Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Трансформація суспільств

При модернізації суспільств трансформуються типи і характер груп, що входять в них. Наприклад, в суспільствах мисливців і збирачів єдиними підставами для членства в групі виступають вік, пів і приналежність до племені. В результаті прості суспільства складаються з малого числа груп, що розрізняються. Індустріальні суспільства підрозділяються на безліч груп. У них, окрім груп, що сформувалися за віковою і статевою ознакою, є присутній групи, утворені на основі загальної релігії, етносу, території, політичної орієнтації, групи, що мають однакові інтереси в спорті, відпочинку і хобі, і навіть групи з аналогічними поглядами. Усі ці численні малі групи входять до однієї великої групи - суспільство, яке через свої особливості і умови надає форми цим малим групам.

Еволюція суспільств, представлена на мал. 11.1, допоможе зрозуміти, як виникло наше власне суспільство, які характеристики властиві кожному типу суспільства.

Суспільства мисливців і збирачів. Прості суспільства дістали назву суспільств мисливців і збирачів. Ці групи людей виживали завдяки тому, що чоловіки полювали на тварин, а жінки збирали їстівні рослини. Окрім цього основного розподілу праці за статевою ознакою іншого практично не існувало. У групах зазвичай був шаман або жрець, який теж допомагав в заготівлі їжі. Хоча престижем в цих групах користувалися чоловіки-мисливці, жінки-збирачки приносили групі більше за їстівне, можливо, 4/5 усієї їжі, що добувається.

Окрім роду головний осередок організації представляла сім'я. Основою для більшості взаємин служили родинні зв'язки по крові або браку. Сім'я в цих суспільствах була єдиним явно вираженим соціальним інститутом і виконувала функції, які в сучасних суспільствах розподілені між багатьма спеціалізованими інститутами. Сім'я роздавала своїм членам їжу, учила дітей (особливо навичкам здобичі їстівного), доглядала хворих і так далі

Оскільки багато мисливців і збирачів рослин не могло прогодуватися на обмеженій по площі місцевості, суспільства мисливців і збирачів були невеликі і налічували зазвичай 25-40 членів. Вони вели кочовий спосіб життя, пересуваючись з місця на місце у міру скорочення запасів їжі. Ці групи були, як правило, миролюбними і ділили між собою пищу, що було необхідною умовою виживання. Проте із-за великого ризику знищення харчових запасів в результаті посухи, із-за хвороб, голоду і епідемій смертність у цих людей була дуже високою. Майже половина з них помирала в дитячому віці.

В порівнянні з усіма іншими суспільствами суспільство мисливців і збирачів саме эгалитарное. Оскільки те, що вони добувають на полюванні і збирають, швидко псується, вони не можуть робити запасів, тому ніхто не може стати багатше за інше. Правителів немає, і багато рішень приймаються спільно. Через те що потреби мисливців і збирачів невеликі і вони не мають матеріальних накопичень, у них залишається значно більше часу для дозвілля, чим у інших груп. Усі люди були колись мисливцями і збирачами, і ще декілька століть тому суспільства були примітивні. Нині їх залишилося всього декілька: пігмеї в Центральній Африці, плем'я сан в намібійській пустелі і австралійські аборигени. Соціологи Г. і Дж. Ленски відмічали, що сучасні суспільства забирають все більше земель, які дають харчування для таких груп. Вони вважають, що небагато суспільств мисливців і збирачів, що залишилися, незабаром зійдуть з людської сцени.

Суспільства скотарств і городницьких. Приблизно 10-12 тис. років назад суспільства мисливців і збирачів почали розвиватися в двох напрямах: одні групи стали приручати і розводити окремі види тварин, на яких вони полювали, в основному кіз, овець, велику рогату худобу і верблюдів, а інші групи стали займатися рослинництвом. Суспільства скотарств розвивалися в посушливих районах, де було недоцільне вирощувати зернові культури. Групи, що обрали цей шлях, залишилися кочовими, оскільки йшли за тваринами на нові пасовища. Основним заняттям городницьких суспільств було вирощування рослин за допомогою ручного інструменту. Не випробовуючи більше необхідності покидати райони, де не вистачало продовольства, ці групи почали влаштовувати постійні поселення. Одомашнення тварин і рослин можна назвати першою соціальною революцією. Хоча процес одомашнення проходив украй повільно, він ознаменував фундаментальний розрив з минулим і змінив історію людства.

Городництво, мабуть, уперше виникло в родючих районах Близького Сходу. Примітивна сільськогосподарська техніка - сапи і палиці для того, що проробляє в землі отворів для насіння - поступово почала з'являтися в Європі і Китаї. Ймовірно, ці способи обробки винайшли незалежно один від одного племена Центральної і Південної Америки, хоча вони могли поширитися з одного джерела завдяки взаємопроникненню культур через невідомі нам контакти. Скотарство і вирощування рослин перетворили людське суспільство. Створивши можливість надійнішого забезпечення продовольством, ці види господарства сприяли появі безлічі взаємозв'язаних нововведень, які змінили майже усі аспекти людського життя. Оскільки запаси продовольства могли забезпечувати більше число людей, групи стали численніше. Крім того, їжі стало більше, ніж необхідно для виживання.

