Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Чинники, що впливають на зміну чисельності населення

Будь-які зміни чисельності населення в суспільстві можна звести до трьох чинників: рівню народжуваності, рівню смертності і рівню міграції населення в країну або з країни.

Рівень народжуваності. Загальний рівень народжуваності - це число живих новонароджених на 1000 членів суспільства в певний рік. У 1997 р. загальний рівень народжуваності в Росії склав 8,6 на 1000 - значно нижче, ніж в країнах типу Кенії в Східній Африці, де загальний рівень народжуваності дорівнював 50-55 на 1000. Цей показник називається загальним або "наближеним", оскільки він не враховує важливі відмінності між расами, етнічними групами, класами, віковими групами і іншими категоріями населення, зводячи усі дані про народжуваність до єдиної цифри. Загальний рівень фертильності показує щорічне число новонароджених на кожну тисячу жінок у віці від 15 до 44 років. У 1997 р. загальний рівень фертильності російських жінок репродуктивного віку склав 123 на 1000. Демографи також розраховують показники повозрастной плодючості, або число живих новонароджених на кожну тисячу жінок в певній віковій групі, наприклад від 25 до 29 або від 30 до 34 років. Показники фертильності дають інформацію, що стосується реальних схем народжуваності в суспільстві. Потенційне число дітей, які могли б народитися, якби кожна жінка репродуктивного віку виносила усіх дітей, яких вона могла зачати, називається потенційною фертильністю.

Рівень смертності. Загальний рівень смертності - це кількість смертей на кожну тисячу громадян в певному році. У 1997 р. загальний рівень смертності в Росії складав 13,6 на 1000 - нижче, ніж в таких країнах, як, наприклад, Чад в Центральній Африці, де загальний рівень смертності приблизно 40-45 на 1000. Як і у випадку з народжуваністю, демографів цікавлять повозрастные показники смертності, або кількості смертей на кожну тисячу чоловік в конкретній віковій групі. Рівень дитячої смертності - це кількість смертей немовлят у віці до року на 1000 новонароджених. Рівні дитячої смертності нижче 10 на 1000 мають 15 держав, а найнижчі рівні смертності зареєстровані в Швеції, Японії і Фінляндії, де на кожну 1000 живих новонароджених доводиться 6 смертей. По контрасту з цими цифрами, рівень дитячої смертності в Ефіопії складає 229 немовлят на 1000.

Середня тривалість життя в розвинених країнах наближається до 78-80 років. Причому жінки є більше життєстійкими завдяки їх природженій опірності деяким типам захворювань. Наприклад, жіночий гормон естроген забезпечує захист від серцево-судинних захворювань. Відмінності в життєвих стилях також, як представляється, грають свою роль. Одним з чинників є більше число курців серед чоловіків. Проте збільшення числа дівчаток-підлітків, що палять, може в майбутньому понизити статистичні переваги жінок в тому, що стосується середньої тривалості життя.

Рівень міграції. Чистий рівень міграції - це збільшення або зменшення населення на кожну 1000 чоловік в конкретному році за рахунок людей, що вливаються в суспільство (іммігрантів) або вибувають з суспільства (емігрантів). Міграцію визначають два чинники: що "виштовхують", спонукаючі людей покидати місця свого проживання, і що "притягують", залучають людей до нового місця проживання. Перш ніж люди дійсно мігрують, вони порівнюють відносні можливості, пропоновані їм справжнім і майбутнім місцем проживання. Якщо спостерігається перевага на користь нового місця, люди зазвичай мігрують, за винятком тих випадків, коли міграція виявляється неможливою внаслідок імміграційних квот, відсутності необхідних фінансових коштів або з якоїсь іншої непереборної причини. У 1840-і рр. під впливом такої "виштовхуючої" сили, як неврожай картоплі в Ірландії, і такої "притягуючої" сили, як можливість отримання роботи в США, Сполучені Штати виявилися привабливою країною для багатьох ірландців. Аналогічно, "виштовхуюча" сила, викликана поразкою революції 1848 р., і "притягуюча" сила, пов'язана з політичними свободами в Америці, спонукала багатьох громадян Німеччини пробувати щастя в США. б теперішній час обидва чинники - що "виштовхує" і "притягує" - викликають в'їзд в США великого числа нелегальних іммігрантів з Мексики. Мала продуктивність сільського господарства і низькі ціни на товари в Мексиці послужили "виштовхуючим" чинником, а високий рівень заробітків в Америці - що "притягує". Переміщення людей з однієї країни в іншу називають міжнародною міграцією.

Люди також переміщаються в межах однієї національної держави - це так звана внутрішня міграція. За останні роки в Москву і інші більш менш економічно благополучні регіони Росії переїхали сотні тисяч людей з депресивних регіонів Північного Кавказу, Сибіру і Далекого Сходу.

Рівень приросту народонаселення - це різниця між кількістю народжень і смертей плюс різниця між чисельністю іммігрантів і емігрантів на кожну 1000 населення. Найвищий щорічний рівень приросту населення складає 11,3% - це приріст населення в Об'єднаних Арабських Еміратах. Рівень приросту населення в Радянському Союзі був приблизно порівнянний з відносним приростом в США - 0,9%. Якщо просто розглянути різницю між рівнями народжуваності і смертності (рівень природного приросту населення), вийде, що для подвоєння чисельності населення потрібний щорічний рівень приросту 1% протягом 69 років; щорічний рівень приросту 4% призводить до подвоєння чисельності населення за 17 років.


Читайте також:

  1. II. Фактори, що впливають на зарплату при зарубіжних призначеннях
  2. А. Заходи, які направлені на охорону навколишнього середовища та здоров’я населення.
  3. Адміністративний поділ, площа і населення українських земель у складі Речі Посполитої в першій воловині ХVІІ ст.
  4. Аналіз впливу факторів на зміну сумми гуртової реалізації
  5. Аналіз диференціації населення за доходами
  6. Аналіз факторів, що впливають на цінову політику.
  7. Аналіз чисельності, складу і руху персоналу
  8. Антропологічні особливості давнього населення території України
  9. Безробіття і зайнятість населення: причини, види та наслідки
  10. Блок 5. Доходи та рівень життя населення.
  11. Вантажу оборот за зміну, кгм
  12. Вартість робочої сили і доходи населення




Переглядів: 6769

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Зростання населення у світі | Демографічні процеси в Росії

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.009 сек.