Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Соціальні зміни в країнах третього світу

Читаючи сьогодні газету або дивлячись по телевізору програму новин, неможливо не відчути дихання змін. Східна Європа, Іран, Середній Схід, Центральна Америка, Південна Африка і численні інші регіони схожі на киплячі котли. Соціологи розглядають соціальні зміни в країнах третього світу з двох точок зору - теорії модернізації і теорії світової системи.

Модернізація - це процес переходу суспільства від традиційних або доиндустриальных соціальних і економічних структур до структур, характерних для індустріальних, суспільств. Теорія модернізації базується на гіпотезі про те, що по суті є тільки один домінуючий шлях розвитку - той, яким йшли розвинені західні нації і Японія. Тому суспільства повинні зближуватися, у міру того як вони стають усе більш урбаністичними, промисловість "підминає" під себе сільське господарство, чисельність і щільність населення зростають, розподіл праці стає більше спеціалізованим, а база даних - ширше і складніше. Таке зближення суспільств на основі модернізації отримала назва конвергенції.

Можливість того, що країна третього світу почне розвиватися у напрямі ліберальної західної демократії, імовірно збільшується, коли національна економіка в змозі забезпечити високий рівень письменності, вченості і обміну інформацією, створює не авторитарний, а плюралістичний соціальний порядок і перешкоджає розвитку крайнощів нерівності соціальних шарів. Вважається, що високоефективні системи обміну інформацією і різноманітність соціальних груп і організацій сприяють розумному розподілу політичних ресурсів і можливостей між різними сегментами суспільства і освіті що взаємно урівноважують один одного і ефективно функціонуючих опозиційних партій.

Таблиця 11.1. Демографічні, економічні і соціальні показники країн третього світу(Gugler J. Regional Trajectories in the Urban Transformation : Convergences and Divergences//The Urban Transformation of the Developing World. Oxford, 1996. P. 3.)

, Країна/регіон Усе населення ((млн.) в 1992 р. Міське населення (%) в 1992 р. Щорічне зростання міського населення (%) (%) у 1992 - 2000 рр. Доля городян в найбільшому місті (%) (%) у 1990 р. ВНП на душу населення (дол.) в 1992 р. Реальний ВНП на душу населення (дол.) в 1992 р. Дитяча смертність (на 1000 народжень) в 1992 р.
Китай 3,8
Індія 3,0
Індонезія 4,3
Арабські країни 3,5
Тропічна Африка 4,5
Развивающеся країни в цілому 3,2

((У перерахунку на купівельну спроможність долара.)

Теорія світової системи. Теорія світової системи (чи залежності) розглядає розвиток в контексті міжнародного, географічного розподілу праці. Приміром, соціолог Имманнуил Валлерстайн виділяє три компоненти глобальної економічної і політичної спільноти : центр, периферія і напівпериферія. Центральна географічна область домінує у світовій економіці і експлуатує інші соціальні і економічні системи. Периферія складається з тих регіонів, які забезпечують центр сировинними матеріалами і піддаються значній експлуатації з боку центру. Напівпериферія складається з регіонів, які знаходяться десь посередині між тим, що експлуатує і експлуатованим секторами світової економіки.

Згідно теорії світової системи, країни третього світу не можуть повторити шлях розвитку, пройдений західними державами і Японією. Між центральними і периферичними державами відбувається нерівноправний обмін, при якому прогрес країн на одному полюсі досягається за рахунок відставання в розвитку країн на іншому, тобто спеціалізація виробництва і експорт сировинних матеріалів погіршують довгострокові перспективи розвитку національних держав. Подібна спеціалізація спотворює економіку цих держав, оскільки відповідає потребам світового ринку, а не внутрішнім інтересам розвитку країни. Отже, відповідний момент і курс розвитку визначаються передусім зовнішніми силами і процесами. Далі, капіталовкладення у виробництво або здобич сировинних матеріалів ведуть до монополізації капіталу за рахунок інших типів інвестицій, а процес соціального розшарування в залежних країнах призводить до появи нечисленної еліти, чиї економічні інтереси пов'язані з інтересами іноземних інвесторів в країнах центрального регіону. Підсумовуючи, можна сказати, що якщо теорія модернізації базується на схожості в процесі політичного і економічного розвитку, то теорія світової системи приділяє основну увагу відмінностям.

До недоліків теорії світової системи відносять наступні. По-перше, зовсім не є очевидним, що периферійні суспільства розвиваються залежно від центральних регіонів системи, оскільки більшість торговельних і інвестиційних операцій відбуваються між вже розвиненими індустріальними суспільствами; по-друге, незрозуміло, яке місце займають у світовій системі колишні соціалістичні країни; по-третє, сумнівна заява про те, що зовнішні сили світової економіки грають велику роль в соціальних змінах конкретного суспільства, чим його внутрішні процеси (такі, як класова боротьба); по-четверте, підкреслюючи значення економічних змін, теорія світової системи ігнорує зміну культурну; деякі теоретики, такі, як Р. Робертсон і Ф. Лехнер, стверджують, що існує світова система глобальної культури, повністю автономна від економічних процесів капіталізму.


Читайте також:

  1. IV. Критерій питомої потенціальної енергії деформації формозміни
  2. VI етап. Аналіз варіантів зміни цін конкурентами.
  3. А. Без зміни хазяїна та ендогенної агломерації
  4. А. Без зміни хазяїна та ендогенної агломерації
  5. Автоматизовані станції управління насосними станціями водопостачання першого, другого і третього підйомів
  6. Адаптаційні зміни в кістковій системі спортсменів
  7. Адаптаційні зміни суглобово-зв'язкового апарату спортсменів різних спеціалізацій.
  8. АДАПТАЦІЯ ОПЕРАЦІЙНОЇ СИСТЕМИ ДО ЗМІНИ ЇЇ ЗАВАНТАЖЕННЯ.
  9. Адміністративні зміни кінця 18-19 ст. та утворення нових архівів
  10. Адміністративно-політичний устрій Української козацької держави середини XVII ст. Зміни в соціально-економічних відносинах
  11. Адміністративно-політичний устрій Української козацької держави середини XVII ст. Зміни в соціально-економічних відносинах
  12. Аналіз чутливості рівня беззбитковості до зміни основних факторів




Переглядів: 407

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Соціальні зміни в Росії | Світова система і процеси глобалізації

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.003 сек.