Надлишки продовольства дозволили групам прийти до розподілу праці : не усім треба було виробляти продукти харчування, тому одні люди стали жерцями, інші зайнялися виготовленням ювелірних виробів, інструментів, зброї і так далі. Це у свою чергу стимулювало торгівлю, а отже, поява накопичень предметів, що представляли для них цінність, : золото, коштовності, інструменти, різноманітні продукти харчування.

Ці зміни створили передумови для соціальної нерівності, оскільки тепер одні сім'ї (чи клани) мали у своєму розпорядженні більше надлишків і багатства, чим інші. За володіння домашніми тваринами, пасовищами, орними землями, коштовностями та ін. стали вестися війни. Війни у свою чергу породили рабство - полонені робили усю чорну роботу. Соціальна стратифікація, проте, мала обмежене поширення, тому що самих надлишків було небагато. Але їх власники передавали своє майно нащадкам, і багатство концентрувалося, а влада ставала усе більш централізованою. Поява вождів привела до зміни форм правління.

Відмітимо, що основна тенденція у фундаментальній трансформації життя груп проявляється в переході від більшої рівності до меншої. Істотне значення в цьому процесі мало положення людей усередині суспільства, що визначало їх подальше життя.

Аграрні суспільства. Приблизно 5-6 тис. років назад сталася набагато більше раптова і значуща, чим перша, друга соціальна революція, пов'язана з винаходом плуга. Цей винахід мав настільки серйозні наслідки, що привело до виникнення нового типу суспільства - аграрного. Це суспільство базувалося на екстенсивному землеробстві, коли грунт оброблявся плугом на кінній тязі. Використання тварин для плугової обробки грунту було надзвичайно ефективним. При оранці в землю поверталося більше поживних речовин, і значно більші площі могли оброблятися меншим числом людей. В результаті утворилися величезні надлишки сільськогосподарської продукції, що вивільнило багатьох людей для невиробничої сфери. Зміни на цьому етапі історії були такі глибокі, що його іноді називають зорею цивілізації.

Однією з самих значущих змін було зростання соціальної нерівності. Коли надлишки сільськогосподарської продукції перевищили усі відомі межі, групи стали розрізнятися за майновою ознакою, і те, що раніше було лише тенденцією, перетворилося на виражену рису соціального життя. Як вказують конфликтологи, контроль над надмірними ресурсами захопила еліта, що використала їх для зміцнення своєї влади. Концентрація ресурсів і влади стала зародком держави, оскільки з метою захисту свого привілейованого положення еліта оточила себе озброєними людьми.

Індустріальні суспільства. Подібно до аграрної революції, третя соціальна революція - промислова - теж була викликана винаходом. Вона почалася в Британії, де в 1765 р. був уперше застосований паровий двигун. Вже до цього деякі механізми (вітряні і водяні млини) використовували природну енергію, проте більшість з них мала потребу в силі людини або тварини. Нове джерело енергії дало поштовх до виникнення індустріального суспільства, яке соціолог Герберт Блумер визначив, як суспільство, в якому замість грубої сили людини або тварини використовуються машини, що працюють на пальному.

Технічний рівень складає істотний елемент культури, і будь-яка зміна в технології вимагає, щоб люди до нього пристосувалися. Як вже відзначалося, соціолог Уильям Огборн дійшов висновку, що для зміни способу життя у відповідь на зміни в техніці людям необхідно певний час. Огборн назвав цей часовий проміжок "культурним відставанням". Іншими словами, нематеріальна культура (цінності, вірування, звичаї і наше відношення один до одного) завжди відстає від матеріальної культури (техніка), що динамічніше змінюється. Критики такого підходу відмічають, що вказаний процес не завжди такий односторонній і що зміни в нематеріальній культурі, наприклад цінностях, також стимулюють зміни в матеріальній культурі.

Розглянемо деякі соціальні зміни, викликані індустріалізацією. Цей новий спосіб виробництва був найефективнішим в порівнянні з тими, що існували раніше. Збільшилися не лише надлишки, але і їх вплив на групи людей. Велике значення мав зростання соціальної нерівності, особливо на першій стадії індустріалізації. Індивіди, першими що застосували передову технологію, накопили величезні багатства. Зайнявши із самого початку провідне положення на ринках збуту, вони могли не лише контролювати засоби виробництва (заводи, машини, інструменти), але і диктувати іншим членам суспільства умови праці. До цього часу утворився надлишок робочої сили, оскільки феодальне суспільство приходило в занепад, і маси людей виганялися із земель, які віками обробляли їх предки. Перебравшись в міста, ці безземельні селяни виявилися перед вибором - красти, голодувати або працювати за жебрацьку плату. У той час за робітниками не признавалося права на безпечні умови праці, так само як і права об'єднуватися в профспілки. Закон розглядав найману працю як особистий контракт між працедавцем і окремим працівником. Якщо робітники збиралися разом і просили підвищити заробітну плату або поліпшити умови праці, їх звільняли. Якщо вони поверталися на фабрику, їх піддавали арешту за правопорушення. У США, де страйки вважалися незаконними, страйкарів била або розстрілювала поліція і навіть Національна гвардія.

