахунок систем життєзабезпечення.

За останнє десятиліття руху за створення хосписов вдалося пробудити співчуття в суспільній свідомості і переконати суспільство в необхідності гуманнішого підходу до догляду за невиліковно хворими. Хоспис - це медична установа, в якій реалізується програма по догляду за вмираючими, прагнуча полегшити невиліковно хворим людям останні дні їх життя і зробити зіткнення із смертю, що наближається, менш емоційно таким, що травмує як для пацієнтів, так і для їх близьких. Прибічники хосписов говорять, що лікарям і сестрам в обстановці лікарні важко прийняти неминучість смерті. Лікарні призначені для лікування хвороб і продовження людям життя, отже, невиліковні захворювання і смерть мають бути для лікарень сторонніми явищами. З цієї причини прибічники хосписов наполягають на тому, що для контактів із смертю потрібно інші інституціональні структури.

За останні роки Елізабет Кюблер-росс внесла вагомий внесок в рух за повернення гідного і гуманного відношення до смерті. За її твердженням, коли медичний персонал і рідні знають про те, що пацієнт помирає, і намагаються приховати від нього правду, вони зводять бар'єр, що перешкоджає усім сторонам належним чином підготуватися до смерті. Більше того, вмираюча людина зазвичай живе надією і вірить тому, в чому його переконують лікарі і сім'я. Кюблер-рос вважає, що можливість щирого вираження почуттів і належна пошана до цих почуттів принесуть усім тільки користь. Опитування показують, що четверо з п'яти чоловік вважали за краще б упізнати правду у разі невиліковної хвороби. Хоча люди зустрічають смерть по-різному - як і живуть по-різному, - Кюблер-рос вважає, що процес примирення з неминучою смертю зазвичай має п'ять стадій: заперечення людиною того факту, що він помирає; гнів, викликаний тим, що його життя скоро добіжить кінця; спроба випросити у Бога або долі тимчасове відстрочення від смерті; депресія, або "передуюча скорбота"; примирення з фактом смерті. Не кожна людина проходить через усі ці стадії, деякі індивіди по многу разів повертаються до одних і тих же почуттів. На вмираючу людину чинять вплив і багато інших чинників, включаючи пів, етнічну приналежність, особу людини, супутні смерті обставини, характер самого захворювання. Смерть можна до кінця зрозуміти тільки в контексті попереднього життя людини і поточних обставин. В цілому за останнє десятиліття громадське і професійне усвідомлення важливості переживань вмираючої людини різко зросло і дало поштовх гуманнішому відношенню до смерті.

Назад Зміст Вперед

Читайте також:

  1. До експлуатації в зимовий і літній період
  2. До експлуатації в зимовий і літній період
  3. РОЗРАХУНКОВЕ ВИЗНАЧЕННЯ АМПЛІТУДИ КОЛИВАНЬ ТЕМПЕРАТУРИ ВНУТРІШНЬОЇ ПОВЕРХНІ ОГОРОДЖУВАЛЬНИХ КОНСТРУКЦІЙ ПРИ ОЦІНЦІ ЇХ ТЕПЛОСТІЙКОСТІ У ЛІТНІЙ ПЕРІОД РОКУ
  4. Старість і радість
  5. Умови, особливості експлуатації БМП-1 і озброєння в літній період. Виконання робіт.




Переглядів: 678

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Середній вік, або зрілість | РЕСОЦИАЛИЗАЦИЯ

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.003 сек.