Проте після того, як робітники поступово добилися поліпшення умов праці, стали багатіти і інші соціальні шари. Зрештою володіння будинком, автомобілями і широким асортиментом споживчих товарів стало звичайним явищем. Соціальні реформатори не могли навіть мріяти, що на наступних етапах розвитку індустріальних суспільств середній робітник матиме такий високий рівень життя з точки зору матеріальних умов. Прогрес, пов'язаний з індустріалізацією, до деякої міри припинив зростання нерівності.

Суспільство, в якому ми живемо, робить нас тими, ким ми стаємо. Щоб побачити, як індустріальне суспільство впливає на ваше життя, зверніть увагу, що не будь індустріалізації, ви не змогли б мати автомобіля, якісного одягу або власного будинку, стереоаппаратуру, телевізора, комп'ютера і навіть електричного освітлення. У вас було б інше відношення до життя і інші плани на майбутнє. Ймовірно, усі аспекти вашого життя були б іншими, оскільки ви жили б в аграрному або городницькому суспільстві з властивим йому способом життя.

Постіндустріальні суспільства. У останні десятиліття соціологи говорять про виникнення абсолютно нового типу суспільства. Основна тенденція розвитку передових індустріальних суспільств нині полягає в зміщенні акценту з сфери виробництва в сферу послуг. США були першою країною, де більше 50% робочої сили використовувалося в галузях сервісу : в охороні здоров'я, освіті, наукових дослідженнях, управлінні, консультуванні, банківській справі і інвестиційних програмах, збуті, юридичних послугах і засобах масової інформації. Приклад Америки незабаром наслідували Австралія, Нова Зеландія, Західна Європа і Японія. Термін "постіндустріальне суспільство" відноситься до суспільства, заснованого на інформації, послугах і високих технологіях, а не на сировині і виробництві.

Основою постіндустріального суспільства є інформація. Люди, що пропонують послуги, або надають інформацію, або її використовують. Викладачі передають знання студентам, ремонтники використовують свої знання для обслуговування техніки, а юристи, лікарі, банкіри, льотчики і художники по інтер'єру продають клієнтам свої спеціалізовані знання законів, анатомії, фінансів, аеродинаміки і колірних гамм. На відміну від заводських робітників в індустріальному суспільстві вони нічого не виробляють. Замість цього вони передають або використовують знання для надання послуг, за які готові заплатити інші. У суспільствах минулого перші технічні нововведення принесли з собою вражаючі зміни. Що станеться з нашою культурою? Можливо, майбутні соціологи-аналітики говоритимуть про нинішні зміни як про четверту революцію. Часто звана інформаційною революцією, вона базується на технологіях обробки інформації. Зокрема, комп'ютерний чіп - цей винахід, який трансформує суспільство, а разом з ним і наші соціальні стосунки. Це крихітний пристрій на мікросхемах дозволяє одним людям працювати удома, а іншим розмовляти з тими, хто знаходиться у віддалених місцях і навіть інших країнах, з салону свого автомобіля. Завдяки ньому ми можемо заглянути в космічну далечінь, раніше недоступну. Завдяки ньому мільйони дітей можуть годинами битися з ворогами у відеоіграх. Список змін, обумовлених цим технічним досягненням, практично нескінченний.

Хоча усі наслідки інформаційного вибуху поки що невідомі, можна бути упевненим в одному: зміни будуть настільки великі, що трансформується навіть наше сприйняття самих себе і життя.


Читайте також:

  1. Адаптація законодавства України до законодавства ЄС - один із важливих інструментів створення в Україні нової правової системи та громадянського суспільства
  2. Адаптація законодавства України до законодавства ЄС - один із важливих інструментів створення в Україні нової правової системи та громадянського суспільства
  3. Атрибути громадянського суспільства
  4. Батьки мають право обирати форми та методи виховання, крім тих, які суперечать закону, моральним засадам суспільства.
  5. Берестейська церковна унія 1596 року і реакція на неї в українському суспільстві.
  6. Біотрансформація, або метаболізм
  7. В цілому сукупність суспільного продукту – це сукупність благ і послуг, вироблених суспільством за певний період часу (як правило, за рік).
  8. В цілому сукупність суспільного продукту – це сукупність благ і послуг, вироблених суспільством за певний період часу (як правило, за рік).
  9. В чому була провідна роль української шляхти як верхівки українського суспільства в політичному житті XIV-XVI ст.
  10. В) Економічний устрій суспільства
  11. В) Економічний устрій суспільства
  12. Вдосконалення нормативно-правової бази міста на етапі переходу до інформаційного суспільства




Переглядів: 1301

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Модернізація і індустріалізація | Соціальні зміни в Росії

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.004 сек.